Реалії українського експорту: один плюс і два мінуси

Минулого тижня Державний комітет статистики оприлюднив дані за січень - жовтень 2009 року, згідно з якими негативне сальдо зовнішньої торгівлі України товарами становило 4,2 млрд доларів. Так, за даними комітету, експорт товарів за десять місяців становив 31,6 млрд доларів, а імпорт - 35,9 млрд доларів. А отже, ми істотно програємо основним конкурентам і не в змозі організувати вітчизняний експорт на свою користь.

Минулого тижня Державний комітет статистики оприлюднив дані за січень - жовтень 2009 року, згідно з якими негативне сальдо зовнішньої торгівлі України товарами становило 4,2 млрд доларів. Так, за даними комітету, експорт товарів за десять місяців становив 31,6 млрд доларів, а імпорт - 35,9 млрд доларів. А отже, ми істотно програємо основним конкурентам і не в змозі організувати вітчизняний експорт на свою користь.

Загалом, цього року Україна здійснювала зовнішньоторговельні операції з партнерами із 209 країн світу. На формування негативного сальдо зовнішньої торгівлі товарами вплинули окремі групи товарів: енергетичні матеріали, нафта і продукти її переробки (9,8 млрд), фармацевтична продукція (1,4 млрд), полімерні матеріали, пластмаси (1,4 млрд).

Один плюс: тішать лише цифри

Попри наявність негативного сальдо, національний експорт має суттєво кращі показники, порівняно з минулим роком. У цьому році воно в 3,8 раза менше, аніж за аналогічний період 2008 року. Протягом останніх років в Україні спостерігається лише від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі. Причому тенденція йшла до поглиблення. І подолати її, як виявилось, українській владі виявилось не до снаги.

Так, у 2005 році сальдо поточного рахунку платіжного балансу скоротилося, порівняно з попереднім роком у 2,7 раза та становило 2,5 млрд доларів. Причиною такого стрімкого падіння стало погіршення умов торгівлі, зменшення світового попиту, зростання імпорту товарів (21,8%) над експортом (4,8%), що призвело до формування від'ємного сальдо товарного балансу у розмірі 1,1 млрд доларів та різкого скорочення позитивного сальдо зовнішньоторговельного балансу (з 4,9 млрд доларів до 0,8 млрд доларів).

Цього року й була, умовно кажучи, "започаткована" тенденція стрімкого збільшення імпорту над експортом в Україні. Так, вже у 2006 році від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами і послугами становило 2,9 млрд доларів, що значно перевищувало рівень від'ємного сальдо попереднього року. Ще через рік, а саме у 2007му, від'ємне сальдо становило вже 7,3 млрд доларів, погіршавши на
4,4 млрд доларів порівняно з 2006 роком. Таким чином, у 2008 році від'ємне сальдо зовнішньої торгівлі товарами вже добралося до цифри 18,5 млрд доларів!

На фоні такого стрімкого падіння дані про зменшення від'ємного сальдо зовнішньої торгівлі аж у 3,8 раза дають надію на поворот до майбутнього відновлення позитивного сальдо.

Мінус перший: відсутність реформування

Однак медаль має два боки. Ззовні ми бачимо лише цифру, яка може говорити про більші або менші можливості для її власника. Однак, як цей господар розпорядиться своєю монетою - це вже інша справа. Він може використати її з користю, вкласти її в хорошу справу, або ж може просто спустити на лахміття.

Така ж сама ситуація з українським експортом. Цифри нам говорять про великі можливості, а от українські реалії свідчать про зовсім інше. Українські експортні зв'язки вже давно потребують глибокого реформування. Насамперед, стихійне формування експортних поставок повинне бути замінене посиленням регулюючого впливу держави. Вона повинна враховувати зміни у структурі світових товаропотоків та особливості формування сучасних зовнішньоторговельних зв'язків національних економік. Для цього слід створювати передове високоефективне спеціалізоване виробництво. Від того, наскільки якісним буде реформування, залежатиме доля українського експорту.

Розвиток зовнішньої торгівлі, зокрема нарощування експорту країни на світовому ринку, є важливим чинником функціонування національної економіки будьякої держави. Таким чином Україна повин­на бути включена в систему глобального поділу праці. Частка зовнішньої торгівлі у ВВП більшості розвинутих країн світу є дуже високою і становить близько 50%, подекуди й більше. Очевидно, Україні з її потенціалом ніщо не повинно заважати збільшувати ефективність свого виробництва для покращення рівня життя населення.

Мінус другий: "недотягування" найважливіших поставок

Попри цифру, яка нам говорить про те, що цьогоріч "усе в нас добре", існують дані, які дещо дивують і насторожують. Зокрема, це цифри, які свідчать про зниження основних експортних поставок з України.

Так, за даними УНІАН, за січень - жовтень 2009 року за кордон було продано металу на суму близько 10,4 млрд доларів, що становить усього 41,3% обсягу продажу за цей же період 2008 року.

Не варто забувати, що метал - це головний експортний товар України. Його частка в загальному обсязі експорту становить 33%. У нас склалася патова ситуація: головним експортним товаром України є метал, його частка - 33%.

Не дуже тішить нас і ситуація, яка склалася з головним діловим партнером України - Росією. "За підсумками десяти місяців, українські компанії продали у Росію товарів на суму 6,59 млрд доларів, а північна сусідка нам - на 9,61 млрд доларів. У результаті, негативне сальдо - більше як
3 млрд доларів, - пише видання. - У цілому з країнами СНД у нас "мінусове" сальдо зовнішньої торгівлі - більше як 4,57 млрд доларів. Причому яскравим показником є не тільки торгівля з РФ, але і з Казахстаном та Узбекистаном".

Щодо Євросоюзу, то тут із упевненістю можна сказати, що українська продукція не має попиту. Так, за десять місяців поточного року Україна продемонструвала негативне сальдо експорту з Європою - 4,9 млрд доларів. Не проглядається покращення і в зовнішньоекономічних зв'язках зі Сполученими Штатами Америки. Загальна сума негативного сальдо зовнішньоекономічних операцій з США за десять місяців 2009 року становила 866 млн доларів.

І лише країни Азії та Африки, як не дивно, для України залишаються позитивними у плані експортування. Торгівля наших компаній з азійськими країнами за підсумками десяти місяців продемонструвала позитивне сальдо на суму
4,66 млрд доларів, а з африканськими - на суму більше як 1,6 млрд доларів.

Не дивує лише один показник - негативне сальдо з Китаєм. З ним у нас зберігається негативне сальдо на рівні 911 млн доларів. Проте не ми одні стикаємося з цією проблемою. Більшість країн світу не в змозі конкурувати з цим бізнесовим гігантом.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5115 / 1.6MB / SQL:{query_count}