Гірники на Львівщині можуть залишитися без роботи
Шахта "Червоноградська" опинилася під загрозою припинення видобутку вугілля, а шахтарі вже незабаром можуть чекати по кілька місяців на свої зарплати.
Проблема, з якою зіткнулися червоноградські шахтарі, полягає у зупинці роботи Червоноградської збагачувальної фабрики. Вона вже тривалий час не працює. Тож добуте, але не оброблене вугілля шахта "Червоноградська" просто не може продати, адже у ній видобувають вугілля 55 % зольності, що перевищує встановлені норми. Тому електростанції та інші підприємства відмовляються його купувати, а якщо і купують, то за заниженими цінами. Найбільших збитків завдають "відмови" саме електростанцій, які є головними споживачами вугілля. Окрім того, останнім часом шахта позбулася багатьох клієнтів, які постраждали від економічної кризи. Як наслідок: зараз на складах копальні лежить 34 тисячі тонн вугілля, на яке немає покупців. А самі склади розраховані на 40 тисяч тонн.
Є два виходи із невтішної для шахтарів ситуації, каже Олександр Шайтан, заступник директора шахти "Червоноградська": потрібно або терміново збільшувати норми добутого вугілля, або реконструювати збагачувальну фабрику. Останній варіант найреальніший. Але керівництво копальні прогнозує: якщо збагачувальна фабрика не запрацює найближчим часом, то шахтарям частково просто перестануть виплачувати заробітну плату і навіть призупинять роботу частини копальні.
Аби вижити, з нового року шахту перевели в режим жорсткої економії і вдалися до антикризових заходів. "Економимо на всьому, починаючи від цвяхів і лампочок. Треба більш бережливо ставитися до всього", - розповів "Пошті" Олександр Шайтан. За його словами, на шахті нещодавно навіть продовжили термін придатності спецодягу працівників і обмежили витрати на мобільний зв'язок.
Уже незабаром проблеми шахтарів можуть загостритися ще більше, і не лише на червоноградській копальні. "Вугілля не продається, тому нема надходжень, до того ж у бюджеті на 2009 рік не передбачено субвенцій на покриття собівартості видобутку вугілля", - нарікає директор ДП "Львіввугілля" Володимир Гарбузюк. Водночас керівник підприємства налаштований оптимістично. За його словами, збагачувальна фабрика, за попередніми прогнозами, розпочне працювати вже цього місяця, а з квітня її запустять на повну потужність. Зараз на фабриці працює державна комісія Мінвуглепрому, яка і мала б вирішити питання із її запуском. "Якщо ж фабрика почне працювати, ми покриємо свої борги перед оптовим ринком України, а це 6 мільйонів гривень, і наприкінці лютого почнемо виплачувати січневу заробітну плату шахтарям", - каже Гарбузюк. Зараз ДП "Львіввугілля" заборгувало працівникам орієнтовно 60 млн гривень, а це розмір місячної зарплати усіх працівників підприємства.
Аби розібратися із проблемами шахтарів, днями з робочим візитом "Червоноградську" шахту відвідав губернатор Львівщини Микола Кміть. Він особисто спустився в шахту майже на дві години, де оглядав умови праці шахтарів.
У голови Львівської облдержадміністрації є свої варіанти виходу з кризи: "Було б доцільно створити на одній базі шахту, збагачувальну фабрику та власний блок електростанцій. Це підтвердить ефективність роботи таких підприємств", - вважає Микола Кміть. "Це ініціативи, які, я вважаю, повинні вирішуватися комплексно. Ми, по-перше, повинні ініціювати зміни в Києві, а по-друге, піднімати ціни на вугілля, тому що ціни ростуть на все, а на вугілля - ні. Це питання, які треба готувати тут, а вирішувати в Києві", - каже губернатор.
А от у Києві про проблеми знають, але, схоже, бити на сполох не поспішають і навіть знаходять привід для оптимізму, мовляв, минулого року Україна накопичила історичний максимум вугілля. У Міністерстві палива і енергетики нещодавно заявили про те, що на зимовий сезон підприємства цілком забезпечені паливом.
Так, на складах генеруючих підприємств станом на 10 січня знаходилося на 66,4% вугілля більше, аніж за відповідний період минулого року. "Такі запаси вугілля на складах генкомпаній дають можливість говорити про те, що до кінця опалювального сезону Об'єднана енергосистема України працюватиме в стабільному режимі, а отже, будуть стабільні поставки електроенергії споживачам", - запевняють у прес-службі Мінпаливенерго.
Реформ вугільної галузі від уряду очікує і Президент. На його думку, головне місце у реформуванні вугільної галузі мають посісти приватні інвестори. Окрім того, Віктор Ющенко наполягає на спрощенні процедури надання ліцензій для видобутку вугілля малими та середніми підприємствами. Але це побажання всеукраїнського масштабу. Залишається відкритим питання, чи серед цих стратегічних ініціатив керівники держави вчасно побачать і вирішать проблеми, які чи не щодня ставлять підприємства на коліна.
Довідка
Протягом 2008 року на шахті "Червоноградська" видобуто 171, 6 тисячі тонн вугілля на суму 51, 529 мільйона гривень. Загалом на шахті працює 1385 осіб, з них у галузі видобутку вугілля зайнято 1070. Середня заробітна плата шахтаря коливається від 2700 до 4450 гривень. Щоденно під землю на "Червоноградській" спускається майже 800 шахтарів, які працюють у чотири зміни по шість годин.