Горілчаний стандарт

284 мільйони гривень щомісяця дало підвищення акцизного збору на реалізацію лікерогорілчаних виробів у липні. Це на 37 мільйонів... менше, ніж середньомісячний показник за перше півріччя 2009 року, до запровадження нових акцизів

284 мільйони гривень щомісяця дало підвищення акцизного збору на реалізацію лікерогорілчаних виробів у липні. Це на 37 мільйонів... менше, ніж середньомісячний показник за перше півріччя 2009 року, до запровадження нових акцизів

Маємо певні підстави для втіхи: у боротьбі за безалкогольне майбутнє чітко окреслилися позитивні зрушення. Ба більше, аналізуючи статистику випуску та продажу алкогольних виробів , на перший погляд, навіть може скластися враження, що народ почав менше пити. І все було б добре, якби воно й справді було так. Проте та ж статистика засвідчує акурат протилежне.

Ціна здоров'я

Скажемо відразу, спроби уряду наповнити бюджет за рахунок підакцизних товарів, насамперед тютюну та алкоголю, не тільки не виправдали сподівань на зростання надходжень від їх продажу. Назагал складається враження, що, підвищуючи акцизи на такі товари, уряд піклувався аж ніяк не про здоров'я нації. Натомість, був твердо переконаний - ні пити, ні курити народ не перестане. Проте витягнути з його кишень зайву копійчину, яка, за визначенням, мала б потрапити до бюджету, вдасться точно.

Натомість запровадження нових акцизів лише погіршило фінансовий стан виробників. Принаймні тих, хто виробляє цей крам офіційно. Липневе зростання ставок акцизного збору на алкогольні вироби із 21,5 грн
до 34 грн за 1 літр 100% спирту призвело до закриття майже половини підприємств, які виробляли лікерогорілчану продукцію (було 61, залишилося 34). Відповідно, не зауважено позитивних зрушень у динаміці зростання надходжень до бюджету. Навпаки, фіксуємо спад у 37 млн грн. За перше ж півріччя 2009 року, порівняно із аналогічним періодом минулого, виробництво у цій галузі взагалі скоротилися на 10 млн грн. Про що повідомила пресслужба Державної податкової адміністрації України.

Зменшення надходжень до держбюджету за цією статтею пояснюється і падінням виробництва навіть там, де ще "женуть" оковиту. В липні, порівняно із таким же місяцем минулого року, воно зменшилося на 82%, у серпні - на 60%.

Але ця тенденція має під собою підґрунтя, на якому особливо не акцентують. Ще напередодні підвищення акцизів, про які повідомляли заздалегідь, виробники алкоголю подбали про створення запасів продукції, але за старими ставками акцизного збору. Виробити її та передати на реалізацію за старими ставками треба було до 1 липня, тож у червні лікерогорілчані заводи "націдили" 6,4 млн декалітрів горілки. У перерахунку на традиційні півлітрові пляшки виходить 128 млн пляшок, у перерахунку на чисельність населення України - ледь на по три пляшки на кожного. За деякими оцінками, цієї кількості може цілком вистачити до кінці вересня - початку жовтня.

Будемо менше їсти

Утім, попри резерви, експерти прогнозують уповільнення темпів зростання виробництва алкоголю та подальші зупинки заводів. При цьому цілком імовірно, що такі підприємства просто перейдуть на роботу у так звану "третю" зміну, себто - випускатимуть продукцію нелегально або ж вдаватимуться до так званих "сірих" схем.

Уже сьогодні виробники кажуть про перерозподіл ринку на користь дешевших і, відповідно, менш якісних, лікерогорілчаних виробів, який відбувся, зокрема, через кризу та зменшення доходів громадян. Загалом, за оцінками фахівців, алкогольний ринок "просів" не менше як на половину.

Та минулої середи Кабмін ухвалив чергову постанову про зростання мінімальних роздрібних цін на горілку із 14 грн за пляшку 0,5 л до 17,96 грн. Однак навіть такі захмарні ціни, висновують виробники алкоголю, не дотягує до потрібного мінімуму. З урахуванням сформованих оптовороздрібних торговельних націнок, мінімальна ціна півлітра їхньої продукції мала б бути не меншою за 18,5 гривень. А якщо ставки акцизного збору збільшать до 50 грн за літр спирту, мінімальну (без торгових націнок) вартість пляшки горілки взагалі доведеться підвищувати до 23 грн.

Натомість, виробники алкоголю не надто засмучені свіжим рішенням уряду і навіть вважають, що воно зменшить тіньовий обіг алкоголю. Хоча напередодні експерти прогнозували збільшення тіньового сегменту ринку із нинішніх 2025% щонайменше до 40%. А в асоціації "Укргорілка" вважають, що подорожчання алкогольних напоїв змусить людей купувати їх за доступною ціною, не беручи до уваги їхню якість. Одне слово, подальша ситуація має всі шанси розвиватися, як у відомому анекдоті: "Почувши про чергове подорожчання горілки та цигарок, син радо запитує батька:

- Тату, Ви тепер будете менше пити та курити?

- Ні, синку, - відповідає той. - Це ти будеш менше їсти".

Соціальна горілка

Однак деяке занепокоєння ситуацією виробники оковитої таки демонструють. Наразі більшість великих компаній, що спеціалізуються на такій продукції, є рентабельними. Проте відносини з банками, які їх досі радо кредитували, стали прохолоднішими. Чимало фірм тепер мають клопоти із браком обігових коштів. Адже отримати нині кредит навіть під шалені відсотки дуже важко.

До того ж нагальною є потреба обслуговування вже взятих валютних кредитів, які, за експертними оцінками, сягають у декого 150200 млн дол. Отже, у випадку відмови банків реструктуризувати позики і послабити вимоги їхнього повернення, чимало компаній будуть змушені проголосити себе банкрутами. До речі, схоже минулого року було в Росії, де збанкрутувала низка провідних виробників алкоголю.

Ніхто не виключає й того, що нинішнє зростання мінімальної ціни на горілку буде не останнім. Наразі пропозицію збільшити ставку акцизу за літр спирту до 50 грн відхилив парламентський комітет з питань бюджету. Проте до кінця року уряд може представити новий законопроект, особливо врахувавши потребу підвищення соціальних стандартів. Знайти кошти на збільшення мінімального прожиткового мінімуму та зарплати, на чому наполягає Партія регіонів, їхні колеги із БЮТ пропонували власне через нове підвищення акцизів на тютюнові вироби та алкоголь. І навіть підрахували, що протягом 2009 року держбюджет міг би додатково отримати не менше як 6 млрд грн. Хоча виробники алкоголю та тютюну кажуть, що це стане "похороном для галузі".

А пересічні громадяни, які, незважаючи на ціни, не відмовляють собі у задоволенні хильнути чарочку та засмалити цигарочку? Вони мимоволі стають гарантами підвищення соціальних нормативів. Адже гроші на це планується витягнути саме із їхніх кишень. Одне слово - горілчаний стандарт у дії.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6987 / 1.61MB / SQL:{query_count}