Криза по-американськи

Як свідчать реалії сьогодення, пересічні американці, попри економічну розвинутість країни, потерпають від кризи не менше, ніж, скажімо, українці. Принаймні ті з них, хто умудрився вскочити у кабальну халепу, взявши кредит у банку. Зокрема, на придбання житла. Відтак і проблеми з поверненням позиченого в нас певною мірою схожі.

Як свідчать реалії сьогодення, пересічні американці, попри економічну розвинутість країни, потерпають від кризи не менше, ніж, скажімо, українці. Принаймні ті з них, хто умудрився вскочити у кабальну халепу, взявши кредит у банку. Зокрема, на придбання житла. Відтак і проблеми з поверненням позиченого в нас певною мірою схожі.

Недавно "Українська правда" оприлюднила статтю професора економіки Гарвардського університету, колишнього голови Ради економічних консультантів при президентові Рональду Рейгану й нинішнього президента Національного бюро з економічних досліджень Мартіна Фельдштейна "Глобальний вплив від американської кризи житла". Стаття видалася нам настільки цікавою та актуальною, особливо щодо ситуації із кредитами в Україні, що ми вирішили, з деякими скороченнями, ознайомити із нею наших читачів. А ще, на нашу думку, її б не завадило прочитати й тим, хто регулює цю сферу в країні - себто ухвалює рішення на вищих щаблях владної драбини. Отож, як то кажуть, погляд із­за океану.

"Третя частина всіх американських домовласників з іпотечними кредитами вже тоне у боргах - їхня заборгованість перевищує вартість будинку. Для шостої частини цих будинків борг на 20% перевищує ціну будинку.

Коли влітку 2006 року луснула американська "бульбашка" нерухомості, це викликало глобальну фінансову кризу і рецесію. Наступне за цим різке падіння цін на нерухомість призвело до значного скорочення добробуту домашніх господарств, що, своєю чергою, призвело до падіння споживчих витрат і ВВП.

Досі статки у формі будинку, що належить власникові, знецінилися приблизно на 30%, що є еквівалентом скорочення добробуту домашніх господарств більш ніж на 6 трильйонів доларів.

Падіння цін на нерухомість також спричинило різке зростання неплатежів за іпотечними кредитами і позбавлення боржників права викупу закладеного майна, що збільшило кількість проданих будинків на ринку і призвело до ще більшого падіння цін на нерухомість. Крім того, високе співвідношення вартості активів до суми кредиту в США разом з фінансовими проблемами домогосподарств збільшують число неплатежів і позбавлення боржників права викупу закладеного майна.

Точніше: зростаючий рівень безробіття разом з великою кількістю людей, яким доводиться працювати з неповною зайнятістю, збільшили лави тих, хто не може дозволити собі робити щомісячні іпотечні платежі.

На відміну від інших країн, американські житлові іпотеки є кредитами "без права регресу". Якщо власник житла припиняє сплачувати за іпотечними платежами, то кредитор має право відібрати власність, однак він не має права забирати інші активи або частку заробітної плати.

Навіть у тих державах, де кредитори мають право стягувати борги з інших активів або доходів у формі заробітної плати, закон про приватне банкрутство має такі серйозні обмеження, що кредитори навіть не пробують застосувати їх.

Незважаючи на те, що ця проблема здається суто внутрішньою і зачіпає тільки Сполучені Штати, це далеко не так. Коли домовласники перестають платити, банки втрачають гроші, а непевність щодо ступеня майбутніх неплатежів підриває віру в банківський капітал, що створює для банків проблеми з мобілізацією коштів і змушує їх скорочувати обсяги кредитів..

У результаті рецесія виявляється глибшою і тривалішою. У цьому слабкість американської економіки, яке означатиме більш низький попит на імпорт з боку США.

А якщо ціни на нерухомість падатимуть надалі, то вартість цінних паперів, забезпечених іпотечними кредитами, якими володіють фінансові установи в усьому світі, продовжить зменшуватися, зачіпаючи кредитну пропозицію далеко за межами США.

З іншого боку, якщо брати до уваги останні дані, можна зробити припущення, що падіння цін на нерухомість може зупинитися. За березеньтравень темпи падіння цін на нерухомість у США сповільнилися ...

Та недавнє зростання внутрішнього продажу нерухомості в США може стати оманливим, оскільки більшість продажів становило закладене майно без права викупу. Справді, власність, яка або була позбавлена права користування або перебуває сьогодні на межі позбавлення боржника права викупу заставленого майна, становить майже третину всіх внутрішніх продажів.

Закладене майно без права викупу зазвичай продається з аукціону, що гарантує вдалий пошук покупця, але разом з тим веде до падіння ціни. Кількість випадків позбавлення боржників права викупу закладеного майна збільшилась за червень на 7% порівняно із попереднім місяцем, і на цілих 32%, порівняно із червнем 2008 року.

Адміністрація Обами видала закон, спрямований на допомогу людям, що мають труднощі зі щомісячними іпотечними виплатами через зменшення доходів або підвищення відсоткових ставок за іпотечними кредитами.

Щодо людей, чиї щомісячні іпотечні платежі є високими порівняно з їхніми доходами, американський уряд розділить з банкомкредитором витрати на скорочення їх щомісячних платежів до 31% від наявного доходу.

Це - нова програма, тому поки що не відомо, наскільки добре вона працюватиме для запобігання неплатежів. Досвід з модифікацією іпотечних кредитів не вражає. Майже 50% тих, кому змінили умови іпотечних кредитів, тим не менш, не змогли платити за ними вже через шість місяців.

На жаль, немає програми, яка б вирішувала проблеми неплатежів і проблему позбавлення боржників права викупу закладеного майна, викликаного високим співвідношенням вартості активів до суми кредиту.

З огляду на велику кількість власників нерухомості з негативною різницею між сумою застави та ринковою вартістю майна, є ризик, що неплатежі боржників і позбавлення права викупу закладеного майна триватимуть. Якщо так і буде, то продаж закладеної нерухомості без права викупу знижуватиме ціни на будинки, руйнуючи добробут домогосподарств і завдаючи шкоди фінансовим установам...".

За матеріалами
"Української правди"

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4858 / 1.6MB / SQL:{query_count}