Сьогодні Верховна Рада має намір розглянути чи не найскандальніший законопроект останніх часів - підвищення акцизів на тютюнові вироби
Отож, шановні, коли ви читатимете цей матеріал, в Україні, можливо, вже відбудеться найбільший за всю її історію розкол. Свідоме і не зовсім населення країни поділиться вже не за політико-ідеологічними чи майновими ознаками. Хоча питання від того постане не менш руба - куриш ти чи ні? Точніше, чи можеш купувати цигарки за цінами, які тепер пропонує уряд?
Останнім часом на владному горищі відбувається щось неймовірне. Прагнучи здобути жаданий другий транш кредиту від Міжнародного валютного фонду (без цих грошей, на думку можновладців, вихід України із кризи просто неможливий), і КМ, і Верховна Рада, і сам Президент демонструють дивовижну одностайність, ухвалюючи, м'яко кажучи, не надто популярні серед простого люду закони економічного змісту, закони, які не можуть реально поліпшити його життя.
Ба більше, декларовані дії для поліпшення "чогось", на практиці перетворюються на зовсім протилежне. У висліді замість того, аби мати додаткові кошти до держбюджету і скерувати їх на "поліпшення життя вже сьогодні" (принаймні так це декларується), новації провокують лише виникнення у ньому нових і нових "дірок".
Можемо пригадати запровадження, щоправда, вже скасованого урядом 13-відсоткового мита на товари так званого некритичного імпорту. Митниця спочатку "браво" рапортує, що план надходжень до бюджету виконано лише на чверть. Тож сподіватися, що за дні, які ще залишилися до закінчення місяця, ситуація радикально виправиться, не доводиться. Щоправда, пов'язане це не тільки із підвищенням мита. Хоча негативну роль нововведення у цьому таки теж відіграло.
Згаданий законопроект "про тютюн" - з тієї ж опери. Задля об'єктивності зауважимо, що "цигаркова справа" почалася трохи раніше. Ще у середині березня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект за №4202 "Про внесення змін у Закон України "Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби".
Подали його під соусом забезпечення позапланових надходжень до держбюджету і, як сподівалися розробники, мало забезпечити до 3,7 млрд грн додаткових надходжень.
Проект закону передбачав ставку акцизного збору в твердих сумах із одиниці (пачки) товару, що реалізований, у розмірі 60 грн за 100 цигарок (замість нинішніх 100 грн за
1 тис. штук). Крім того, малася на меті і майбутня ставка акцизного збору у відсотках до мінімальної роздрібної ціни у розмірі 20%.
А ще проект передбачав зростання розміру мінімальної частини податкового зобов'язання зі сплатою акцизного збору за кожну окрему власну назву цигарок: без фільтру - до 50 грн за 1тис. шт. (замість нинішніх 18 грн); з фільтром - до 100 грн (замість нинішніх 40 грн).
За оцінками "тютюнових" експертів, цигарки з фільтром коштуватимуть замість нинішніх 2,5 - 8,5 грн (3,80 грн за пачку в середньому) - 3,75 - 10,5 грн (5 грн 20 коп. у середньому). Тобто подорожчають ще від 1 грн 25 коп. до 2 грн за пачку. Отож, одна пачка тютюнового зілля без фільтру коштуватиме близько
5 грн; з фільтром - 12 - 15 грн.
Існує чимала ймовірність, що "тютюновий" законопроект народні депутати відхилять. У парламенті вже сформувалась чимала група (вони, звісно, лобіюють інтереси тютюнових компаній), які з ним не погоджуються.
Проти подвійного підвищення акцизів виступають найвпливовіші комітети ВР - з фінансів та банківської діяльності Миколи Азарова та комітет з податкової та митної політики, який очолює Сергій Терьохін. Депутати стверджують, що подорожчання тютюнових виробів загрожує країні масовою контрабандою. Як наголошує пан Терьохін, якщо законопроект ухвалять, то "ціни на тютюнові вироби в нас будуть у 20 разів вищими, ніж у Молдові, і втричі більші, ніж у Росії".
Комуністи взагалі заявили, що ніхто із 27 депутатів їхньої фракції не підтримає цей документ. Розкол, про який ми говорили вище, у Верховній Раді вже відбувся.
Міністр праці та соціальної політики Людмила Денисенко зазначає, що уряд підтримує згадані нововведення. Мовляв, якщо депутати хочуть, аби Україна отримала другий транш кредиту МВФ, вони проголосують за нього. Як і за решту нових антикризових урядових законопроектів (про них ми писали у минулому числі "Пошти").
Найімовірніше, намагання уряду якось підлатати "діри" у бюджеті майже прогнозовано перетвориться у черговий дим, а диму, звісно, без вогню не буває.