Іван Назаревич, начальник Дрогобицького міськрайонного центру зайнятості, про нові умови, невтішні перспективи нинішніх студентів і вихід з кризи
Вісімнадцять років Іван Назаревич керує міськрайонним центром зайнятості в Дрогобичі. Саме завдяки його наполегливості та старанням установа стала однією з найкращих в країні. Нещодавно центр отримав нове приміщення, в якому зроблено реконструкцію та ремонт і все обладнано за найсучаснішими вимогами.
Хоча й у місті ситуація не така вже загрозлива, проте тих, хто не може знайти роботу, тут не бракує.
- Пане Іване, скільки сьогодні у вас працівників?
- Тридцять дев'ять. Унаслідок від'єднання філії чисельність дещо скоротилася, до того було 45 фахівців. Робота в центрі повністю комп'ютеризована, напряму працюємо з львівською та столичною базою даних, тому нинішній штат - оптимальний, і у збільшенні кількості працівників потреби немає.
- Тобто і ви змушені були скоротити штат? Куди працевлаштували людей?
- То не було скорочення в буквальному розумінні. У нас працювали люди із сіл, яким до Стрия, Моршина ближче, ніж до Дрогобича. І ось коли в Моршині відкрили центр зайнятості, п'ятеро осіб перейшло туди. Зокрема, начальник одного з відділів очолив центр зайнятості в курортному місті. А двоє людей, які працювали у філії в Стебнику, там і залишились.
- Скільки людей сьогодні шукають працю?
- На 1 січня 2102 особи мали статус безробітного. Це на 287 більше, ніж минулого року. Отримують же допомогу 1595 осіб. Теж більше, ніж 2008 року, - на 272 особи. Різкого збільшення у нас не відбулося, тому що криза, якою сьогодні мало не все виправдовують, не дуже наразі зачепила наш регіон.
- Що нового з'явилося в роботі з клієнтами?
- Певні нововведення є, але вони тимчасові. Ось, наприклад, звільнені за власним бажанням отримували й отримують допомогу з 91-го дня після прийняття нами на облік. Тим же, кого звільнили за згодою сторін, допомога нараховувалася з восьмого, наступного дня після надання статусу безробітного. Сьогодні й ця категорія отримує допомогу лише з 91-го дня. Це, звісно, негатив. Та ми мусимо виконувати закони, а Кабмін в листопаді призупинив з грудня чинність певних статей законів про працю.
Окрім того, тимчасово припинено перенавчання тих, хто не може знайти роботу. Хоча минулого року ми успішно цим займалися, й 75-80 наших клієнтів працевлаштовані саме після перенавчання. І це, вважаю, високий показник.
Крім того, ми надавали одноразову допомогу для того, щоби людина могла розпочати власну справу, взятися за підприємницьку діяльність. Для цього треба було скласти бізнес-план, місяць бути в центрі на обліку, пройти відповідний семінар для бізнесменів-початківців і отримати всю суму належної допомоги відразу. З початку року й цього не робимо. Припинені також громадські роботи - й ті, що фінансували ми, й ті, які частково фінансували підприємства, установи та організації.
- Іване Антоновичу, виходить, що сьогодні ви лише допомогу виплачуєте?
- Так. Щоправда, зміни торкнулися лише тих, хто став на облік цьогоріч. Все, що з минулого року, фінансуємо, як і раніше. Проте переконаний, що незабаром ситуація зміниться. Тоді буде і перенавчання, й громадські роботи, й інше. Адже це конче потрібно.
- Яким бачите розвиток ситуації?
- Кількість тих, хто не матиме праці, зросте цьогоріч після випуску у вишах - коледжах, технікумах тощо (базова освіта) та університетах, академіях, інститутах (повна вища освіта). Торкнеться це тих, хто свого часу вступав на спеціальності, на які був попит (банківська сфера, бухгалтерський облік і аудит, менеджмент). Сьогодні в Дрогобичі близько 30 філій і відділень банків. І там або призупиняють діяльність, або значно скорочують штати. А вакансій немає. У нас вже стоять на обліку 25-30 осіб, що працювали начальниками відділів, заступниками керівників Тепер до них додадуться молоді спеціалісти...
Втішає те, що вже навряд чи буде скорочення на великих наших підприємствах: долотний працює, крановий і машинобудівний зупинили вивільнення працівників. НПК "Галичина" - теж, там зараз очікують на каспійську нафту.
Та основна проблема - ті, хто жодного дня не працював.
- І що робити?
- Єдиний шлях, як це не важко, змінити кваліфікацію. І тут найголовніше - роз'яснити молодій людині, переконати її, що отриманий фах і диплом вона й надалі матиме. Лише сьогодні треба шукати іншого. Є чимало прикладів, коли людина сама знаходить для себе роботу й стає вельми успішною. Ось лише один приклад. Один з наших клієнтів не так давно вирішив розпочати власну справу. Почав виготовляти рамки для бджільництва. Й сьогодні це - один з основних в регіоні продуцентів такого товару.
Або ще один епізод. Якось прийшов до нас колишній міліціонер, який відсидів за вбивство (!) десять років. Тут роботи такої, як він хотів, не було. Влаштували його у Київ у службу охорони одного з підприємств. Сьогодні він - начальник одного з відділень охорони там.
Проблему вбачаю у відірваності того, що кажуть у вишах, від реального життя. Адже не секрет, що доволі часто майбутнім спеціалістам обіцяють поважну кар'єру, керівні посади. Та наука закінчується, а роботи взагалі немає. Здобувати ж нову спеціальність часто заважають гонор та амбіції. Тому так багато зусиль докладають працівники Центру, аби цих молодих людей переконати й налаштувати на позитивний результат...
Та все ж уважаю, що ситуація на Дрогобиччині не найгірша. Й згодом вона навіть поліпшиться, особливо після відновлення тих статей Кодексу законів про працю, котрі нині не діють.
- Що ж, дякую за розмову. Успіхів вам.
Розмовляв Леонід Гольберг, Дрогобич