Авто – не розкіш.Радше, бензин

Уряд дозволив нафтотрейдерам підвищити ціну на бензин... Наразі в середньому на чверть гривні за літр

Уряд дозволив нафтотрейдерам підвищити ціну на бензин... Наразі в середньому на чверть гривні за літр

Про певну стабілізацію цін на споживчому ринку країни, про яку, посилаючись на дані Держкомстату, ми писали напередодні, схоже, доведеться знову забути. Нова ідея уряду і опосередковано, і безпосередньо спричинить новий виток інфляції в Україні. Як не дивно, але Кабмін дозволив вітчизняним наф­тотрейдерам підвищити роздрібну ціну на бензин та дизпальне в середньому на 25 копійок за один літр. Про це минулої середи особисто повідомила прем'єр­міністр Юлія Тимошенко.

Вище й вище

Ми недаремно назвали дозвіл Кабміну дивним. Справа в тому, що спроба нафтотрейдерів наприкінці травня підвищити ціни на 35% наштовхнулася тоді на непереборний спротив прем'єра. В уряді, зокрема, були впевнені, що це не що інше, як чергова змова основних гравців цього ринку. Тим паче, що власне вони володіють майже 90% усіх автозаправок у країні. Отже, мають можливість безпосередньо впливати і на ціни роздрібного продажу.

В уряді не сумнівалися і в тому, що ціни на бензин у нас явно завищені (радник прем'єра з питань паливно­енергетичного комплексу п. Пашинський наводив конкретну цифру - в середньому на 1 грн за літр). На тлі тодішнього світового падіння цін на нафту це мало б позначитися й на ціні пального. Але...

Щоправда, експерти ринку нафтопродуктів наголошували, що ціни на бензин надалі зростатимуть, оскільки нафтотрейдери тепер купують його із прив'язкою до європейських цін. А бензин у нас, здебільшого, імпортний. Зокрема, майже все низькооктанове пальне постачається із Росії, а високооктанове - із переробних заводів Румунії, Литви та Білорусі. Ба більше, останнім часом імпорт зріс у середньому на чверть.

Певно, зваживши на ці обставини (а, радше, уряд вирішив таки поступитися нафтотрейдерам: бо ж монополісти, а бензин та дизпальне однак потрібні для жнив), Кабмін вирішив відкласти боротьбу за дешевий бензин до ліпших часів. За прогнозами Юлії Тимошенко, вони у нас очікуються за півтора року, коли наслідки кризи під її керівництвом нам поталанить остаточно здолати.

Як би там не було, але вже незабаром роздрібна ціна пального на АЗС впевнено перетне позначку у 7 грн.

На повідку?

Наразі достеменно не відомо, якими міркуваннями керувалися в уряді, надаючи нафтотрейдерам дозвільні преференції. Принаймні сама Юлія Володимирівна, крім вже звичних натяків на європейські ціни, про це нічого не повідомила. Проте відповідна цінова позиція уряду, вірніше - її непослідовність на тлі попередніх заяв, спричинила неоднозначну реакцію політиків, які свого часу мали безпосередній стосунок до нафтової галузі.

Депутат Юрій Бойко (колишній міністр палива та енергетики) взагалі наголосив, що незабаром за літр бензину доведеться викладати із гаманців понад 10 грн. "Уряд просто йде на повідку в нафтотрейдерів, що входять до експортно­аналітичної групи при Мінпаливенерго, і не здатний вести з ними професійну дискусію", - зазначив Бойко. Далі - більше. Ця група, на його думку, стала "інструментом легалізації інтересів нафтових компаній". Адже ціни на світовому ринку лише почали зростати, а уряд миттєво затвердив новий ціновий коридор, не врахувавши того, що пальне за новими цінами надійде лише згодом. Отже, нафтотрейдери зможуть продати старі запаси за новими, завищеними цінами.

Торкнувся Юрій Бойко й позиції Антимонопольного комітету, зокрема, нагадав, як АМКУ у квітні оштрафував на 140 млн грн виробників авіаційного пального за значно меншу провину. А про події травня, які ми згадували раніше, зауважив, що при спробі завищення цінового коридору комітет обмежився лише приписами нафтотрейдерам про зниження цін. Утім, дещо схоже відбувалося і влітку минулого року, коли ціни на пальне перевищували 7 гривень.

Серед причин зростання цін на нафтопродукти Юрій Бойко назвав відсутність державного стабілізаційного резерву нафти та нафтопродуктів на 2009 рік. Хоча все це - політика державного рівня. А цікавить вона нас лише в одному сенсі.

Стало традицією, що коливання цін на нафтопродукти у бік зростання неминуче призводить у нас до зростання цін всіх товарів та послуг на споживчому ринку країни. Мовляв, щоб доставити продукцію споживачам, треба бензин, а ціни на нього зросли. Оскільки ніхто із "серйозних людей" не працюватиме собі у збиток, чергове подорожчання бензину врешті ляже на плечі пересічного споживача. Йому, як завжди, ніхто не залишив особливого вибору.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4175 / 1.58MB / SQL:{query_count}