"Круглий стіл" про можливості реструктуризації кредитів в умовах нинішньої кризи фінансової системи країни відбувся в ЛНУ ім. І.Франка
Схоже, питаннями вітчизняної банківської системи вирішили перейнятися вже й студенти українських вишів. Звісно, не всі (певно, з огляду на те, що для цього треба бодай відповідну освіту, принаймні - прагнути здобути її). Хай там як, але команда студентів економічного факультету ЛНУ, що працює у рамках міжнародної студентської програми SIFE (Students In Free Enterprise), організувала у навчальному закладі зустрічі представників банківських установ області, громадських організацій та ділових кіл, викладачів-економістів ВНЗ тощо.
Тема, як на нинішні складні часи, справді чи не найактуальніша - "Шляхи реструктуризації кредитів в умовах кризи фінансової системи". Особливо взявши до уваги кількість громадян, які понабирали кредитів, а тепер не знають, як їх віддати. Отже, як передбачалось у текстовій преамбулі до зустрічі, "...людям, у яких є кредити в банках і які мають проблеми з їх виплатами, будуть надані певні рекомендації, поради та шляхи виходу з ситуації ...". А ще - обговорюватимуть питання проблемних кредитів, шляхів та схем реструктуризації боргів. Ба більше, розкажуть, як конкретно домовитись із банком. Одне слово, знову таки з огляду на нинішній стан економіки країни в окремо взятій області, можливо, вибудується діалог із банками, аби хоча б частково вирішити нагальні проблеми фінансового буття пересічного українця.
Певні надії на це відчувались в атмосфері "круглого столу". На "студентську" зустріч зголосились представники п'яти далеко не останніх за фінансовими показниками комерційних банків області - "Львів", VAB, "Індустріалбанк", "Кредобанк" та дещо проблемний, через продаж контрольного пакета акцій державі, "Фінанси і Кредит".
Загалом контрагенти розподілилися на три умовні групи за представництвом інтересів. Банківські працівники, розповідаючи про нинішні негаразди (хоча про окремі проблеми конкретно у своїй установі дещо розповіла хіба пані з банку "Фінанси і Кредит"), наголошували на потребі відновлення довіри населення до фінустанов. Мовляв, почнуть люди знову вкладати в них свої гроші на депозитні рахунки - обійдемося і без МВФ. Адже лише кожна десята гривня із виданих кредитів належить власне банкам. Решта - або запозичені, або ж вкладників.
Представники громадських організацій, зокрема, Комітету підприємців Львівщини, ГО "Спільнота", ГО "Посол Плюс" чи "Я - львів'янин", не заперечуючи проти надій банкірів на відновлення довіри, наголошували на тому, що банки своїми конкретними діями - поновленням кредитування чи окремими проблемами із тією ж реструктуризацією боргів - не надто цьому і сприяють.
Проблем виявилося чимало. Інша справа, що почути конкретику про шляхи їх вирішення так і не довелося. Хіба що всі дружно погодились із тезою, що в нинішніх умовах сподіватися на допомогу держави особливо не доводиться. А ще - треба і банкірам, і представникам громадськості зустрічатися частіше, шукати спільну мову. А щодо реструктуризації кредитів, то принаймні у тих банках, чиї представники були на зустрічі, запевнили, що своїм клієнтам завше готові піти на зустріч. Може, й справді так. Як наголошували банкіри - жити треба усім. Хоча, видається, комусь треба просто вижити.