Посадовці говорять про стабілізацію ситуації на ринку праці, але чимало жителів Львівщини й надалі працюють у режимі неповного робочого тижня
В Україні не зростає кількість безробітних, на чому наголошує міністр праці та соціальної політики України Людмила Денисова. Сьогодні у державі статус безробітного мають 846 тисяч осіб.
"Стільки ж було і на початок року, тобто кількість безробітних фактично перестала зростати, - каже урядовець. - А ось кількість людей, які отримують допомогу з безробіття, зменшується". Нині таких в Україні 590 тисяч, а на 1 січня 2009-го було 652 тисячі.
"На ринку праці - постійний рух. Люди звертаються у центри зайнятості, і ми їх працевлаштовуємо. Для прикладу, впродовж трьох місяців було працевлаштовано 152 тисячі незайнятих громадян, а за 17 днів квітня - 43,7 тисячі. За ці 17 днів число незайнятих зросло лише у двох регіонах - у Києві та Севастополі. Думаю, що це тимчасово, тому що кількість вакансій у цих містах збільшилася", - говорить Л. Де-нисова. Загалом, за її словами, нині на ринку праці є 81 тисяча вакансій.
Стосовно Львівщини, то станом на 22 квітня підприємства, установи та організації регіону мають потребу в 1700 працівниках. Про це повідомила начальник відділу статистики, моніторингу та прогнозування Львівського обласного центру зайнятості Ольга Федик. Тим часом навантаження на одне вільне робоче місце в області 26 осіб. Тоді як на Івано-Франківщині у черзі на одне місце претендують 60 безробітних, на Хмельниччині - 40, Вінниччині - 35.
В області нікуди не зникло приховане безробіття. Одні працюють у режимі неповного робочого дня (тижня), інших відправляють у відпустки без збереження заробітної плати. Приміром, Львівська залізниця, як повідомили у її прес-службі, працює за чотириденним робочим тижнем. Так залізничники трудитимуться, доки не буде відновлено потік вантажних перевезень. Наразі два дні на тиждень працюють й робітники Львівського локомотиворемонтного заводу. Неповний робочий тиждень також у робітників Дрогобицького заводу автомобільних кранів (у такому режимі трудяться 94,6% робітників), Львівського інструментального заводу (це стосується 61% працівників), Жидачівського целюзно-паперового комбінату (7,6% ).
Принагідно у центрі зайнятості наголошують, що у вимушену відпустку без збереження зарплати працівника можуть відправляти лише на 15 днів на рік. В іншому випадку, це порушення трудового законодавства.
За даними сайта Львівського регіонального центру зайнятості, найбільше вимушене тимчасове скорочення тривалості робочого часу є на підприємствах Львова (10,7 тис. осіб), Стрийського (7,7 тис.), Самбірського (7,7 тис.), Пустомитівського (1,5 тис.) та Жовківського (1,2 тис. осіб) районів.
Михайло Хміль,
директор Львівського обласного центру зайнятості:- Нині ситуація на ринку праці Львівщини стабілізувалася. Про це свідчить статистика за березень - середину квітня. Уже немає листів від підприємств та організацій про масові звільнення працівників. Загалом станом на 22 квітня в області на офіційному обліку у центрах зайнятості перебуває 44 тис. осіб. Сьогодні на Львівщині найбільш затребувані швачки, охоронці, продавці продовольчих товарів, слюсарі-ремонтники, кухарі, касири торговельних залів, бухгалтери. На Львівщині поступово починає активізуватися й галузь будівництва. Відповідно, знову є потреба у мулярах, штукатурах та електрогазозварниках. Упродовж останнього часу активно до центрів зайнятості звертаються й зі Західного оперативного командування. Зокрема, зараз є потреба у військових контрактної служби. Якщо будуть позитивні симптоми в економіці, то за один-два місяці ситуація зі зайнятістю населення в регіоні піде на поліпшення.