Безперервний процес змін цінників на табло АЗС вже не дивує ні аналітиків, ні пересічних українців
Те, що "європейська" держава поводить себе не надто поєвропейському, а радше навпаки, для її громадян не є новиною. Серпнева гойдалка цін на пальне - лише мізерний штрих до загальної картини, однак і він суттєво впливає на добробут і загальні настрої. Судячи із коментарів, які з'явилися майже одночасно із новими табличками на цінових табло АЗС, говорити про якусь прогнозованість чи стабільність не доводиться ні "маленькому українцеві", ні високочолим експертам.
Ніхто з них не може доступно пояснити вітчизняного феномену, який уже майже достеменно передбачає: коли світові ціни на нафту падають чи не наполовину, українські коливаються на рівні статистичних похибок. Зате щойно на міжнародних торгах нафта робить майже непомітний для неозброєного ока рух догори, українські трейдери свідомо і безкарно набивають власні гаманці, піднявши ціни до астрономічних висот.
Директор Консалтингової групи "А95" Сергій Куюн на сторінках "Дела" пробує пояснити таку неадекватність українського паливного ринку просто:
"Досягнувши дна - 35 дол. за барель на початку року, ціни на нафту плавно поповзли угору... На початку серпня сімдесятидоларовий рубіж було взято, причому із суттєвим запасом - 74,4 дол. за барель... На відміну від минулого стрибка, серпневий відбувся за важких обставин - збігся із черговим етапом девальвації гривні. Зважаючи на те, що паливний баланс України на 90 % складається з імпорту, цей чинник додав суттєвого імпульсу цінам".
Аналітик вважає, що роздрібні ціни на пальне за нинішнього курсу долара в Україні мають "резерв" для зростання - на 2030 коп. за літр.
Найоптимістичнішим виглядає прогноз аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, який звернув увагу на те, що в Україні ціни після сплеску на світових ринках падають повільніше, ніж у Європі. "Ціна бензину щонайменше мала б становити 6,65 грн за літр", - підрахував він.
За словами експерта, робити навіть короткострокові прогнози зараз досить важко, з огляду на відсутність прогнозів на валютному ринку. "В середині липня - на початку серпня трейдери обговорювали питання зниження роздрібних цін в Україні на 1015 копійок (за літр), однак на початку серпня світові котирування нафти досягли свого піку - 74,5 дол. за барель. Крім того, намітилося зростання курсу долара, що призвело до зростання цін на вітчизняних АЗС", - пояснив пан Сіренко агентству "ЛІГАБізнесІнформ". Він також зазначив, що в кінцеві ціни на бензин і дизпальне оператори закладають ризики, пов'язані з невизначеністю на ринках.
Про реакцію споживачів говорити не доводиться. Але не в ліпшій ситуації, каже Сергій Куюн, опинилися й оператори паливного ринку.
"В умовах падіння продажів на 2025 відсотків і наростаючого тиску валютних кредитів це означає серйозне погіршення самопочуття цього бізнесу. Критичну ситуацію споживання засвідчує те, що подвійне падіння за рік цін на дизельне пальне (у доларовому еквіваленті) не допомогло уникнути 25відсоткового падіння споживання ДП промисловим сектором - головним споживачем нафтопродуктів в Україні".
Аналітик вважає, що високі ціни однаково небажані і для споживачів, і для автозаправного бізнесу. Для нафтотрейдерів робота на "високих цінових поверхах" посилюється потребою великих обігових коштів, зазвичай їх залучають за допомогою кредитів, ставки за якими нині вкрай високі.
Експерт підсумовує, що нова хвиля зростання цін лише ускладнить ситуацію. Дорожнеча пального неминуче спричинить падіння попиту, але високі обороти за низької маржі є запорукою успіху автозаправного бізнесу. Поза тим, спроби збільшити маржу не матимуть позитивного результату, бо за умови високих цін і жорсткої конкуренції споживача спровокують надавати перевагу низьким цінам, незважаючи на якість продукції.