Поінформований - значить обізнаний. Це стосується і підприємців, коли мова йде про їхні права. Скажімо, досить важливою і фактично революційною для людей бізнесу є постанова Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009го №502. Цей урядовий документ обмежив не лише перевірки суб'єктів господарської діяльності органами контролю, але й штрафні санкції. Планові ж перевірки можуть бути не частіше ніж раз на рік. Якщо ж на місцях відмовляються виконувати згадану постанову, підприємець може поскаржитися на урядовий телефон гарячої лінії .
Ще однією прийнятою постановою - №505 - обмежено право проведення перевірок Пенсійним фондом упродовж трьох років від її прийняття у тих підприємців, які сплачують внески до Пенсійного фонду. Також зобов'язано Пенсійний фонд щорічно надсилати акти звірок на ім'я усіх підприємців. Досі цього не було. "Пошта" поспілкувалася зі співавтором згаданих постанов Оксаною Продан, головою Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України.
- Оксано Петрівно, скажіть, будь ласка, чим саме держава допомогла підприємцям під час економічної кризи?
- 2009 року прийнято майже 50 рішень уряду, які готували підприємці - спільно з Держкомпідприємництвом України задля спрощення підприємницької діяльності (скажімо, зменшити перелік необхідних документів, обмежити розмір якихось обов'язкових виплат, зменшити перевірки). Якщо, для прикладу, підприємцеві потрібно отримати якесь погодження, то в проекті ми виписуємо процедурно крок за кроком, щоби зробити неможливим вимагання хабара і необґрунтовану відмову (знову ж таки вимагання хабара). Зазначу, що прем'єрміністр України завжди підтримує наші ініціативи. Отож, сьогодні вже працюють 23 постанови, які уряд ухвалив на розширеному засіданні 21 травня
- Які з цих документів є найважливішими для бізнесменів?
- Насамперед дуже вагомою є постанова №502, яка стосується обмеження перевірок органами контролю. Це революційна постанова, яка тяжко нам далася. Окремим рішенням уряд впровадив її і щодо міських та селищних рад. Тепер разом із бізнесом маємо забезпечити виконання цієї постанови.
- Є інформація, що органи контролю відмовляються дотримуватися постанови №502. Що порадите підприємцям у випадку такого супротиву?
- Передусім варто телефонувати на "гарячу лінію" - 88005073090. Це безкоштовна урядова лінія, створена за дорученням глави уряду. Вона працює у робочий час з понеділка по п'ятницю. На цей номер вже є зверненняскарги від бізнесменів із усіх регіонів, зокрема і Львівщини. Зараз на кожний факт, про який дізнаємося, намагаємося реагувати і змушувати виконувати цю постанову. Бізнесмени обов'язково мають знати повноваження як свої, так і органів контролю. Якщо це планова перевірка, і вас про неї попередили за 10 днів, то раджу впускати контрольні органи. Крім того, незалежно, чи це планова, чи позапланова перевірка, за її результатами, згідно з постановою №502, зобов'язані виписувати припис. Штрафних санкцій не буде застосовано, якщо підприємець виконає цей припис на усунення порушень.
- Згідно з постановою №502, лише у двох випадках можливі позапланові перевірки. Яких саме?
- Поперше, за власним зверненням самого суб'єкта, якщо це йому необхідно з якихось підстав. Можливо, для відшкодування ПДВ чи для судових розглядів. Подруге, за скаргою когось на суб'єкта. Втім, за скаргою орган контролю має право перевіряти лише ті факти, які зазначені у самій скарзі. Наприклад, якщо скарга на якість молока, то перевіряти мають молоко, а не бухгалтерію. Якщо під час перевірки контрольний орган знайшов порушення, він зобов'язаний дати припис на його усунення. І жодних штрафних санкцій не можна застосовувати впродовж 30 днів, бо це термін для усунення порушень. Таким чином підприємці економитимуть на штрафах.
- Вам належать слова, що для подолання кризи варто боротися за кожного працівника, адже це податки та відрахування до фондів. Чи дійсно борються підприємці за кожного працівника?
- Борються! Сьогодні з міністром економіки України Богданом Данилишиним шукаємо шляхи, щоб підприємство не було зобов'язане звільняти працівників, якщо нині не спроможне виплачувати зарплату. Зараз адміністративна відпустка (без збереження зарплати) може становити лише 14 днів. На 15й день роботодавець зобов'язаний платити внески до соціальних фондів або ж звільняти людину. Власне з Міністерством економіки готуємо проекти рішень, які дозволять не звільняти працівника. Тобто, дозволять продовжити адміністративні відпустки за заявою працівника.
- Чи володіє точною інформацію уряд, який відсоток українського бізнесу перебуває у тіні?
- Міністерство економіки називає цифру 33%. Міжнародні інституції говорять про 51%. Щоправда, останні до названої цифри включають й контрабанду, й торгівлю зброєю.
- Як керівник Ради підприємців при Кабміні, які поради дали б представникам малого та середнього бізнесу, як їм працювати у кризовому часі?
- Завжди треба бути впевненим у собі, незалежно ні від чого! Звісно, варто максимально знати свої права та повноваження органів контролю. Відповідно, тоді з ними легше працювати. Ну і, безперечно, коли є менший обсяг роботи, тоді у підприємців є більше вільного часу. В цей час варто зайнятися самовдосконаленням та вчитися. Адже для малого і середнього бізнесмена основним капіталом є він сам. Знання права, економіки, іноземних мов дозволять у майбутньому заробляти гроші. Важливо також зайнятись власним здоров'ям, на яке ніколи не ставало раніше часу і не буде часу завтра, після закінчення спільних для нас усіх складнощів.
- Влада неодноразово проводила зустрічі під гаслом "Влада і бізнес - партнери". Наскільки українському бізнесу нині комфортно і чи влада таки є партнером бізнесу?
- Уряд підприємців чує, дає їм можливості участі у підготовці рішень. Діалог уряду з бізнесменом є. Як мінімум - через Раду підприємців при Кабінеті Міністрів України.