Спеціалізований градус

В Україні можуть запровадити жорсткі обмеження на торгівлю горілчаними виробами

В Україні можуть запровадити жорсткі обмеження на торгівлю горілчаними виробами

Видається, питання "пити чи не пити?" стає дуже актуальним не тільки для затятих адептів "зеленого змія", а й для пересічних обивателів, які за давньою народною традицією, теж не відмовляють собі у задоволенні перехилити чарчину. З приводу, так би мовити. Якщо з першою категорією наших співвітчизників усе зрозуміло - пили, п'ють і будуть пити, незважаючи ні на що, то для тих, хто вживає "з приводу" , себто більшості нормальних громадян, уже законодавчо готують нові правила. На кшталт знайомих із часів СРСР обмежень 80х.

Власне тоді відбулася спроба загальнодержавного масштабу запровадження так званого "сухого закону" . Ті, кому нині за 40, добре пам'ятають, як усе це відбувалось і чим закінчилося. Пам'ятають, звісно, і неймовірні черги, де могли запросто й покалічити, в горілчані магазини після другої години дня. Та не даремно кажуть, що все повертається на круги своя, і, схоже, чергова боротьба за безалкогольну Україну ось­ось спалахне знову.

Минулого тижня голова комітету ВР з питань аграрної політики та земельних ресурсів Микола Присяжнюк зареєстрував законопроект, згідно з яким продавати алкогольні напої пропонують лише у спеціалізованих магазинах або відділах з окремим входом. Продаж алкоголю у роздріб поряд із товарами широкого вжитку планують взагалі заборонити. Все це втілюватимуть для впорядкування роздрібної торгівлі відповідними напоями та боротьби із алкоголізмом.

Ба більше, розташування спеціалізованих магазинів теж обмежать. Хоча для окремих категорій споживачів передбачено окремі "пільги" . Зокрема, забороняється відкривати такі крамниці ближче ніж за 100 метрів від органів місцевого самоврядування, державних установ та військових частин. А от відвідувачам та працівникам дитячих, навчальних, наукових закладів та закладів охорони здоров'я буде сутужніше. Алкомаркети відсунуть від них щонайменше на 200 метрів. Воно ж бо й справді: не підеш же до читального залу бібліотеки чи в аудиторію із пляшкою оковитої. Не кажучи вже про поліклініку. А от на зупинках громадського транспорту, вокзалах, портах та аеропортах взагалі буде "чисто" . Продавати крам із градусами там узагалі заборонять.

Автор законопроекту вважає, що такі заходи допоможуть здолати алкоголізм, а продаж алкоголю у спеціалізованих крамницях практикують у Європі. При цьому в разі ухвалення документа роздрібна мережа із продажу алкоголю перейде на нові правила після закінчення терміну дії ліцензій, але не пізніше ніж через рік після набуття законом чинності.

Нагадаємо, нині в Україні продавати алкогольні напої має право будьяка торговельна точка, маючи відповідну ліцензію податкової адміністрації. Видається ліцензія на один рік для торгових закладів площею не менше 21 кв. м, окремим входом та касовим апаратом. Вартість ліцензії на один касовий апарат для міських крамниць становить 8 тис. грн, для магазинів у селах - 500 грн.

Наразі законодавча ініціатива Миколи Присяжнюка не знайшла широкої підтримки у стінах ВР (хоча непередбачуваність наших депутатів у справі ухвалення того чи іншого законопроекту вже давно стала притчею во язицех).

Почесний президент кор­порації "Олімп" і народний депутат Павло Климець каже, що ухвалення законопроекту спричинить суттєве падіння продажу алкогольних напоїв (додамо - заміну усіляким сурогатом, який продаватимуть з рук). А це, звісно, неабиякий удар по держбюджету. Адже лише за минулий рік надходження до нього від акцизного збору від про­дажу алкоголю становили
4,5 млрд грн (скільки продано "лівої" горілки, офіцій­на статистика не повідомляє, та, за деякими оцінками, нелегальний ринок продажу спиртного у країні доходить до 40%).

Крім цього, новація неминуче позначиться на зниженні загального товарообігу роздрібних мереж (минулого року він становив
449,3 млрд грн -
"Пошта" ). Адже відділи із продажу алкоголю матимуть менше відвідувачів. Загальний наслідок - можливий перерозподіл усього ринку торгівлі алкогольними напоями.

Ми, звісно, усіляко підтримуємо боротьбу з алкоголізмом. Проте у нас вона, у ліпшому випадку, скидається, радше, на боротьбу із алкоголіками, а не самим явищем. Давно відомо: хворобу забороною здолаєш. Та й попередній досвід "боротьби", який ми згадали раніше, теж не слід забувати.

Не варто забувати і про економічні наслідки запровадження того чи іншого законопроекту. Митниця вже підрахувала, що через запровадження 13відсоткової надбавки до ввізного мита на автівки держбюджет втратив як мінімум 1,5 млрд дол. Занадто дорога ціна за популістські прагнення окремих депутатів чи груп у боротьбі за щось. Чи не так?

А щодо чергових спроб "боротьби" з алкоголізмом, особливо на тлі поширення іншої звички серед шукачів утіх та втікачів від безрадісної дійсності, згадаймо анекдот: "Якщо Вам видається, що Ви маєте чудову дружину, найновішу і найпрестижнішу марку авто, шикарну квартиру чи будинок, до того ж отримуєте на роботі неабияку зарплатню - акурат час сказати "Ні!" наркотикам".

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4257 / 1.58MB / SQL:{query_count}