Замість пропагувати серед молоді здоровий спосіб життя, законодавці воліють і надалі душити підприємництво
Минулого тижня народні депутати зареєстрували закон про обмеження продажу алкоголю та тютюну на відстані 500 метрів від дитячих, освітніх, медичних та спортивних закладів. У такий спосіб народні обранці вирішили подбати про здоров'я молоді. Адже торік Міністерство охорони здоров'я ООН назвало нашу державу країною з найвищим рівнем дитячого алкоголізму у світі, і тема пропаганди здорового способу життя, звісно, вельми актуальна.
Та замість справді пропагувати здоровий спосіб життя, депутати, вочевидь, вирішили створити додаткові проблеми підприємцям. Якщо закон ухвалять, то у Львові зникне не лише алкоголь з полиць магазинів та МАФів, а й, вочевидь, загалом бари й ресторани у центральній частині міста. А це вже потягне за собою й суттєве збільшення кількості безробітних.
Для Львова ідея, викладена у законопроекті, не нова. Обмежити продаж алкоголю поблизу навчальних закладів у Львові намагаються вже другий рік. Щоправда, це обмеження дивує своєю вибірковістю, бо ж стосується лише МАФів. І, мабуть, тому більше нагадує чергову баталію у війні з МАФами, ніж турботу про зменшення дитячого алкоголізму.
Та й з тим обмеженням у Ратуші не годні дати ради. За останні півроку з цього приводу то чиновники, то підприємці шість разів зверталися до суду, який то скасовував, то поновлював рішення виконкому про обмеження продажу.
Ситуація лишається не зрозумілою й досі: мафівці запевняють, що рішення виконкому, яке містить заборону, нині не чинне, спеціалісти, які перевіряють МАФи, наполягають на протилежному.
Цікаво, що Ірина Кулинич, начальник управління економічної політики Ратуші, просто відмовляється коментувати ситуацію, доки на сесії міськради не затвердять ухвалу з переліком місць, які матимуть право продавати відповідні товари. Тож нині законодавче підґрунтя заборони підвішене в повітрі, доки на сесії не затвердять відповідну ухвалу.
Попри це, за словами спеціалістів Ратуші, які спостерігають за дотриманням норм законодавства з продажу, МАФи й справді не продають "забороненого", але підлітки, які купували алкоголь та сигарети в кіосках, спокійно перемістилися у найближчі бари... З огляду на це, у Львові також була ідея заборонити продаж сигарет та пива не тільки у МАФах, але й в інших точках продажу, і не те що на 200 метрів, а на півкілометра (!). Та народні депутати випередили таку ініціативу львівських чиновників.
- Ми думали про таке рішення проблеми й раніше, але тільки на місцевому рівні, - розповідає "Пошті" Ігор Канцер, начальник відділу соціальноекономічного розвитку Галицької районної адміністрації. - Проте у місті буде складно його втілити у життя, тому нині ми відклали його на доопрацювання. Неважко зрозуміти, що увесь Галицький район опиниться без алкоголю та цигарок. Нині у районі функціонує два кіоски, які можуть продавати заборонене, менше ніж два місяці тому їх було 26! Якщо новий законопроект приймуть, таке скорочення чекатиме на магазини та бари в центрі міста.
Нині чиновники Ратуші щотижня перевіряють МАФи Львова на предмет дотримання норм продажу. Чим саме вони керуються під час перевірки, не відомо.
Цікаво, що законопроект передбачає санкції не лише для тих, хто продає, але й для тих, хто споживає. Діти, яким не виповнилося 18 і які на визначеній території курили або ж пили алкогольні напої, сплачуватимуть штраф розміром 102 гривні максимально (від чотирьох до шести неоподаткованих мінімумів). З підприємцями ситуація менш продумана, листи з доганами скеровуватимуть до райадміністрацій, а там уже вирішуватимуть, що з ними робити.
Чи споживатимуть діти менше алкоголю після заборони, невідомо, але психологи кажуть, що починати треба не із заборон, а з альтернативи проведення часу, який діти витрачають на шкідливі звички.
Світова практика має низку розв'язків проблеми алкоголізму. У Чехії з 1999 року уряд розпочав активну пропаганду здорового способу життя, що супроводжувалася розбудовою спортивних майданчиків та безкоштовних спорткомплексів, і заборонив рекламу, що пропагувала шкідливі звички. Канада встановила високі штрафи за розпивання алкоголю та тютюнокуріння у громадських місцях. Естонія заборонила продаж алкоголю з десятої вечора до десятої ранку. Хоча прикладів недолугої ліквідації алкоголізму є не менше, згадати хоча б силкування Горбачова зупинити пияцтво, вирубавши безцінні сорти виноградників у Криму. Їх і досі не вдалося цілком відновити.
Схоже на те, що український варіант розв'язання ситуації може доповнити другий перелік.