Микола Петріщев |
![]() |
Львівщина на четвертому місці у рейтингу конкурентоспроможності регіонів України (попереду Київ, Дніпропетровщина та Закарпаття) та на 63-му місці у глобальному рейтингу конкурентоспроможності країн, одразу ж після Росії, випереджаючи Ямайку та Грецію. Цікаво, що ми випередили Донеччину, яка посіла 7-ме місце. Проект оцінки розвитку регіонів України є результатом спільних досліджень Всесвітнього економічного форуму та фонду "Ефективне управління". 12 областей України порівняли між собою, а також оцінили їх місце серед держав, представлених у рейтингу світової конкурентоспроможності. Брали до уваги 12 критеріїв - макроекономічну стабільність, розвиток фінансового ринку, ефективність ринку праці, товарів та послуг, оснащеність новітніми технологіями, освіту тощо. Високу оцінку Львівщині присвоїли за макроекономічну стабільність. До речі, вона аналогічна... російській.
Географічна близькість до ЄС пояснює порівняно кращу здатність регіону впроваджувати закордонні технології. Тут фірми використовують новітні технології швидше, ніж в інших регіонах. Схильність області до інновацій є вищою, аніж у середньому в країні. Науковий потенціал (велика кількість учених та інженерів), а також висока якість науково-дослідних інститутів Львова сприяє зацікавленості в інноваціях.
Незважаючи на почесне четверте місце, область має два негативи. Перший - складною є ситуація з "відтоком мізків", адже регіон не може подолати проблему міграції фахівців, область неефективно використовує наявні кваліфіковані кадри. Другий - Львівщина не може похвалитися достатніми іноземними фінансовими вливаннями. Головним же бар'єром для ведення бізнесу на Львівщині є корупція. Також бізнесменам заважає працювати податкове регулювання та політична нестабільність. Серед недоліків - неефективність у сфері законодавства щодо вирішення спорів і недостатня прозорість в ухваленні рішень місцевими органами влади. За словами Наталії Ізосімової, директора фонду "Ефективне управління", ці результати є цінними, бо вказують на перешкоди для економічного росту.
Влада виправдовується, коли йдеться про кадрову проблематику. "У столиці краща динаміка розвитку, тому у Києві молоді спеціалісти можуть ефективніше застосувати свої професійні можливості та краще себе продати як фахівці. Але є і зворотний процес, коли до Львова повертаються зі столиці", - сказав "Пошті" Михайло Лесів, начальник головного управління економіки Львівської ОДА. "Потенціал Львівщини колосальний, хоча він "вимивається", бо багато мешканців області виїздять. Це - біда, особливо для Львова. Коли львів'яни матимуть пропозиції щодо роботи не від однієї, а від кількох фірм, коли фірми підвищуватимуть зарплату, коли вона буде конкурентною з іспанською чи італійською, тоді бізнесмени боротимуться між собою за фахівців", - сказав "Пошті" Марк Зархін, директор однієї з ресторанних груп, додаючи, що важливо, аби влада разом із громадою вибрала пріоритети. "Львів не може бути металургійним містом, бо для цього немає бази, але туристичним мусить бути. Туризм, сфера послуг, а також інтелектуальні галузі (освіта та наука) створять Львову конкурентоспроможність".
М. Зархін вважає, що головним чинником слабкого розвитку інвестиційної політики в регіоні є неповороткість влади. Як приклад, співрозмовник наводить ситуацію: інвестор купує будинок у місті, аби зробити згодом ресторан чи готель. "Лише на підписання усіх необхідних документів потрібно затратити півтора року. За цей час п'яту частину від вартості будинку інвестор віддає банкам як відсотки. Банкам - добре, погано - інвестору, ще гірше місту. І все це через бюрократичну тяганину, - зазначає він. - Говорять про підтримку інвестора, а реальної підтримки немає. Внутрішній інвестор, як і зовнішній, міг би вкладати кошти у розвиток міста, але це дуже складно через бюрократію. І це найголовніша проблема на сьогодні. Якщо її розв'яжуть, то збільшиться кількість інвесторів і Львів стане багатшим". "Аби Україна та Львівщина, зокрема, були привабливими для інвестора, потрібні захист прав приватної власності (себто інвестори мають бути впевнені у безпеці), політична стабільність, передбачуваність економічної політики у державі. Зміна урядів, відповідно, зміни в економічній політиці надходженню інвестицій не сприяють. Гроші люблять тишу - не мертву, а живу, тишу з погляду безпеки вкладення коштів", - наголосила "Пошті"
Н. Ізосімова. "Основним джерелом корупції є процедури, - зазначив Володимир Квурт, секретар Львівської міськради. - Бізнесмени незадоволені термінами виконання та отримання. Якщо для будівництва будинку потрібно 600 підписів, то у мене є запитання: хто їх стільки придумав, хто прикривав свою, перепрошую, задницю, аби уникнути будь-якої відповідальності?! Аби звести будинок потрібно два підписи: головного архітектора та страхової компанії. Тобто процедури треба відпрацювати та сертифікувати. Друга проблема - управління. Не сертифікуючи управлінські послуги, важко вдасться налагодити механізм ефективного керування містом. Також потрібні стратегія розвитку та генплан". Він вважає, що перспектива Львова, окрім туризму, у розвитку фірм із програмним забезпеченням. "Львів може стати лідером не лише в Україні. Для цього є наукова база, підготовлені кадри", - каже В. Квурт.
До теми |
"Унікальність Львова в його історії, культурі, традиціях, особливості архітектурного ансамблю, географічному розташуванні, близькості до Євросоюзу. Все це зумовлює подальші шляхи його розвитку. Львів міг би бути дуже привабливим туристичним центром, адже туризм - це велика індустрія, це один з головних локомотивів розвитку будь-якої країни", - наголосила "Пошті" Н. Ізосімова, додаючи, що також одними з основних аспектів у стратегії розвитку Львова могли б бути сфера послуг та роздріб. |