Завдяки будівництву житла має шанси запрацювати металургія та хімічна галузь, а також виробництво будматеріалів. Окрім цього, вдасться зайняти значне число безробітних
Сьогодні на Львівщині з робочим візитом перебуває міністр регіонального розвитку та будівництва України Василь Куйбіда, за участю якого у Палаці мистецтв відбудеться нарада на тему "Подолання кризового стану у будівельному комплексі Львівщини" та вивчення стану об'єктів незавершеного будівництва. На неї завітають керівники структурних підрозділів ЛОДА, голови РДА, мери, керівники будівельних організацій, банків та головні архітектори. А бесідувати присутнім таки є про що, адже будівництво практично законсервовано. Це аж ніяк не влаштовує будівельників, а тим паче людей, які вклали власні заощадження у новобудови і тепер дуже переймаються та ночей не сплять через невизначене майбутнє їхніх нових помешкань. Керівники потужних будівельних компаній Львова запевнили "Пошту", що розпочате будівництво багатоповерхівок буде завершено за будь-яких обставин, хоча, можливо, з деяким запізненням. Тому городянам варто лише трохи зачекати і не панікувати.
Про ситуацію у будівельному комплексі Львівщини та заходи для стабілізації стану справ на нараді інформуватиме заступник губернатора Львівщини Сергій Таратута, а начальник Головного управління містобудування, архітектури та просторового розвитку ЛОДА Степан Лукашик ознайомить присутніх з розробкою схеми розвитку території Львівщини та Генплану Львова.
Голова правління ВАТ "Фірма "Галбуд" Олексій Луців (він у списку тих, хто буде присутнім на нараді за участю міністра - "Пошта") у розмові з виданням зазначив, що ситуація в будівельній галузі вже дійшла до дна. "І такий стан справ поглибила не так економічна криза, як криза свідомості! Маємо психологічну кризу. У громадян є недовіра до банків та держави. Відповідно, люди почали недовіряти й будівельній галузі", - акцентує він. - Гроші у населення є і житло їм потрібне". Пан Луців навіть каже, що зараз громадянам "дуже вигідно купувати житло". Чим мотивує свої слова? Мовляв, сьогодні у Львові вартість квадратного метра житла тримають на тому рівні, що й торік: 7-7,5 тис. грн. "Себто при курсі долара 5,05 грн торік вартість квадратного метра житла була 1,2-1,3 тис. доларів, то при теперішньому курсі це виходить 900 доларів", - говорить О. Луців.
Голова правління корпорації "Ріел-груп" Ростислав Мельник зазначає, що ситуація є поганою, бо нині у Львові "немає клієнтів на придбання житла". На запитання "Пошти", чи можливе зниження вартості житла, Р. Мельник відповів: "Різкий спад неможливий, а лише частковий. Скажімо, на 10-20% - залежно від об'єкта. Адже будівельники брали кредити у валюті (через менші відсотки)". Співрозмовник певен, що тепер громадяни вже не вкладатимуть гроші у незавершене будівництво, а купуватимуть лише готове житло, себто те, яке вже збудовано. "У фундамент, як це було досі, вже не вкладатимуть", - говорить Ростислав Мельник. Отож, сьогоднішня криза таки змінить підхід громадян до будівельної галузі.
Серед причин недовіри до галузі самі будівничі називають і те, що впродовж останніх 5-8 років на ринку, наче гриби після дощу, з'явилися так звані "разові забудовники". Мовляв, насамперед, вони (у них все було в оренді - від офісу, кранів і до робітників) підірвали довіру українців до ринку будівництва. Вони найперші й почали консервувати усі роботи на об'єктах, це також посіяло паніку серед тих, хто вклав кошти у будівництво житла.
О. Луців певен: "Кризу у державі можна подолати через будівництво. Будівництво - це локомотив економіки. Відповідно, тоді запрацює металургія та хімічна галузь (які нині, нагадаємо, практично стоять - "Пошта") та виробництво будматеріалів. По-друге, вдасться зайняти значну кількість населення, яке залишилося без роботи", - саме на такому рецепті подолання кризового стану наголошує О. Луців.
Власне за рахунок підтримки будівельної сфери планує вивести країну з кризи прем'єрка. Принаймні про це вона заявляє. "Шукаємо виходу з кризи через відновлення будівництва. Адже одне робоче місце в будівельній галузі створює шість робочих місць в інших", - сказала Юлія Тимошенко під час першої антикризової урядової зустрічі з питань будівництва з представниками банків, будівельного і аграрного сектору. За її словами, необхідне зменшення собівартості будівництва. "Перше - це максимальне здешевлення неприродних накладних, пов'язаних із будівництвом, і друге - це спрощення процедур оформлення документації щодо будівництва", - додала вона. Тимошенко планує так підвищити попит на житло і відновити будівництво. "Це може привабити споживача, а це для нас є найголовнішим", - вважає вона.
Тим часом уряд через Державну іпотечну установу виділить мільярд гривень на кредити під будівництво. Про це минулого тижня заявила прем'єр під час згаданого засідання з питань будівництва. Головна умова для використання грошей - кредити мають отримувати власники квартир, а не будівельні структури. Також антикризова рада має визначити і реальну вартість квадратного метра будівництва, зафіксувати її і тільки за такими цінами надаватимуть кредити на купівлю житла. Прем'єр запропонувала надати державні гарантії і під кредити іноземним банкам. Будівельники згодні, - вони просять в уряду виділити ще
2 мільярди гривень на позики, щоб остаточно оздоровити галузь. Власне під час згаданої зустрічі з главою уряду будівельники чи не вперше чесно визнали, що раніше ціни на квартири були нереальними.
До теми
За інформацією прес-служби Мінрегіобуду, В. Куйбіда заявив, що позики на добудову житла надаватимуться, насамперед, фізичним особам. "80% недобудованих житлових об'єктів в Україні фінансуються за кошти фізичних осіб, решта 20% - за кошти юридичних осіб. Тому пріоритетом держави є надання позик фізичним особам на добудову житла", - каже урядовець. Забудовникам, тобто юридичним особам, за словами міністра, також надаватимуться кошти на добудову незавершених житлових об'єктів, але на конкурсних умовах.