Гривнева нестача

Україна надалі демонструє світу парадокси кризи, цього разу - у банківській системі

Україна надалі демонструє світу парадокси кризи, цього разу - у банківській системі

Боротьба Нацбанку за стабільність гривні й раніше давала прямо протилежні бажаним результати. Досить пригадати, як НБУ рятував комерційні фінустанови, надавши їм лише у IV кварталі 2008го рефінансування для підтримки ліквідності банків 40 млрд грн. Тоді банки, замість того, аби підтримати "штани", використали ці кошти здебільшого на закупівлю валюти, яку той же НБУ щедро викидав на міжбанківській валютній біржі. Готівковий курс гривні внаслідок таких дій наприкінці року стрибнув в обмінниках до 10 грн/дол. (у деяких регіонах він навіть перевищував 11 грн).

Нинішня боротьба НБУ за "курсову стабільність" має проміжним результатом те, що лише за серпень залишки на банківських кореспондентських рахунках зменшилися майже на третину: на 31 серпня вони загалом становили 15 млрд 839 млн грн - майже на 9 млрд менше, якщо за точку відліку взяти початок липня.

Причини ситуації теж не нові: зменшення кількості вільних грошей відбулося насамперед через активну скупівлю комерційними банками валюти. А ще - через блокування, починаючи від 3 серпня цьогоріч, 40% обов'язкових резервів, сформованих банками ("Пошта" вже писала про це). Як випливає з монетарного огляду НБУ, ці резерви на початку серпня становили майже 12 млрд грн.

Щоправда, експерти нічого надзвичайного у цьому не вбачають, оскільки це шлях зменшення тиску на валютний ринок, поширений у світовій практиці. Мовляв, менше у банків вільних грошей - менша спокуса використати їх на закупівлю валюти. Але наразі такі заходи не допомогли головному фінансовому регулятору країни обмежити можливості для відвертих валютних операцій.

Як повідомляв наприкінці серпня перший заступник НБУ Анатолій Шаповалов, на аукціонах для підтримки кас банків готівковою валютою тільки 25 і 27 серпня продано 262 млн дол за курсом 8 грн/дол. Окрім цього, упродовж минулого місяця Нацбанк регулярно проводив аукціони для погашення валютних кредитів позичальниками банків. Отож за ці два дні НБУ вилучив з ринку 2 млрд 96 млн грн.

Самі банкіри кажуть, що кошти для участі в аукціонах збирали із клієнтів заздалегідь (загальна сума зборів становила 1 млрд 182 млн грн) і враховували їх на поточних рахунках. Загалом за допомогою валютних аукціонів НБУ забрав із ринку 3 млрд 278 млн грн.

Наразі позитивно на вартості долара на готівковому ринку практика НБУ не позначилась. Навпаки, курс лише зростав. Зокрема, продажу.

Учасники ринку пояснюють ситуацію щонайменше двома взаємопов'язаними обставинами. Для того, аби не було спекуляцій на валютному ринку, необхідно, аби банки, які не беруть участі в аукціонах, знизили курс купівлі валюти. Це, своєю чергою, можливо лише за умов, що участь в аукціонах можуть брати усі банки, а не лише "обрані".

У двох згаданих аукціонах, на яких продали рекордну кількість валюти, взяло участь близько сотні банків (в Україні їх майже 190). Потім вони мали валюту продати населенню за таким же пільговим курсом. Проте фінустанов, що продавали долар по 8,16, виявилося значно менше.

Тож якби НБУ продавав валюту усім охочим, то ефект був би відчутнішим. Наразі ж маємо банальну спекуляцію: хтось купував валюту за пільговим курсом, щоб відразу перепродати її в іншому банку. А в банках, де валюта продавалася за нижчою ціною, обслуговували насамперед "своїх" клієнтів.

На думку експертів, ринок лише тоді заспокоїться, коли обсяги продажу валюти будуть значно більшими (за деякими оцінками, потреба - не менше як 23 млрд дол). Ринок насититься, а можливостей продавати "бакс" за завищеним курсом стане значно менше, оскільки вільні запаси гривні у банках теж обмежені. Своєю чергою, Нацбанк мусить пильно стежити, аби ця валюта надходила до покупців у повному обсязі. В іншому випадку гра на курсовій різниці триватиме.

Заяви голови НБУ Володимира Стельмаха свідчать, що Нацбанк відмовляється від пільгового курсу. І хоча на ринок для стабілізації гривні планують викинути не менше 1 млрд дол., продаватимуть їх уже за іншим курсом. Яким буде курс долара на готівковому ринку, сказати важко. Бо валюту на міжбанківській валютній біржі можуть купувати лише юридичні особи, ті ж банки насамперед.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4411 / 1.57MB / SQL:{query_count}