З'явилися плани реорганізації світової валютної системи
Американський долар більше не може представляти світову економіку. Саме такий висновок напрошується після доповіді експертів Конференції ООН з торгівлі та розвитку. Ще з часів БреттонВудської конференції, яка відбулася 1944 року, було закріплено домінантне становище долара США у світовій фінансовій конструкції, причому курси інших валют було штучно занижено по відношенню до "зеленого". Сьогодні ж усе більше фахівців заявляють про недоцільність використання валюти США як світової, оскільки та нічим не підкріплена, а сама країна є найбільшим боржником (зі скаженою цифрою в 11,783,841,659,853 долара).
Долар критикували й раніше. Китай та Росія вже досить давно пропонували використовувати якусь іншу валюту як резервну. Ще в березні про створення штучної валюти говорив відомий фінансист Джордж Сорос. Наприкінці серпня висловився з цього приводу й лауреат Нобелівської премії з економіки Джозеф Стігліц - він також упевнений в необхідності створення нової резервної системи.
Проте остання офіційна доповідь ООН - це вже перехід до офіційного обговорення проблеми. "Заміна долара на штучну валюту вирішила б низку проблем, пов'язаних з потенціалом країн, які мають значні дефіцити, та сприяла б стабільності", - стверджує один з авторів доповіді Детлеф Котте.
За планами Організації Об'єднаних Націй, ті країни, що мають великий та стабільний бюджетний профіцит, а це, зокрема, Китай та Німеччина, повинні продовжити стимулювання власних економік для посилення внутрішнього попиту. Це б призвело до зняття власних економічних дисбалансів та надало б можливість дефіцитним країнам, таким як США та Велика Британія, нормалізувати свою економіку. Також необхідно буде створити єдину систему регулювання обмінних курсів, з урахуванням інфляції та контролем з боку Міжнародного валютного фонду.
Таким чином нинішні пропозиції ООН щодо реорганізації валютної системи світу є найрадикальнішими у практиці цієї міжнародної установи. І зовсім не випадково ця доповідь прозвучала якраз напередодні саміту "великої двадцятки", який відбудеться наприкінці вересня в американському місті Пітсбург. Вочевидь, світові лідери не оминуть увагою запропоновану концепцію.
Проте наскільки реальними є шанси на те, що в найближчому майбутньому в світі таки з'явиться нова валюта? "Треба усвідомлювати, що створення єдиної світової валюти - це прототип такого собі глобального євро, - переконаний Володимир Осаковський, начальник управління стратегічного планування і розвитку банку UniCredit. - Тобто для того, щоб насправді створити таку валюту, треба відійти від концепції національної валюти на рівні таких країн, як США, Китай, Росія тощо. Повинен існувати єдиний емісійний центр, а отже, єдиний центральний банк на глобальному рівні. Теоретично це можливо".
У такому випадку членами такого єдиного світового центрального банку мусять стати 192 країни, тобто всі, що є зараз, окрім хіба Ватикану. Важко уявити собі, щоб усі вони приймали одностайні рішення. Отож, основні важелі впливу на світову економіку й надалі залишатимуться в руках багатих країн. Тільки тепер домінантне становище можуть отримати не Сполучені Штати, а приміром, Німеччина, Китай чи Росія. Так само складно собі уявити, до чого буде прив'язана нова валюта. Якщо вона буде брати свій початок від того ж долара, то фактично мало що зміниться, крім згаданого вище розташування сил.
Водночас варто зауважити, що американська валюта (тим більше після появи доповіді ООН) далі втрачає свої позиції - на європейських торгах долар упав до річного мінімуму відносно корзини основних світових валют. Це не може не підтверджувати занепокоєність інвесторів перспективами американського долара. Проте іноземні кредитори Сполучених Штатів не можуть вийти із замкненого кола. Вони все одно повинні вкладати в коштовні папери США, бо інакше можуть втратити значну частину зроблених раніше вкладів. Хоча вже зараз стає зрозуміло - втратять так чи інакше, причому немало.