Найпопулярнішими країнами, де чекають українців на роботу, є Польща, Чехія, Німеччина, Литва та Латвія. Роботодавці здебільшого шукають в Україні водіїв, далекобійників, різноробів, пакувальників та вантажників, повідомляє сайт
opendatabot.ua.
Причому зарплати за кордоном майже вдвічі більші за українські. Зокрема, далекобійник в Україні може отримувати 30 тис. грн, водночас за кордоном аналогічний спеціаліст може отримувати (в перерахунку на національну валюту) до 75 тис. грн. Зарплати будівельників в Україні сягають 25 тис. грн, водночас у ЄС – 45 тис. грн; різноробів – 15 тис. грн в Україні та 28 тис. грн в ЄС; пакувальників – 12 тис. грн в Україні та до 35 тис. грн в ЄС; вантажників – до 15 тис. грн в Україні та до 30 тис. грн в ЄС.
За словами Олени Кірільєвніної, керівниці напрямку з роботи з партнерами Jooble, високі зарплати є головним мотивом для виїзду українців за кордон. «Роботодавці з країн Євросоюзу це розуміють, тому часто забезпечують українських працівників проживанням, обідами, інколи навіть трансфером до робочого місця та спецодягом, щоб людина мала можливість привезти додому більше грошей», – цитує opendatabot.ua слова Кірільєвніної. Проте, додала вона, такі преференції пропонують частіше саме кваліфікованим робітникам, щоб заохотити їх до переїзду. Некваліфіковані теж їх отримують, але не так часто та не в такому обсязі, як професійні кадри.
Про те, що головною причиною масового заробітчанства за кордоном є власне величезна різниця в зарплатах, каже й президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник. «Головний фактор, який підштовхує українців їхати працювати за кордон, – це велика різниця між заробітними платами в нашій країні та інших країнах, а також відсутність прогнозованого майбутнього. Люди не бачать своє майбутнє в Україні та їдуть за кордон, щоб і попрацювати, і прицінитися та зрозуміти, чи залишатися в Україні або виїжджати за кордон назавжди. Я думаю, що в найближчі роки, 5-10-15 років, трудова міграція не буде зменшуватися, а буде перетворюватися на еміграцію, коли люди будуть забирати свої сім’ї та залишатися за кордоном назавжди», – заявив Василь Воскобойник в ефірі телеканалу «Україна 24».
Водночас більш ніж половина українських заробітчан працює за кордоном нелегально. «Одна з причин – міграційне законодавство деяких західних країн забороняє наймання низькокваліфікованих працівників-іноземців. У Німеччині без знання мови та відсутності підтвердженої кваліфікації трудову візу отримати неможливо, а на сезонні роботи можуть претендувати тільки громадяни ЄС. Ось тільки німецькі зарплати для українців дуже привабливі, а тому багато людей погоджуються їхати до Німеччини без трудової візи та залишатися на нелегальні роботи з усіма відповідними наслідками. Можливий ще варіант, за якого люди їдуть з трудовою візою, претендують на одну роботу та зарплату, але їм пропонують більше грошей – тільки нелегально. І вони погоджуються, тому що такі пропозиції вигідніші», – пише
obozrevatel.com з посиланням на Всеукраїнську асоціацію компаній з міжнародного працевлаштування.
«У разі викриття нелегала йому загрожує штраф у кілька тисяч євро та заборона на в’їзд на три-п’ять років. Більшість українців сприймають це так: «комусь не пощастило, а у мене все буде по-іншому». Насправді по-іншому не буде. Більшість людей, які нелегально працюють в Німеччині або інших країнах Європи, рано чи пізно потрапляють під розшукові заходи правоохоронних органів. Їх знаходять, штрафують і депортують», – розповів Василь Воскобойник.
Тим часом Національний банк України повідомив, що в перші два місяці нинішнього року показники грошових переказів в Україну були нижчі, ніж в минулому, але в березні обсяг приватних переказів в Україну з-за кордону зріс аж на 15% (у порівнянні з аналогічним періодом минулого року) і склав 1,087 млрд USD. Усього за перший квартал 2021 року в Україну надійшло 2,905 млрд USD, що на 1,1% більше ніж рік тому (2,873 млрд). Зазначається, що неформальними каналами в Україну переведено 1,056 млрд USD, що на 217 млн менше, ніж за цей же період роком раніше (1,273 млрд USD).