Вимога до декларанта (п. 4.3.) "мати або здобувати вищу освіту", сформована в листопаді, термін на вирішення - місяць. Вона нагадує не найкращі приклади з армійського життя. Для недипломованих спеціалістів-декларантів зі стажем 18-20 років, у яких часом консультуються інспектори митниці, є два виходи: змінити професію, якій віддано все життя або... придбати диплом на ринку.
(Продовження. Початок - у минулому числі "Пошти")
Вимога до декларанта (п. 4.3.) "мати або здобувати вищу освіту", сформована в листопаді, термін на вирішення - місяць. Вона нагадує не найкращі приклади з армійського життя. Для недипломованих спеціалістів-декларантів зі стажем 18-20 років, у яких часом консультуються інспектори митниці, є два виходи: змінити професію, якій віддано все життя або... придбати диплом на ринку.
Значна частина Порядку присвячена питанням фіксації митниками порушень його вимог та змісту відповідальності порушників, наприклад, у вигляді позбавлення свідоцтва чи посвідчення. Проте пункт 8.2. Конвенції чітко вказує, що відповідальність третіх сторін "за будь-які порушення" встановлюється не тимчасовим Порядком, а національним законодавством. Це, правда, зрозуміло і без Конвенції, і навіть не юристам...
Держмитслужба якось не зауважила, що Конвенція за своїм змістом і призначенням взагалі-то скерована на спрощення митних процедур, що відображено також в її назві... Крім цього, будь-які нові вимоги можуть бути передбачені тільки законом і застосовані лише до нових набувачів професії і аж ніяк не до тих, хто її давно освоїв і успішно реалізовує. Конституція твердить: нікого не можна примусити робити те, що не передбачено законодавством.
Так виглядає правова сторона Порядку, але продовжимо наші дослідження в напрямі, так би мовити, коренів цього документа.
Відомо, що основою наказу 1334 є п. 8.6. Конвенції, як виявилося, є різні варіанти його перекладу українською мовою.
Давайте порівняємо:
Український офіційний переклад:
8.6. Митна служба визначає умови, за яких третя сторона не допускається до участі у митних операціях.
Неофіційний професійний переклад з англійської:
8.6. Митна служба визначає обставини, за яких не може здійснювати ділові операції з третьою стороною.
Неофіційний професійний переклад з офіційного тексту митниці Австрії:
8.6. Митна служба визначає обставини, за яких вона не готова проводити митні процедури з третьою стороною.
Для лінгвістів надаємо тексти п. 8.6. Конвенції в англійському та німецькому оригіналах - переконайтеся самі.
8.6. The Customs shall specify the circumstances under which they are not prepared to transact business with a third party.:
8.6. Der Zoll bestimmt die Umstaende, unter denen er zu einer Abwicklung der Zollhandlungen mit einer dritten Partei nicht bereit ist.
Оскільки всі працівники митниці володіють (або повинні володіти) відповідними знаннями, то відсутність такої освіти у декларанта не є обставиною, за наявності якої митниця не готова чи не спроможна перевірити правильність оформленої ним вантажної митної декларації. Якщо ж вантаж задекларовано неправильно, видається картка відмови в його оформленні. А ось відсутність свідоцтва про державну реєстрацію, довідки статистичного обліку, банківських та інших реквізитів не дають митниці можливості ідентифікувати особу третьої сторони і це, зокрема, є обставиною, яка унеможливлює здійснення з такою третьою особою ділових операцій чи її участі у митних процедурах. Насамперед, з точки зору фінансової відповідальності третьої сторони, яка може виникнути в процесі митного догляду вантажу.
Декларант працює за повною аналогією з бухгалтером чи юристом, які представляють свої підприємства в податкових органах, судах, але нікому не приходить в голову влаштовувати їм "періодичні кваліфікаційні іспити", позбавляти їх права на працю, розпускати їх підприємства за помилки у звітності чи програні в судах справи! І ще один аспект - ДМСУ збирається оцінювати знання декларантами законодавства чи виданих нею документів? Адже Мін'юст у 2005 р. визнав, що 73 нормативно-правові акти Служби потребують узгодження з нормами законів України, а 61 акт, що зачіпає права, свободи і законні інтереси громадян, взагалі не подали на реєстрацію до Мін'юсту (див. www minjust.gov.ua/0/news/4853)!
Іншою обставиною, яка може перешкоджати виконанню або й унеможливити виконання митницею своїх функцій, є, наприклад, обмежені повноваження митного брокера у договорі доручення, що не передбачають забезпечення таких митних операцій як вивантаження і завантаження товару при його догляді на вимогу компетентних органів.
Є ще обставини, пов'язані з декларуванням вантажів у режимі державної таємниці, що передбачає наявність у декларанта певних форм допуску, або такі обставини, як відсутність ліцензії, закінчення терміну її дії, помилки в дорученні та деякі інші.
Висновок - основний зміст затвердженого Порядку не має нічого спільного з попередженням виникнення таких обставин, скерованим на забезпечення реалізації завдань митної служби.
Всебічний аналіз дає всі підстави стверджувати, що Порядок скерований на формування зовсім інших умов, за яких декларант самостійно, добровільно і наполегливо буде шукати шляхи і можливості "забронювати" собі гарантовану здачу екзамену, оскільки він ризикує втратити роботу на 6 місяців, вважай - назавжди, бо клієнти чекати не можуть. Та ж ситуація при виявленні "факту порушень". Розуміючи, що другий такий факт - це позбавлення кваліфікаційного посвідчення і роботи, працівник зробить все можливе, щоб "відкупитися" від першого, незалежно від того, допустив він порушення чи це лише думка інспектора митниці.
Ще одна новинка від ДМСУ - якщо декларант допустив дві помилки або не виконав обов'язків, які йому нав'язали понад (!) вимоги Митного кодексу України (п. 2.3 Порядку), то підприємство, де їх разом з іншим персоналом може працювати 10-15 чи більше, втрачає свідоцтво і, відповідно, право працювати (п. 3.14). Тут вже не лише декларант, але й керівник фірми повинен будувати свої стосунки з митницею "стратегічно", щоб не потрапити в халепу.
Все це разом взяте - корупційний Клондайк! І, зауважте, ніякого вимагання!
(Закінчення - у наступному числі "Пошти")