Індустріальні парки у світі вже працюють понад півстоліття. Нещодавно така тенденція прийшла в Україну – найбільші промислові осередки (як їх ще називають) є у Харкові, Чернігові та Сумах. Колись вони були і в Донецьку.
Останнім часом на Львівщині триває активна робота над проектами чотирьох індустріальних парків: у Львові, містах Новий Розділ і Кам’янка-Бузька, а також у Яворівському районі. Як зазначають експерти, розбудова індустріальних парків на території краю дасть області (та й Україні загалом) змогу зробити вагомий крок вперед у сфері економіки, підвищити конкурентоспроможність регіонів, у яких будуть розташовані індустріальні парки, а також вкотре прорекламує іноземним інвесторам перспективи області.
Індустріальні парки стануть хорошим плацдармом для бізнесменів, бо передбачають низку переваг
У світовій практиці індустріальні парки інколи ототожнюють із такими поняттями, як “технопарки”, “особливі економічні зони”, “особливі промислові зони”, “спеціальні економічні зони” тощо. Однак в Україні це окрема категорія. Індустріальні парки в нас будують за європейською моделлю технопарків, для якої характерні централізовано розвинена і керована територія з виробничими, складськими й офісними будівлями, відповідними комунікаціями та інфраструктурою, а також веденням науково-дослідної діяльності.
Розбудовувати бізнес на території таких парків зможуть як іноземні, так і місцеві підприємці (аби лише в них було бажання і здоровий підхід до ведення бізнесу в рамках проекту такого масштабу!), тобто дискримінації з боку іноземних інвесторів не має бути. Додатковий плюс подібних проектів – створення великої кількості робочих місць, що теж неабияк важливо, якщо врахувати сучасний стан розвитку національної економіки.
“Прийшов, побачив, переміг”
Як повідомили “Пошту” в департаменті економічного розвитку, торгівлі та промисловості Львівської ОДА, індустріальні парки стануть хорошим плацдармом для бізнесменів, бо передбачають низку переваг, зокрема, звільнення від ПДВ при ввезенні обладнання, звільнення від частини місцевих податків, спрощення доступу до земельних ділянок і процедури підключення до інфраструктури, безвідсоткові кредити.
“Індустріальні парки – це земельні ділянки площею від 15 га до 700 га, на яких процвітають виробничі процеси. Вони є сприятливим майданчиком для підприємств, які бажають долучитися до проектів, адже їм не треба чекати роками, аби владнати всі бюрократичні питання. У парках діє принцип “прийшов, побачив, переміг”, – зазначив “Пошті” директор департаменту економічного розвитку, торгівлі та промисловості ЛОДА Василь Лозинський.
Розбудовувати бізнес на території таких парків зможуть як іноземні, так і місцеві підприємці
Із його слів, згадані індустріальні зони – цілком реальні проекти, які реалізують на Львівщині. Уже тривають підготовчі роботи до початку будівництва.
“Торік затвердили Концепцію розвитку індустріальних парків області, до якої подали 12 пропозицій. Найбільш активна робота триває на чотирьох ділянках: у “Рясне-2” у Львові, у Яворівському районі та в містах Новий Розділ і Кам’янка-Бузька. Зокрема, Яворівський і Новороздільський індустріальні парки створюватимуть на колишніх територіях гірничо-хімічних підприємств. Проект передбачає відновлення деградованих земель Яворівського району та міста Новий Розділ у рамках Програми транскордонної співпраці Польща – Білорусь – Україна”, – повідомив Василь Лозинський.
Від екоощадної продукції до будівельних матеріалів
На Яворівщині інвесторам пропонуватимуть надавати логістичні послуги та виробляти продукцію для внутрішнього ринку й експорту в країни Європейського Союзу. Індустріальний парк у Новому Роздолі спеціалізуватиметься на екоощадній продукції, будівельних матеріалах і технологіях. Василь Лозинський також зазначив, що з метою створення третього індустріального парку в Кам’янці-Бузькій досягнули домовленостей про фінансування з компанією ДТЕК, зокрема, у 2014 році для підготовки документації виділили 150 тис. грн.
“Підтримку цьому проекту також надає Лейпцизька торгово-промислова палата в Німеччині. На території парку планують розвивати сільськогосподарське машинобудування, обробку та промисловість будівельних матеріалів. Та варто пам’ятати, що це лише концепція. Як буде насправді – покаже час!” – акцентує Василь Лозинський.
 |
фото: lvivforum.com.ua |
Із його слів, успіх індустріальних парків Львівщини залежатиме від активності ініціаторів і влади на місцях, а також від готовності інвесторів якнайшвидше приступати до роботи й бути готовими до труднощів. “Успіх проектів насамперед залежить від бажання ініціаторів розбудувати парки. Там, де є активні керівники і де шукають змогу виграти гранти, буде успіх. Потрібно, аби і влада на місцях ініціювала розбудову індустріальних парків, бо від цього користь матиме й вона. Тож нехай дофінансовують проект! Ми своєю чергою в обласному бюджеті закладаємо кошти на обробку проектно-кошторисної документації, підведення інженерії, тобто робимо все для того, аби бізнес прийшов і приступив до роботи”, – пояснив Василь Лозинський.
Понад 3000 нових робочих місць
У червні 2015 року визначили переможця інвестиційного конкурсу з будівництва індустріального парку “Рясне-2” – ним стало ТзОВ “СіТіПарк Львів”, що є філією голландської компанії “СТР” із понад 10-річним досвідом розвитку та управління десятками індустріальних парків у Чехії, Словаччині і Румунії.
“Львівський індустріальний парк у Рясне-2 – справді грандіозний проект, над яким ми довго працювали. Цього року 16 червня відбулося засідання конкурсної комісії. Територією в Рясному-2 зацікавилися дві компанії. Перемогла “СТР” – велика й відома у світі структура, що посідає четверте місце у Європі та перше в Чехії, де здебільшого зосереджує свій бізнес. Компанія планує вкласти в будівництво понад 50 мільйонів гривень і розмістити в “Рясному-2” близько 30 підприємств. “СТР” як керуюча компанія обирає учасників проекту, втім це не означає, що долучитися зможуть лише іноземні фірми. Ні! Жодної дискримінації з боку голландців нема! Вони навпаки за співпрацю з українцями”, – зазначила в розмові з “Поштою” заступник начальника управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій ЛМР Уляна Коржевич.
Індустріальні парки – це земельні ділянки площею від 15 га до 700 га, на яких процвітають виробничі процеси
Проект, за її словами, створює низку переваг для міста й області: потужні інвестиції, 3000 нових робочих місць і залучення іноземних компаній. “Це справді неперевершений проект, бо йдеться про створення 3000 робочих місць. На додаток компанії, що прийдуть сюди, надаватимуть величезний спектр послуг. Як для пересічних містян, так і для бізнесменів проект даватиме хороші перспективи”, – підкреслює Уляна Коржевич.
Співрозмовниця додала, що перший етап будівництва індустріального парку у Львові передбачатиме зведення п’яти будівель. “Перший етап має завершитися на початку 2016-го. Сподіваємося, що все піде за планом! Ми працюємо над тим, аби зацікавити інвесторів нашими ресурсами. Треба, щоб вони не тільки приїхали до нас, а ще й тут залишилися”, – резюмує Уляна Коржевич.