Специфіка вітчизняного позичання грошей за кордоном що далі, то більше набуває ознак парадоксу - від спроб здобути жадані кредити ледь не шляхом відвертого шантажу ("Не дасте - вам же гірше буде!" - так виглядають потуги прем'єра вибити з Росії, а потім і з Євросоюзу 5 млрд дол., потрібних, на її думку, для оплати за технічний газ у підземних сховищах) до згоди віддати на розгляд прискіпливих зарубіжних ревізорів навіть "нижню фінансову білизну". Яку, за інших умов, для широкого загалу ніхто б виставляти не зважився. І не тільки через природний сором.
Гроші в обмін
на ревізію
Минулої середи Кабмін ухвалював листа на адресу керівного директора МВФ Домініка СтроссКана про власні наміри. Головні з них, щоправда, відомі чи не кожному громадянину, який намагається бути, що називається "у курсі" - якнайшвидше отримання чергової порції валютних дотацій від МВФного годувальника. Та деяка різниця від попередніх домовленостей, зокрема, щодо сфер вживання грошей, таки була. Адже тепер йдеться про можливість часткового покриття дефіциту державного бюджету.
Отже, у листі (точніше - його попередній редакції, яка, мабуть, не надто відрізнятиметься від остаточної) уряд погодився на низку додаткових зобов'язань в обмін на отримання чергових 3,272 млрд дол. позики МВФ. І хоча позичальні перемовини не легкі, принаймні минулого тижня вони ще остаточно не завершилися, вже відомо - головною вимогою фонду, яку й погодився задовольнити Кабмін, є аудит НАК "Нафтогаз України". Ба більше, минулого тижня аудит вже розпочався. Це підтвердив і виконувач обов'язків міністра фінансів Ігор Уманський.
Фінансовий стан цієї компанії особливо непокоїть МВФ. Напередодні приїзду місії МВФ в Україну в деяких виданнях (зокрема, газеті "Дело") згадували лист заступника виконавчого директора фонду Юрія Якуші, який попередив українську сторону про наміри фонду взятися за перевірку фінансової документації "Нафтогазу". І навіть конкретно зазначив, що "надання фондом прямого бюджетного фінансування буде ускладнюватися тим, що фінансовий план НАК (його підготовку передбачено програмою співпраці із МВФ - "Пошта") вже не є реалістичним...". А далі ще конкретніше: за умов "відсутності ознак поліпшення фінансового стану НАК, у фонді можуть вимагати спеціального аудиту НАК "Нафтогаз України", і до завершення цього аудиту МВФ залишатиметься стриманим у фінансуванні бюджету...".
Про фінансовий стан НАК "Пошта" писала чимало. Як і про марні спроби уряду якось його виправити. Ба більше, упевнені, що до газової теми доведеться повертатися ще не раз. Не тільки після завершення аудиту МВФ, коли, сподіваємося, відкриється таємниця, яку влада всіляко намагається приховати. А і через початок опалювального сезону та інших проблем, про які нині навіть не хочеться казати. Та цікаве і навіть характерне інше - намагання звинуватити в усіх бідах когось.
В уряді переконані, що вимога провести аудит НАК "Нафтогаз" виникла із подачі Секретаріату Президента, а може, й особисто Ющенка. Прем'єр відверто звинуватила його в ускладненні перемовин із МВФ. Мовляв, Президент додає нових зобов'язань (уряд, звісно, хотів би, щоб їх було якомога менше), і тому переговори затягуються.
Зміна орієнтирів
Крім труднощів перемовин, пов'язаних із газовою темою (а вона не могла не виникнути через чергові побоювання Євросоюзу на предмет можливостей України забезпечити безперебійний транзит газу), виникли й інші. Уряд досі не зміг переконати місію фонду, аби та рекомендувала раді директорів МВФ збільшити третій транш кредиту з 3,2 до 3,8 млрд дол. На такій можливості наголошувала Юлія Тимошенко. Але перегляд макроекономічних обов'язкових орієнтирів країну таки очікує. Зокрема, граничного розміру монетарної бази (себто маси грошей в готівковому обігу), мінімального обсягу золотовалютних резервів, граничного розміру дефіциту держбюджету. Зрештою, уряд ці питання із місією фонду вже погодив.
Згідно із меморандумом про співпрацю з МВФ, положення якого переглянули у середині червня, розмір базових грошей - готівки плюс залишків на кореспондентських рахунках банків - на 1 вересня цього року не може перевищувати 210 млрд грн, обсяг золотовалютних резервів - 16,6 млрд дол. А дефіцит держбюджету за підсумками року не повинен перевищувати 4% ВВП.
Зазначимо, що на 1 липня розмір грошової бази становив 188,7 млрд грн, розмір золотовалютних резервів - 27,3 млрд дол. Проте вже зараз зрозуміло, що до запланованих МВФ граничних показників Україна наблизиться набагато раніше.
Минулого тижня Кабмін затвердив збільшення статутного фонду НАК "Нафтогаз" на 18,6 млрд грн. На цю суму Мінфін випустить облігації внутрішньої державної позики, які зарахують у статутний капітал компанії. Згодом їх викупить Нацбанк. Звісно, на цю ж суму відразу зросте обсяг базових грошей, а його розмір із нинішніх 188 млрд грн відразу збільшиться до 207 млрд. Уряд фактично не матиме емісійного резерву. Та оскільки гроші знадобляться й надалі, цей показник доведеться переглядати. Хоча й не відомо, як це розцінюватиме МВФ. До речі, незважаючи на тяглість переговорів минулого тижня, в уряді вже тоді не відкидали можливість корекції.
Те ж стосується і дефіциту бюджету. Нині зрозуміло, що він перевищить 5% номінального внутрішнього валового продукту. І МВФ уже переглянув прогноз падіння ВВП в Україні у 2009 році, збільшивши його із попередніх 8 до 12%. Єдина втіха від фондової співпраці, за словами Юлії Тимошенко, те, що українська сторона зобов'язалася забезпечити рівень споживчої інфляції на кінець року не більше як 13% (нинішній орієнтир - 16). Хоча ще минулого року, коли ухвалювали бюджет, Юлія Володимирівна запевняла, що інфляція'09 не перевищить 9,5%.
P.S. Минулої п'ятниці українська сторона та місія МВФ досягли попередньої згоди про виділення Україні чергового траншу у розмірі 3,27 млрд дол. Про це повідомила голова місії фонду Джейла Пазарбазіолу. Ми досягли угоди на технічному рівні, - зазначила вона. - Місія МВФ береться до формування відповідних рекомендацій раді директорів МВФ". Оновлений за підсумками першого перегляду програми графік надходження коштів передбачає надання Україні третього траншу у розмірі 3,27 млрд дол. та четвертого - у розмірі 3,84 млрд дол. При цьому уряд вже оголосив про наміри просити МВФ збільшити третій транш до 3,8 млрд дол. Для цього уряд повинен почати на практиці рекапіталізацію банків та внести поправки у законодавство про посилення незалежності Нацбанку. Окрім цього, місія МВФ погодилася розширити рамки дефіциту бюджету поточного року з 4 до 6% ВВП, що пов'язано із НАК "Нафтогаз України", та переглянула прогноз падіння внутрішнього валового продукту в Україні у 2009 році із 8 до 14%. Своєю чергою, прем'єр Юлія Тимошенко вже оголосила, що більше половини третього траншу МВФ - 1,9 млрд дол. - буде скеровано на погашення зовнішніх боргів держави.