Українці бояться страхування і найчастіше живуть за принципом: ось грім вдарить, тоді й шапку зніму...
У часи економічної кризи почастішали випадки ошуканств страховими компаніями своїх клієнтів і... навпаки. Через низку скандалів з цього приводу добровільне страхування в Україні поступово стає недосяжною мрією для представників цього бізнесу.
Згідно з інформацією Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України, попри те, що цього року з'явилися нові страхові компанії, ринок загалом переживає значний спад. Зокрема, порівняно із минулим роком, на 15% зменшилася кількість укладених договорів, а виплати страхових відшкодувань "всохли" на 10%, такий же відсоток клієнтів відмовився від повторного страхування. Загалом на ринку України працює 477 страхових компаній.
Самі страховики переконані, що офіційна статистика недооцінює ситуацію, і називають ще більші цифри. За словами Дмитра Грицути, голови правління ЗАТ "Страхова група "ТАС", в Україні найпоширенішим видом страхування - полісом автоцивілки - охоплені лише 25% зареєстрованих у країні автомобілів. Що стосується страхування майна чи житла, то там відсоток ще нижчий - 56%. І здебільшого це не свідомий вибір людей, а обов'язкова вимога з боку банків під час кредитування або ж корпоративна політика великих компаній, які вимагають від своїх працівників полісу медичного страхування.
- Був випадок, коли вибухом пошкодило 144квартирний будинок і лише 6 квартир у ньому було застраховано. Всі застраховані квартири перебували в заставі банків. Тобто український споживач ще не усвідомлює потреби страхування. Свою роль у цьому відіграли недобросовісні страхові компанії, які, пропонуючи дешеві послуги, пізніше не виконують взятих на себе зобов'язань. За лютий - квітень до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України надійшло близько 300 скарг на страхові компанії, які не виплатили клієнтам відшкодування, - розповів Дмитро Грицута.
Така ситуація поглиблює недовіру до страховиків, яка підкріплена українськими політичними та економічними реаліями. За словами Андрія Цюри, радника голови Львівської ОДА, одна з іноземних страхових компаній, яка прагне увійти на український ринок, замовила дослідження, щоб з'ясувати, чому так мало українців страхують своє життя. Опитування показало, що передусім на людей впливає психологічний чинник - негативна історія страховиків ще з радянських часів. Серед інших причин: нестабільна політична ситуація, відсутність гарантії щодо забезпечення виплат, інфляція, нестійкий валютний курс, відсутність вільних коштів у населення.
Економічна криза тільки посилила ефект - в Україні з'явилось багато "умільців", які обдурюють страхові компанії, і страховиків, які дурять клієнтів.
- Найчастіше жертвами недобросовісних страховиків стають люди, які спокушаються на низькі ціни і не читають договору. А коли щось трапляється, агент показує, що у договорі прописані часові і просторові обмеження, у які клієнт найчастіше не потрапляє. Тож відшкодування не виплачують, - зазначила Світлана Косаревич, директор Західної регіональної дирекції ЗАТ "Страхова група "ТАС".
Поради фахівця |
Щоб не потрапити до шахраїв, вибираючи страхову компанію, потрібно:
|
Ще одним чинником, що відштовхує, для тих, хто у принципі вважає страхування доцільним, є часто незрозуміла цінова політика страхових компаній. Зважаючи, що наразі цю сферу можна назвати стихійно сформованою, дуже складно визначити, якими мають бути послуги страхування і скільки вони мають коштувати. А через прив'язаність більшості товарів до курсу долара це взагалі нереально визначити. У подібній ситуації опинився, до прикладу, пан Ігор, який купив авто у кредит і застрахував його.
- Моє авто коштувало 86 тис. грн, 5,2% від цієї суми коштувала страховка. Кожного року вартість машини через амортизацію падатиме на 10%. Однак цього року через зростання долара такий автомобіль коштує 130 тис. грн. І замість того, щоб зменшити вартість полісу, страхова компанія вирішила його підвищити! Наразі зійшлись на минулорічній сумі, однак довелось вести переговори зі страховим агентом, - обурюється пан Ігор.
Попри це, він зазначив, що від страхування автомобіля не відмовиться і зробив би це у будьякому випадку, оскільки за таких умов може залишати його на вулиці, а не ставити на стоянку під охорону: "Стоянка обійшлась би мені 3,5 тис. грн у рік, а страховка - трохи більше чотирьох. Однак я принаймні спокійно сплю, а вкрасти можуть і вдень".
Тож попри всі недоліки страхового ринку та економічну кризу, люди вже починають звикати до страхування як способу забезпечити собі хоча б частковий спокій.