Міжнародний валютний фонд може залишити Україну без грошей
У Секретаріаті Президента стурбовані тим, що МВФ може відмовитися надати Україні другий транш кредиту в рамках кредитної програми stand by. За словами Олександра Шлапака, першого заступника голови Секретаріату, МВФ сьогодні має усі підстави не лише не видавати гроші, а й вимагати дострокового погашення першого траншу, наданого у листопаді.
Головна причина побоювань - Держбюджет-2009. У Президента переконують: головний фінансовий документ країни ухвалений не на чинній законодавчій базі з оподаткування. Адже заплановані надходження на більш ніж 20 млрд грн не мають відповідних податкових джерел. Іншими словами, зараз бюджет немає чим наповнювати, отже, немає ресурсів, за рахунок яких треба повертати борги.
Проте у Секретаріаті Президента ймовірною відмовою у видачі кредиту МВФ, схоже, не надто переймаються. Олександр Шлапак за таких умов прогнозує відсутність значних проблем в економіці, зате більше переймається іміджем країни.
Ситуація і справді цікава, адже ще місяць тому, коли в Україні перебувала місія МВФ, іноземні фахівці заявили, що задоволені тим, як Україна долає економічну кризу. А голова місії Джейла Пазарбазіолу в грудні пообіцяла, що Україна таки отримає другий транш кредиту, але станеться це не раніше середини січня. Місяць закінчується, а грошей немає.
Тож виникає запитання: чи українська влада сьогодні спроможна контролювати ситуацію в країні й чи за місяць все стало настільки складно? До речі, вимогами МВФ були: відміна податку на додану вартість для сільськогосподарських підприємств, рекапіталізація постраждалих від кризи банків. Окрім того, чи не найголовніша обіцянка України - це стабілізація курсу долара. З останнім, як відомо, не впоралися.
Нагадаємо, перший транш стабілізаційного кредиту Міжнародного валютного фонду розміром 4,5 млрд дол. надійшов на рахунки Національного банку України ще в листопаді.
Умови кредиту передбачають щоквартальне виділення коштів траншами на чотири роки. А погашення позики починається після завершення другого року з моменту його надходження.
Однак, здається, не лише Україна може залишитися без чергової позики. В МВФ днями заявили, що взявши позики, уряди країн не роблять достатньо кроків для відновлення своїх фінансових систем. За словами голови МВФ Домініка Стросс-Кана, країни, які взяли кредити, не провели обіцяні дії для підтримки економіки і відновлення підірваного стану банків. "Зроблено було дуже мало, а час закінчується, - нарікає керівник фонду. - Вони рухаються дуже повільно".
А тим часом поки в Україні чиновники шкрябають потилиці та чекають на гроші, як на манну небесну, раніше взяті борги країни збільшуються. Тільки в листопаді - грудні 2008 року прямий борг України зріс на 7,506 млрд дол. або на 45,2%, до 24,121 млрд дол.