Поки політики завмерли в очікуванні другого туру президентських виборів, українців дедалі більше цікавить, як житиме країна після них. "Пошта" поцікавилася економічними прогнозами на 2010 рік - яким буде курс долара у найближчі місяці і коли можна сподіватися на вихід з кризи.
- Яких змін курсу гривні слід очікувати українцям після президентських виборів? Чому деякі банки минулого тижня перестали продавати валюту?
- За нашими оцінками, після президентських виборів валютний ринок може стабілізуватися і курс продажу готівкового долара знову знизиться до рівня 8,05 грн. Тимчасове підвищення вартості долара пов'язане з психологічним фактором невизначеності під час президентських виборів.
Продавці валюти притримують її, не продають або продають за підвищеним курсом, оскільки очікують підвищення її вартості. Власне з цим пов'язане і небажання деяких комерційних банків продавати валюту. Хоча в деяких випадках банк дійсно її не має, оскільки міг продати всі виділені ліміти.
Після виборів продавці іноземної валюти знову почнуть поступово виходити на ринок і збільшувати обсяги продажу валюти. Вибори як такі впливають на курс валюти лише протягом одногодвох місяців. Набагато більше зараз має хвилювати питання, яким буде державний бюджет на 2010 рік, за рахунок чого фінансуватимуть дефіцит бюджету і як розвиватиметься ситуація із розміщенням облігацій внутрішньої державної позики. З цієї позиції ризик знецінення національної валюти насправді існує.
- Останнім часом зауважуємо повільне подорожчання деяких груп продовольчих товарів. Чи варто очікувати різкого стрибка цін до кінця зими?
- Уже традиційно споживчі ціни в січні не нижчі, ніж були в грудні. Це можна побачити за січневими темпами інфляції, порівнявши їх з грудневими, від 2001 року. До того ж цьогорічний січневий ріст цін на продукти харчування підтримується високими інфляційними очікуваннями в суспільстві під час президентських виборів. Водночас є ймовірність, що в лютому темпи споживчої інфляції і темпи росту цін на продукти харчування можуть виявитися нижчими, ніж у січні. Поперше, традиційно в лютому саме так і відбувається. Подруге, на початку лютого президентські вибори закінчаться і інфляційні очікування населення почнуть падати. Багато залежатиме від того, наскільки затягнуться виборчі баталії після другого туру виборів.
- Який реальний рівень інфляції, за Вашими підрахунками, був у 2009 році?
- Ми дотримуємося офіційної позиції щодо темпів споживчої інфляції в 2009 році - 12,3%.
- Подейкують, що до виборів штучно стримують ціни на газ? Чи справді слід очікувати стрімкого підвищення цін на блакитне паливо для населення та промисловості?
- Так, насправді ціни на газ спеціально стримували перед президентськими виборами, щоб збільшити кількість голосів виборців. Однак з першого кварталу середня ціна на газ, який продає "Газпром" Україні, зросла до 305 доларів США за 1000 кубічних метрів. Для промисловості ціна на газ вже зросла, незважаючи на те, що промислові підприємства все одно отримуватимуть газ за ціною на 17,1% нижче, ніж продає "Газпром". Різниця в цінах дотуватиметься з бюджету. Однак, щоб покращити бюджет "Нафтогазу", потрібно підвищити ціни на газ для населення, яке також купує його за пільговими цінами. За нашими оцінками, ціна на газ для населення у 2010 році виросте на 50 - 70%. Щоправда, це підвищення, радше, буде відбуватися у дватри етапи протягом усього року.
- У грудні минулого року держказначейство фактично не проводило жодних проплат, і наразі країна фактично має внутрішній борг. Чим це загрожує країні сьогодні?
- Реальних грошей для виплат всіх передбачених видатків державного бюджету в січнілютому немає. Тому бюджетні виплати в перші два місяці 2010 року відбуватимуться за рахунок емісії грошей з боку НБУ. Вже в січні ми бачимо, що НБУ монетиризував облігацій внутрішньої державної позики на суму 7 млрд грн. У лютомуберезні зростуть податкові надходження в бюджет. І, можливо, Україна отримає черговий транш МВФ, що допоможе вирішити бюджетні проблеми.
- Коли країна може отримати бюджет2010 і яким він буде?
- Бюджет 2010 року Україна, ймовірно, отримає в лютомуберезні цього року. Якщо в бюджет закладуть підвищені соціальні стандарти та інші соціальні пільги плюс кредити Пенсійному фонду та дотації "Нафтогазу", тоді ми можемо отримати дефіцит державного бюджету у розмірі 78% від ВВП. Як до цього поставиться МВФ і за що буде фінансуватися цей дефіцит бюджету - ось основні проблеми бюджету цього року.
- Якщо говорити про світову економічну кризу, на скільки, за Вашими оцінками, постраждала від неї Україна і коли є шанс повернутися до рівня 2007го - початку 2008 року?
- Україна постраждала від світової кризи набагато більше, ніж інші країни. Про це говорить рівень падіння ВВП у 2009 році на рівні 14,5%, спад промислового виробництва на 22%, зниження обсягів роздрібної торгівлі в країні на 20,6%. Зниження вантажних перевезень в країні минулого року становило 21,9%, зниження пасажироперевезень - 12,7%. Якщо брати фінансову сферу, то розмір кредитного портфеля фізичних осіб зменшився на 14%. Кредитний портфель юридичних осіб формально збільшився на 5%, але фактично теж зменшився. Національна валюта з моменту початку кризи (жовтень 2008 року) знецінилася на 64,6% (офіційний курс НБУ). Платіжний баланс у 2009 році показав відтік іноземної валюти з економіки України у розмірі 14 млрд доларів.
Криза продемонструвала слабкі місця економіки України. Поперше, велику залежність від притоку іноземного капіталу та іноземних кредитів, що призвело до видачі в Україні великої кількості валютних кредитів як юридичним, так і фізичним особам і збільшення проблемної заборгованості у зв'язку з подорожчанням долара в країні. Подруге, це низький внутрішній попит в країні і орієнтація на експорт. Через спад попиту на продукцію нашої машинобудівної галузі і металургії ми опинилися просто на голодному валютному пайку.
Повернення до темпів росту економіки на рівні 2007 - 2008 років можливе лише в 2011 - 2012 роках