Криза мільйонерів

Протягом минулого року кількість офіційних мільйонерів в Україні збільшилася на 400 осіб

Протягом минулого року кількість офіційних мільйонерів в Україні збільшилася на 400 осіб

Кому криза - кому мати рідна. Принаймні такого висновку можна дійти, ознайомившись зі статистикою декларування статків громадян за минулий рік. Незважаючи на фінансово­економічну скруту, точніше - першу фазу падіння, офіційне число вітчизняних мільйонерів надалі, хоча й поволі, але невпинно зростає.

Що то за країна, де немає товстосумів?

За даними Державної податкової адміністрації, опублікованими в газеті "Дело", минулого року 7423 українці задекларували доходи на суму понад мільйон гривень кожен. Для порівняння: у 2007 році таких було 7044 особи. Тож маємо абсолютний приріст на 5% або майже на 400 мільйонерів.

Але... Офіційних мільярдерів, якщо вірити податковій, в Україні досі не зафіксовано! Зрозуміло, з огляду на те, що таких, хто наважився б задекларувати доходи з дев'ятизначними нулями, слід пошукати. Бо наші олігархи на кшталт Ахметова, Пінчука чи Коломойського регулярно потрапляють до переліку найбагатших людей чи то польського тижневика "Впрост", чи американського "Форбс". Їхні активи оцінюють далеко не в один мільярд. А тим паче - гривень.

А взагалі, якщо послуговуватися критеріями закордонних експертів, то кількість мільярдерів в Україні - 23.

Найбагатші українці - і щодо кількості такої категорії громадян, і щодо статків - мешкають, звісно, у столиці. Слідом - Донецьк та Дніпропетровськ. Можливо, після Євро­2012 їхня кількість збільшиться й у Львові. Але наразі ми у цій царині не серед найперших. Принаймні за підсумками 2007 року офіційних мільйонерів у нас було близько 50.

Найбільший дохід, задекларований за минулий рік, становив понад 600 млн грн. Але кому він належить, звісно, мовчок - конфіденційність інформації! Хоча відомо, що ці гроші отримано від операцій з інвестиційними активами.

Загалом процес декларування статків у нас був і залишається доволі специфічним і утаємниченим. А коли набуде чинності підготовлений Кабміном черговий законопроект про легалізацію тіньових доходів, про який ми свого часу писали і який планують запровадити із наступного року, закритість цієї теми стане майже абсолютною. Адже документ передбачає необов'язковість вказувати на джерело доходів під час легалізації, м'яко кажучи, не зовсім законно отриманого капіталу.

Проте найбільший дохід, про який стало відомо громадськості завдяки ЗМІ, отримав мер Києва Леонід Черновецький від продажу "ПравексБанку" - понад 261 млн грн. А от найбагатша людина України - Ринат Ахметов - задекларувала лише 9,2 млн грн доходу. Щоправда, цього року його компанія "Метінвест" придбала вугільну шахту у Сполучених Штатах, заплативши за неї, за різними оцінками, від 1,6 до 2 млрд дол.

А нам кажуть - немає у нас мільярдерів. Хоча вони надають перевагу не декларуванню своїх статків, а вкладають отримані гроші у справу.

У світі багатих меншає

В інших країнах навпаки - тенденція прямо протилежна. За даними консалтингової компанії "Сapgemini", через світову фінансову кризу доларових мільйонерів у світі поменшало на 14% . Загалом, за фінансовими підсумками минулого року, їх налічується 8,6 млн. Проте навіть при зменшенні сукупного капіталу світових багатіїв на 19,5%, він досі становить приголомшливу суму - 32,8 трильйона доларів. Більше половини усіх мільйонерів світу мешкає лише у трьох країнах - США, Японії та Німеччині.

Мільйонерів суттєво поменшало у Гонконгу, Росії, Індії та Великобританії. При цьому в Росії кількість доларових мільйонерів скоротилась майже на 20 тисяч. Хоча однаково їх чимало - близько 70 тис.

Попри зростання загальної кількості мільйонерів в Україні, доходи населення загалом у нас значно схудли. Якщо у 2007 році задекларовано доходів на 30,2 млрд грн, то за минулий рік - майже на третину менше (22,1 млрд грн).

Щодо джерел отримання статків заможних співвітчизників, то здебільшого вони декларують доходи від операцій із цінними паперами на фондовому ринку, купівліпродажу нерухомості.

Цікавою є інформація й про статки наших найвищих державних посадовців. Найбільші доходи за минулий рік отримав перший віцепрем'єр Олександр Турчинов - майже 5,2 млн грн. Далі - міністр Кабінету Міністрів Петро Крупко (921,6 тис. грн) та міністр праці та соціальної політики Людмила Денисова (878 тис. грн). Прем'єр Юлія Тимошенко на 9му рейтинговому місці, вона задекларувала 386,2 тис. А найменше отримав міністр охорони здоров'я Василь Князевич - він заробив "лише" 161,5 тис. грн.

Характерний факт: попри свої доходи, половина міністрів вважають себе бідними і у минулому році отримували... матеріальну допомогу.

А взагалі на таких посадах питання: "Скільки заробляєш власне ти?" - не є важливим. До прикладу, міністр агропромполітики Юрій Мельник отримав минулого року, згідно із декларацією, 266,2 тис. грн. Із них 219,7 тис. - зарплатня. Решта - "плоди" наукової діяльності. А от його дружина задекларувала 2,6 млн грн, із них 2,5 млн - від відчуження цінних паперів та корпоративних прав. Але таких даних, як правило, майже не оприлюднюють. Адже на все населення України ні "паперів", ні "прав" забракне.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4180 / 1.58MB / SQL:{query_count}