Як Львів переживає кризу?

Економічна криза увірвалася у життя українців несподівано, проте за кілька місяців встигла стати визначальним чинником для більшості виробників. "Пошта" опитала керівників кількох потужних підприємств Львова про їх діяльність у часи фінансової кризи. Відповіді виявилися оптимістичними.

Економічна криза увірвалася у життя українців несподівано, проте за кілька місяців встигла стати визначальним чинником для більшості виробників. "Пошта" опитала керівників кількох потужних підприємств Львова про їх діяльність у часи фінансової кризи. Відповіді виявилися оптимістичними.

Богдан Козак, генеральний директор ТзОВ ТВК "Львівхолод"

- Як криза вплинула на роботу Вашого підприємства?

- Нам довелося зменшити темпи розвитку і відкласти більшість інвестиційних проектів у бік. Адже поки банки дають кредити під 30%, говорити про нові перспективи марно. Попри це, ми за цей рік відкрили два магазини "Рукавичка" і невдовзі відкриємо ще один. Мінімізувати вплив кризи нам вдалося передусім тому, що завжди обережно прораховували кредити і покладалися на свої сили. Ну й звісно, завдяки потужному колективу. Нашим досягненням у ці тяжкі часи вважаю те, що ми не скорочуємо працівників, не виганяємо нікого за власний рахунок, вчасно виплачуємо зар­плати і премії. Це принципове питання.

- На Вашу думку, чи допомагає влада у скрутній ситуації бізнесу, зокрема Вашому підприємству?

- Влада - це дуже загально, усе залежить від конкретного чиновника. Хтось допомагає, хтось шкодить. Усі говорять, що треба допомагати бізнесу, але часто це просто дешевий піар. Бо на ділі дуже багато питань виникає і до санстанції, і до пожежників, і до голів багатьох міст, які попридумували різні інвестиційні внески. Є чиновники, які сидять на шиї у бізнесу і ще й обурюються, що не наповнюється бюджет. І виходить як у тій казці, що битий небитого везе. Якщо так триватиме й далі, то бізнесу доведеться підніматися і захищатися.

- Які чинники можуть згубно або позитивно позначитися на роботі Вашого підприємства найближчим часом?

- Хочеться розвиватися, тому потрібно, щоб кредити були хоча б на рівні 20%. Влада має розуміти, що обігові кошти на підприємстві - це як кров у тілі людини. Сподіваюсь, за рік ми вийдемо з цієї кризи.

 

Олександр Руднєв, директор ВАТ "Львівська пивоварня", "Славутич, Carlsberg Group"

- Як криза вплинула на роботу Вашого підприємства?

- Найбільш негативні наслідки кризи ми відчули через коливання курсу валют. Адже наша сировина, а також обладнання мають велику частку саме валютної складової. Власне внаслідок курсової різниці компанія "Славутич, Carlsberg Group" мала додаткові витрати більш ніж 500 млн грн у 2009 році. Водночас нам вдалося не скорочувати персонал та не зменшувати заробітну платню. У нас були певні кадрові зміни, але вони пов'язані не з кризою, а з опти­мізацією робочого процесу. Наприкінці минулого року ми звільнили кількох людей, але вже на початку цього взяли нових. Основна зміна на підпри­ємстві внаслідок кризи - ми відмовилися від послуг інших організацій, які виконували для нас частину роботи. Допоміжні роботи почали виконувати наші працівники, завдяки чому вдалось зберегти весь кваліфікований персонал.

- На Вашу думку, чи допомагає влада у скрутній ситуації бізнесу, зокрема Вашому підприємству?

- Влада нам не лише не допомагає, а навпаки, шкодить. Передусім маю на увазі рішення виконкому Львівської міської ради про встановлення обмежень щодо продажу пива. Ми цілком розділяємо таку позицію в тому, що стосується моральності питання, однак вважаємо, що таке рішення не особливо вплине власне на причини ситуації, яка склалася з продажем пива неповнолітнім. Натомість, таке рішення влади реально шкодить бізнесу і сприятиме зменшенню кількості робочих місць. А органи контролю, куди ми сплачуємо немалі відрахування, не виконують своєї роботи. Сьогодні місцева влада має бути разом із бізнесом і боротися за кожне робоче місце. Щодо допомоги центральної влади, то я не пам'ятаю жодного випадку, коли Верховна Рада вчасно ухвалила б хоч один закон. Сподіватися на підтримку влади дуже наївно. Підприємці можуть покладатися лише на себе.

- Які чинники можуть згубно або позитивно позначитися на роботі Вашого підприємства найближчим часом?

