Криза, якої не буде?

Нинішні економічні негаразди закінчаться вже через півроку! Такого сенсаційного висновку дійшли вчені Стенфордського університету

Нинішні економічні негаразди закінчаться вже через півроку! Такого сенсаційного висновку дійшли вчені Стенфордського університету

Питання - звідки взялася ота криза, коли все, на перший погляд, було добре, і справді бентежить людей світу. Але, на відміну від обивателя, який змушений  жити чи то пак - просто виживати, вчені активно вивчають причини, що її спровокували. Економісти Стенфордського університету (США) мають з цього приводу цілу теорію.

Згідно з нею важливим чинником спаду економічної діяльності, крім дефіциту кредитних ресурсів, є ще й така важковловима матерія, яку вони визначають як "невпевненість в економіці" (майже як наша невпевненість у завтрашньому дні). Власне через цю невпевненість підприємці масово згортають свій бізнес, утримуються від вкладання грошей у той чи інший проект і загалом - оптимізують свої видатки.

Учені зі Стенфорду навіть розробили спеціальний показник - "індекс невпевненості". Розраховується він,  зважаючи на показники курсових злетів та падінь акцій, прогнозів економічного зростання та зайнятості населення, а також обсягів виручки та прибутку концернів і фірм.  Початку економічної рецесії відповідає позначка індексу, що перевищує 40 відсотків. Розрахунки вчених засвідчили: зростання "невпевненості в економіці" на 40 відсотків спричиняє па­діння економіки країни на 1,8 відсотка протягом двох кварталів. До речі, за останні 30 років індекс "невпевненості" досяг свого найвищого рівня. 

Окрім цього, вважають фа­хівці, "невпевненість в економіці" - самостійна економіч­на сила, що впливає на внут­рішній ринок, незалежно від потреб банківського сектору. Отже, через невпевненість у майбутньому та паніку чимало компаній почали згортати свій бізнес і утримуватися від ін­вес­тицій. Це при тому, що "безпосередньо криза їх не торк­нулася.  "Перед нами ніби стіна імли", - характеризують ситуацію опитані вченими мене­джери компаній.

Власне психологічний чинник відіграє чималу роль і під час економічного зростання, і під час кризи (до речі, можемо пригадати минулорічні події навколо "Промінвестбанку" - масову паніку і таке ж масове зняття грошей із депозитних рахунків громадян. Хоча тоді справді важко було залишатися оптимістом, не піддавшись загальному настрою. І якби не радикальні заходи НБУ, "Пром­інвестбанк" вже давно став би банкрутом).

Тож, на думку вчених, значною складовою загального зрос­тання, яке відбувалося у розвинутих країнах світу 2-3 роки тому, була впевненість в тому, що настала епоха суцільного добробуту. Така собі ейфорія від успіхів. Щодо нинішньої ситуації, то, з огляду на історичний досвід, вона не триватиме довго (хоча період американської "великої депресії" свідчить про протилежне) і є лише тимчасовим гальмом. Вчені вважають, що "імла" розвіється протягом двох кварталів.

Проте не всі погоджуються із таким прогнозом. Якщо давні погані результати економіки були наслідком психологічних факторів, то нинішні - це реальність. Тож і виправити їх складніше, аніж просто уникнути. Завдяки відновленню психологічного тонусу ринки не піднімуться...

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4623 / 1.55MB / SQL:{query_count}