За прогнозами аналітиків ринку нафтопродуктів, середня ціна на бензин марки А95 у першій декаді серпня навряд чи перевищить позначку 6,8 грн за літр
На світових ринках нафтопродуктів відбувається щось нечуване. Ба більше, пертурбації продаж виписують такі графіки стрибків із наступним падінням цін, що пояснити їх звичайним логічним аналізом видається просто неможливим. Наприкінці липня лише за одну добу сира нафта втрачає у ціні 5%, а вже наступного дня повертається до попередньої позначки. Наприклад, 27 липня вартість одного бареля нафти (1 барель дорівнює 158,76 літра) несподівано піднімається до найбільшої за літній період позначки - 70 дол. А вже через два дні падає ледь не до 60. І що характерно - пов'язано це аж ніяк не зі збільшенням чи, навпаки, подальшим падінням попиту на нафтову сировину і пальне.
Ціну визначають фондові індекси
Загалом липень на біржах закінчився із усередненим показником (залежно від сорту нафти) 69,669,9 долара за барель.
Аналітики пояснюють загальне подорожчання нафти зростанням насамперед американських фондових індексів, рівень яких досяг нині максимальної позначки з листопада минулого року. Також не виключають, що причиною підвищення ціни могли стати і новітні дані щодо покращення загальної економічної ситуації в Єврозоні та Японії. Хоча загальні дані при цьому не засвідчують збільшення споживання нафтопродуктів хоча б в одній окремо взятій країні світу.
Поза тим, наприкінці липня європейські котирування впевнено пішли догори. Вартість тонни бензину в Середземноморському регіоні перевищила позначку 700 доларів. Хоча середньомісячний показник липня не перевищив 631 долара.
А от вартість російського дизпального навпаки - зменшилася. Хоча й не настільки суттєво. Знову таки - через падіння попиту. 30 липня вартість російського газойля в італійських портах становила 569 доларів за тонну. А загалом середньомісячний показник вартості цього продукту виявився взагалі на 7% меншим.
Зазначимо і те, що означені цінові коливання відбуваються на тлі вельми невтішних перспектив для нафтового ринку - загального скорочення видобутку нафтової сировини у світі через обмеженість її запасів. Адже для більшості родовищ, з яких вона видобувається, пік максимальної видачі нагора чорного золота вже позаду. Відтак - неминуче і подальше зростання ціни на нього.
За прогнозами міжнародних експертних агенцій, у найближчі п'ять років (за умов, звісно, поступового виходу світової економіки із кризи, що вже почасти спостерігається), ціна одного бареля сирої нафти може зрости до 200 доларів. Що значно вище, ніж це було минулого року в докризовий час, коли на нафтовому ринку спостерігався справжній ціновий бум.
Український варіант
Високі світові ціни на нафтопродукти та певне зростання курсу долара (45%) безпосередньо позначилися і на вітчизняному ринку нафтопродуктів. Насамперед - на скороченні імпорту. За попередніми даними, за останню декаду липня в Україну було ввезено 25 тис. тонн бензину та 44 тис. тонн дизпального. Це значно менше, ніж за попередні дві декади, коли імпорт становив 90,5 і 129,1 тисячі тонн відповідно.
Хоча це, найімовірніше, свідчить про те, що вітчизняні нафтотрейдери "схопили" момент, коли європейські котирування були найнижчими (а саме за ними в нас відтепер визначається ціна нафтопродуктів на внутрішньому ринку). Отож у такий спосіб вони просто створили для себе певний запас відносно дешевого пального. На перспективу. Адже продавати буде що.
Цього, правда, аж ніяк не скажеш про ціну для наших споживачів. Новий ціновий орієнтир для українських трейдерів від початку серпня встановила "ТНКВР Комерс" (справді, коли побачиш у назві щось пов'язане із "комерцією", мимоволі налаштовуєшся і на відповідні ціни). Вже 3 серпня оптова вартість А95 підскочила до 8,5 тис. грн за тонну. Хоча на ринку середня ціна саме цього дня була не більша за 8128 грн/т. Це при тому, як ми вже казали, що відносно дешевого бензину та дизпального було завезено достатньо, аби можна було тримати ціни на попередньому рівні. Але ж який то бізнес, якщо він не приносить кратних прибутків на вкладені гроші! Дещо пізніше, щоправда, лише на одну добу, до відповідних цінових новацій колег приєдналася і "Укртатнафта". Відтак вартість А95 відразу змінилася із 8100 до 8300 гривень за тонну.
Стабільну ціну - 7700 грн/т - на початку серпня тримала лише державна компанія "Укргазвидобування". Але її ресурси не до порівняння із можливостями інших компаній.
Поки що не зрозуміла подальша ситуація із ціною на дизпальне. Як засвідчує моніторинг UPECO, наразі вона призупинилася на позначці 5660 - 5710 гривень за тонну. Але це пов'язують із тим фактором, що в Україні ще не закінчилися жнива, а дратувати зайвий раз Кабмін вітчизняні нафтотрейдери таки побоюються. Хоча, пригадується, ще на початку літа уряд дозволив їм збільшити роздрібну ціну на автопальне в середньому на 1015 коп. за літр. Отже прецедент на майбутнє здорожчання пального було створено ще тоді.
Перспективи:
лише вгору?
Однозначно відповісти на запитання, чого слід очікувати від цінової політики операторів ринку нафтопродуктів, нині дійсно важко. З одного боку, поточні котирування і світові тенденції, про які йшлося вище, свідчать: настав час підвищувати ціни. З іншого - є достатня кількість придбаних за старими цінами нафтопродуктів. Тож, якщо вдатися до крутої цінової гри, може не забаритися й відповідна реакція Кабміну (особливо перед майбутніми президентськими виборами).
Але є і суто економічний фактор: політика високих цін у травнічервні дала протилежні збільшенню прибутків результати - продажі суттєво зменшились. Але й тут ситуація не однакова.
Зважаючи на останнє різке зростання цін на столичних автозаправках на початку серпня, зменшення продажу мало турбує власників АЗС. Принаймні київських.
Проте в регіонах зменшення обсягів продажу певною мірою позначилося на автозаправному бізнесі. На деяких АЗС відпуск бензину зменшився аж на 4050%. Але стосується це невеликих операторів ринку. Великі компанії, маючи для цього відповідні матеріальні та фінансові ресурси, нерідко просто грають на ціні, дещо її зменшуючи, аби переманити клієнтів до себе.
Про незадовільні фінансові результати двох літніх місяців говорять усі рітейлери, вказуючи на відтік клієнтів до мереж із низькими цінами. Себто до АЗС, які належать великим компаніям. Якщо ж така ситуація збережеться і надалі, вже восени країною прокотиться хвиля банкрутств так званого малого автозаправного бізнесу.
Наразі реалії такі. Частина трейдерів на початку серпня підвищила ціни на пальне. Наприклад, 3 серпня мережі АЗС компаній "WOG" та "OKKO" продавали бензин А95 за 6,85 грн/л, а у столичній мережі компаній "КЛО" та "UA стандарт" ще дорожче - за 6,95 грн.
Єдина втіха - за розрахунками експертів UPECO, середня ціна на найпопулярніший А95 у першій декаді серпня протримається на рівні 6,76,8 грн/л. Якщо ж європейські котирування вартості пального повернуться на позиції липня, нинішня роздрібна ціна пального може зберегтися до кінця літа. А там, як кажуть, - побачимо.