- Наразі наше підприємство не дуже відчуває наслідки кризи. Ми швидко змогли пристосуватися до нових зовнішніх умов. Пивоварня зменшила різні види витрат, і це вже дало свої позитивні результати. Ми знаходимо джерела, де можна зекономити, водночас скеровуючи кошти на інвестиції. Кризу ми розглядаємо радше як нові можливості. Ринок пива доволі стабільний, а зараз ми входимо в сезон і спо­діваємося навіть на збільшення виробництва. Зараз на прибутки нашого підприємства більше впливає погода, аніж криза.

 

Ярослав Рущишин, директор ВАТ "Тротолла"

- Як криза вплинула на роботу Вашого підприємства?

- Завдяки кризі ми зупинилися, у прямому значенні цього слова. Від початку лютого й до нині підприємство заморожене. Загалом на наших трьох фабриках задіяно 1500 людей, зараз вони не працюють. Це не означає, що фабрики пустують, дехто виходить на роботу, але виробничий процес зупинено - немає попиту. Сподіваємося, що двомісячною зупинкою все й обмежиться, з наступного місяця люди повертатимуться на робочі місця і будемо намагатися виходити з того стану. Наше підприємство шиє одяг, тому й страждає в цій ситуації найбільше, попит на речі катастрофічно впав. Коли людям бракує грошей, то вони дещо економлять на харчах, комунальні рахунки сплачувати змушені, але най­більше обмежують себе саме в одязі.

- На Вашу думку, чи допомагає влада у скрутній ситуації бізнесу, зокрема Вашому під­приємству?

- Щодо влади, то найбільшим щастям було б, якби вона не втручалася в наші справи. Спростило б ситуацію й від­шко­дування ПДВ, яке загальмовують близько року. Проте най­більшою перепоною є корумпованість нашої влади. Я спілкуюся зі своїми колегами з інших міст України і зауважую, що ніде немає такого рівня корупції, як у Львові. До прикладу, працювати у сусідніх Луцьку чи Івано-Франківську набагато легше, аніж у нас.

- Які чинники можуть згубно або позитивно позначитися на роботі Вашого підприємства найближчим часом?

- У планах на майбутнє я оптиміст. Після зими попит на одяг підвищується, і тому сподіваємося, що й затребуваність нашої роботи підвищиться. Згубним у нашому випадку може стати завезення  речової контрабанди з-за кордону або ж функціонування "Сьомого кілометра" в Одесі, де речі продають за без­цінь. Наразі віримо, що ситуація по­ліпшиться.

 

Геннадій Радченко, менеджер із корпоративних зв'язків "Nestle"
в Україні, член наглядової ради ЗАТ "Світоч"

- Як криза вплинула на роботу Вашого підприємства?

- На щастя, жодного скорочення на нашому підпри­ємстві не було. Те саме стосується й зменшення зарплат чи погіршення умов праці. Сьогодні ми тримаємося на належному рівні саме завдяки персоналу, умови праці якого є стабільними. Звичайно, фінансовий удар відчутний, але жодних радикальних кроків ми поки що не робили, викручуємося резервами. У майбутньому, ймовірно, доведеться скоротити обсяги виробництва.

- На Вашу думку, чи допомагає влада у скрутній ситуації бізнесу, зокрема Вашому підприємству?

- А чим вона може допомогти? Законодавство не передбачає підтримки від місцевої влади у моменти фінансової кризи. Добре, що вона не заважає - це важливо. Я навіть можу сказати, що ми добре співпрацюємо з місцевими органами влади, єдине, що вони можуть зробити, - знизити податок на землю. Хоча б таким чином скоротити наші витрати. Що ж до влади на загальнодержавному рівні, то всі бачать, що там відбувається. Чекати підтримки від них - марна справа.

- Які чинники можуть згубно або позитивно позначитися на роботі Вашого підпри­ємства найближчим часом?

- У планах "Світоча" на цей рік є кілька сюрпризів. При­ємні та не дуже. Частину виробництва доведеться скоротити через зниження попиту на нашу продукцію та ку­півельну спроможність людей. Але наголошую, що підприємства ніхто закривати не буде, ми тільки скоротимо обсяги виробництва. Та, з іншого боку, ми розширюватимемо види запропонованої  продукції нововведеннями. Всі карти я зараз не розкриватиму, зупинюся тільки на тому, що незабаром ми здивуємо новими смачними виробами. Це справді для нас буде позитивним кроком.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7556 / 1.63MB / SQL:{query_count}