Пенсії підвищили. Але не всім

У травні-червні значна частина пенсіонерів ходитиме з піднесеним настроєм, а в липні радості, пов’язаної з отриманням пенсії, значно поменшає

У травні-червні значна частина пенсіонерів ходитиме з піднесеним настроєм, а в липні радості, пов’язаної з отриманням пенсії, значно поменшає

У травні літні люди отримуватимуть пенсії аж за трьома відомостями: старий розмір пенсії, доплату за травень і доплату за січень-лютий. Для тих, хто отримував мінімальну пенсійну виплату, сума вийде обнадійлива. У червні вони вже отримають за двома відомостями – підвищену пенсію плюс доплату за березень-квітень. А в липні – лише  пенсію.

І хоча ці нарахування лише почали виплачувати, у людей виникло чимало запитань: за яким принципом проводили перерахунок? Чому в одних підвищення становить кілька десятків гривень, в інших – кілька гривень, а декому не додали ні копійки? Чому не відновлюється соціальна справедливість, бо найбільше підвищення отримали ті, хто мав невеликий стаж і невисоку зарплату? Аби допомогти читачам газети розібратися у цих складних підрахунках, “Пошта” звернулася по роз’яснення до заступника начальника головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Зінаїди Берік. Вона допомогла нам зрозуміти ці непрості математичні розрахунки, але вивести формулу, за якою кожен пенсіонер міг би сам розрахувати розмір чергового підвищення пенсії, неможливо. Такої формули немає, точніше, у кожного вона своя. Втім, ми спробуємо пролити світло, але для цього мусимо повернутися у 2009 рік.

Із листопада 2009 року Верховна Рада збільшила прожитковий мінімум до 573 грн, і у грудні пенсіонери отримали підвищену пенсію, виходячи з нового прожиткового мінімуму, плюс доплату за листопад. Оскільки в січні не було прийнято бюджету на 2010 рік, уряд вирішив: до наступного підвищення виплачувати  перераховану пенсію і зберегти доплату за листопад, так би мовити, як аванс. Залишили і надбавку в розмірі 28 грн 40 коп., яку з жовтня виплачували пенсіонерам, які не працюють, але також обмовилися “до наступного підвищення”.

Тобто, до травня 2010-го пенсіонери отримували пенсію на рівні грудня 2009 року.

Але нарешті крига скресла, і наприкінці квітня державні мужі прийняли Закон України “Про державний бюджет на 2010 рік”, у якому вже передбачено нові прожиткові мінімуми. Для непрацездатних осіб вони такі: з 1 січня – 695 грн, з
1 квітня – 706 грн, з 1 липня – 709 грн, з 1 жовтня – 723 грн і з 1 грудня – 734 грн. Отже, з січня 2010 року мінімальні пенсії не можуть бути нижчі за ці прожиткові мінімуми, тому в травні  перерахували всі пенсії і надбавки, прив’язані до прожиткового мінімуму. Проте на значне підвищення пенсійної виплати можуть розраховувати не всі. Декого воно взагалі не торкнеться, бо перерахунок призвів би до зменшення розміру пенсії, тому зберегли попередній розмір виплати.

– Найбільшу надбавку після перерахунку пенсій отримали ті, в кого основ­ний розмір пенсії був менший за прожитковий мінімум, – каже Зінаїда Андріївна. – Тому підвищення у кожного пенсіонера своє. Воно залежить від основного розміру пенсії (стаж і заробіток), доплати за понаднормативний стаж (жінки – понад 20, чоловіки – понад 25 років), надбавки інвалідам, учасникам війни, чорнобильцям, багатодітним матерям і т.д. Та щоб краще зрозуміти механізм травневого перерахунку пенсій, розглянемо його на конкретному прикладі. До Зінаїди Андріївни звернувся львів’янин, інвалід першої групи Андрій К., який попросив пояснити, як йому перераховували пенсію. Можливо, його приклад ще комусь допоможе зрозуміти механізм перерахунку. Отже, до травня пан Андрій отримував таку пенсійну виплату: 419 грн 24 коп. – основний розмір пенсії, який вирахували, беручи до уваги стаж і заробітну плату. Оскільки він менший за прожитковий мінімум (що до січня становив 573 грн), то різницю – 153,76  йому доплачувала держава. Чоловік мав 23 роки стажу понад норму, за які, відповідно до закону, нараховується 23% від основного розміру пенсії, тобто 96,42 (419,24 х 23%). Надбавка на догляд за інвалідом першої групи виплачується у розмірі 50 грн. Окрім того, чоловік отримував ще дві тимчасові (до чергового підвищення пенсій) надбавки – 28,40, як пенсіонер, який не працює, і 29 грн – збережений перерахунок за грудень. Загалом – 776 грн 82 коп.

Із травня пенсія пана Андрія, як пояснила Зінаїда Андріївна, зросла, бо зріс прожитковий мінімум. З квітня він становить 706 грн. Отже, тепер йому до його основної пенсії  – 419,24 держава доплачує 286,76, оскільки пенсія не може бути меншою, ніж прожитковий мінімум. Надбавка за понаднормовий стаж залишилася на тому ж рівні – 96,42, бо вона нараховується від основного розміру пенсії, тобто від 419,24. Доплата за  догляд також залишилася без змін – 50 грн. А ось надбавки, які раніше отримував пенсіонер, –  28,40 і 29 грн тепер скасовано. Отже, його пенсія після перерахунку становить 852 грн 42 коп. Тобто, зросла на 75,60 коп.

Але далеко не всі пенсіонери можуть сподіватися на таке підвищення. Все залежить від основного розміру пенсії. Якщо вона становить, скажімо, 704 грн, то з травня додадуть лише дві грн, бо прожитковий мінімум – 706 грн.

Розглянемо інший приклад – підвищення пенсії багатодітній матері. Жінка, яка народила і виховала п’ятеро дітей, до травня отримувала пенсію у розмірі 800 грн. За 10 років понаднормативного стажу – 57,30 (10% від прожиткового мінімуму) і 20% від прожиткового мінімуму – за заслуги – 114,60 коп. Окрім того, як пенсіонерка, що не працює, – 28,40 і збережений перерахунок за грудень – 3 грн 90 коп. Усього – 1004 грн 20 коп.

З травня  800 грн, як було, так і залишається, 10% за понаднормовий – 70,60 (бо прожитковий – 706 грн), 20% за заслуги – 141 грн 20 коп. Надбавки скасовуються. Отже, тепер багатодітна мати отримає 800 грн, плюс 70 грн 60 коп – за понаднормовий стаж і 141,20 – за заслуги. Всього – 1011 грн 80 коп. Її пенсія зросте всього на 7 грн 60 коп.

Беручи до уваги нові прожиткові мінімуми, перераховано всі пенсії і надбавки, які до них прив’язані. Скажімо, тепер дещо зросте надбавка учасникам війни, що становить 10% від прожиткового мінімуму. Була 57,30, а стала – 70,60. А от надбавка дітям війни залишається без змін – 49,80, бо вона не прив’язана до прожиткового мінімуму.

Якщо хтось із літніх людей усе-таки не може самостійно розібратися у травневому перерахунку пенсій, вони можуть звернутися у районні, міські управління Пенсійного фонду за місцем проживання або зателефонувати на гарячу лінію головного управління – 272-78-47.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4203 / 1.61MB / SQL:{query_count}