Криза змусила львів'ян здавати золоті вироби, мобільні телефони і навіть побутову техніку
Економічна криза висмоктала весь капітал? Гайда у ломбард! Було б тільки що здавати. Кого тут лише нема - пенсіонери й чоловіки середнього віку, матері з дітьми, молодь, котра все частіше навідується сюди, аби збути бабусину каблучку чи віддати під заставу, скажімо, мобільний вартістю понад сто доларів, щоб отримати трохи більше як сто гривень. Криза вплинула на всі вікові категорії, тому роботи у львівських ломбардах хоч відбавляй. Здати речі під заставу можна від 23 днів до 2 тижнів.
"Людей приваблюють вигідні умови, картки постійних клієнтів, подовжений термін застави. Ломбард працює з 9.00 до 21.00, незважаючи на це, постійні черги залишають мінімум часу на обідню перерву, - каже працівник ломбарду на вул. Кн. Романа. - Здають зазвичай золото, бо саме за нього можна виручити найбільше коштів". Із ювелірними прикрасами львів'яни розлучаються майже безболісно. Криза змусила приносити у ломбарди й побутову техніку та мобільні телефони. Останні користуються доволі великим попитом, хоч золоту все ж таки поступаються.
Пані Олена, що працює в ломбарді на вул. Котлярській, акцентує увагу на тому, що кількість кредитних установ із настанням кризи нечувано зросла. Проте відвідувачів у їхньому закладі не меншає. "Є в нас прибуткові дні - це вівторок і четвер, тоді клієнтів багато. Охочих здати під заставу ювелірні вироби більшає також і наприкінці місяця, - зазначає співрозмовниця. І продовжує: - Робота у нас відповідальна. Іноді приходять клієнти, яким важко довіряти, тому необхідний особливий підхід до кожного. Завжди треба знати, кому слід надати послуги, а кому варто й відмовити у збуті".
Криза змінила не лише фінансове становище людей, а й психологію, дехто, прагнучи заволодіти грошима, вдається до крадіжок, однак до ломбарду крадене несуть нечасто. Адже тут процедура збуту чітко контрольована. Всі відвідувачі зареєстровані в комп'ютерній базі даних, куди вносять паспортні дані, ідентифікаційний код та контактний телефон. Це полегшує роботу працівникам і зобов'язує клієнтів повернути позику.
Сьогодні ломбарди можна назвати досить актуальним джерелом одержання готівки, бо де ще так швидко і зручно можна отримати потрібні в час кризи кількасот гривень. Мабуть, саме тому значна частина львів'ян частенько сюди навідується. Щоправда, з оптимізмом можна зазначити: криза таки не змогла остаточно здолати людей, адже більшість клієнтів повертається по заставлені речі.
Суб'єктивний погляд | |
Денис Харчук, керівник пресцентру ГУ МВСУ у Львівській області: |
Олександр Синявський, |
- Випадки, коли в ломбардах знаходять крадене, трапляються частенько. Міліція активно співпрацює з ломбардами. Коли туди приносять техніку, їх працівники повинні вимагати паспорт чи будьякий інший документ на неї, щоб упевнитись, що вона не крадена. Стосовно золотих виробів, то важче виявити, крадені вони чи ні, адже на них немає ніяких документів. Загалом, якщо правоохоронці звертаються по допомогу, чи не приносили до ломбарду ті чи інші крадені речі, там завжди йдуть назустріч. |
- Звісно, існує певна співпраця з ломбардами, що нам допомагає. Проте сьогодні крадене туди здають нечасто. Більшість крадених речей перебуває на руках, адже каналів збуту награбованого і без ломбардів чимало. |