Рівно через місяць – 1 липня – зникнуть традиційні ЛКП (колишні жеки). Всю гризоту за утримання будинків законотворці перекидають на плечі самих мешканців. І тут існує принаймні кілька варіантів. Згідно першого, нову управляючу компанію нам із вами призначить міськрада, чий представник, знову ж таки, від нашого з вами імені, укладе з нею угоду. Здійснювати послуги з управительства може будь-яка юридична чи фізична особа, яка має документ або сертифікат на право обслуговувати будинок. Далі всі претензії – чи щодо тарифів, чи стосовно якості послуг – до, так би мовити, нового (але вже приватного) жеку.
Можна залишитися й, так би мовити, “під крилом” міста. У Львові планують створити шість муніципальних компаній, які надаватимуть послуги з обслуговування житлового фонду тим мешканцям, які вчасно не створять ОСББ чи не виберуть приватної компанії-управителя, інформує прес-служба міськради. Існує й третій варіант – створеня об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Люди з досвідом кажуть, що це значно вигідніший варіант, аніж садовити собі на шию невідомо якого “управителя”. Станом на 1 січня у Львові існувало 605 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, до яких входили 639 будинків, а загалом на Львівщині було майже 1200 ОСББ.
Переваги об’єднань співвласників багатоквартирних будинків очевидні: мешканці детально обговорють всі проблеми на загальних зборах і самі вирішують, що потрібно зробити в першу чергу, крім того, вони мають можливість жорстко контролювати свої кошти. Вигідно й те, що ОСББ має право здавати в оренду і передавати в користування загальне майно будинку, наприклад, нежитлові приміщення або прибудинкову територію. Тут, щоправда, є нюанс: биті життям люди кажуть, що в договорі слід прописувати не орендну плату (бо вже наступного дня пригощатимете кавою ревізорів з податкової, які намагатимуться позбавити ваше об’єднання статусу неприбуткової організації), а “благодійні внески”.
До речі, кореспондент “Пошти” зустрів тих битих життям людей у Рівному, де минулого тижня пройшов медіа-день з місцевого розвитку для представників обласних та міських мас-медіа Рівненської та Львівської областей. Організатором заходу став спільний проект Європейського Союзу та Програми розвитку ООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” (МРГ).
На Львівщині реалізували три фази цього проекту на загальну суму 34,8 мільйона гривень (1,3 млн. доларів), у яких упродовж 2008-2016 років було охоплено 132 організації громад у районах області та 39 ОСББ у містах. За словами координатора Львівського обласного ресурсного центру громад МРГ Ігора Назара, загалом реалізовано 168 мікропроектів.
Так ось – значна їхня частина була реалізована об’єднаннями співвласників багатоквартирних будинків у Золочеві та Дрогобичі, бо саме вони стали учасниками компоненту з розвитку міст проекту МРГ. Як розповіла інший співкоординатор МРГ Ірина Галайко, допомога суттєва – реалізовано багато мікропроектів з енергозбереження (заміна віконних та дверних конструкцій, утеплення фасадів, заміна покрівлі), підвищення енергоефективності (заміна систем опалення із встановленням піролізних та конденсаційно-газових котлів або теплового насосу). Наголосимо, що самі ОСББ вкладали в проекти хіба по 5% коштів, решту докладали місцевий бюджет та МРГ.
Зрозуміло, що підготовка грамотного обгрунтування потребує часу і зусиль. Але якщо хочете мати новий дах, то можна й постаратися. Щоправда, спочатку таки доведеться створити ОСББ.
Львів – Рівне – Львів
Проект “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” (МРГ) працює в усіх областях України з 2008 року. Третя фаза проекту ЄС/ПРООН МРГ впроваджується протягом 2014-17 років із загальним бюджетом 23,8 мільйони євро, наданих ЄС (23 млн.) та Програмою розвитку ООН (800 тис.). Мета проекту – сприяння сталому соціально-економічному розвитку на місцевому рівні шляхом зміцнення спільного управління та заохочення громадських ініціатив у селах та містах України. Завдяки покращенню соціальної інфраструктури підвищився рівень життя 2,6 млн. людей у понад двох тисячах населених пунктів. Було реалізовано понад 2600 місцевих інціатив. Це стало можливим завдяки спільним зусиллям громадян, обласної/районної/місцевої влади, проекту МРГ та приватних спонсорів.
Новим елементом третьої фази проекту МРГ є компонент із розвитку міст, що охоплює 12 областей та 25 малих міст України (у Львівській області це – Дрогобич і Золочів). Компонент із розвитку міст проекту ЄС/ПРООН МРГ передбачає розвиток соціальної, економічної та інфраструктурної спроможності міських громад-партнерів проекту, а також надання фінансово-методологічної підтримки розвитку мережі ОСББ у містах-партнерах.