Найгірша економічна ситуація у світі є в Україні. Такі висновки оприлюднили у своїй доповіді експерти Організації Об'єднаних Націй.
Наша держава катастрофічно втрачає довіру інвесторів. Ба більше, Україна вийшла у світові лідери за падінням промислового виробництва, зростанням інфляції, знеціненням національної валюти і падінням фондового індексу. Про падіння довіри інвесторів свідчить і різке зростання прибутковості українських держоблігацій.
Отже, за даними економістів ООН, зростання економіки цього року знизиться до 2,1%, безробіття збільшиться у два рази - до 6%, а інфляція залишиться на рівні 2008 року. На відміну від фахівців ООН, українські експерти менш схильні драматизувати ситуацію. Вони вважають, що у нас є час - основні виплати за боргом припадають на 2010-2011 роки.
Експерти ООН також заговорили і про ймовірність дефолту України в 2009 році. Про це свідчить різке зростання прибутковості українських держоблігацій. Прибутковість державних облігацій України, загальний об'єм яких становить 105 мільярдів доларів, за останні 4 місяці зросла до 30%. Для порівняння: ще за місяць до дефолту 1998 року середня процентна ставка за облігаціями Росії була більш ніж удвічі нижча (10,8%). Окрім того, згідно з даними аналітиків, ціни CDS (страховок від дефолтів за облігаціями) за українськими паперами за минулий рік підскочили більш ніж у 10 разів - з 238 до 2535 базисних пунктів.
Натомість українські експерти не зовсім погоджуються зі своїми західними колегами.
"Сьогоднішні золотовалютні резерви України дозволяють нам дивитися в майбутнє з обережним оптимізмом. Але з іншого боку, зрозуміло, що ситуація достатньо складна, і в нашій економіці з'являються проблеми, які проявлялися в економіках латиноамериканських країн перед дефолтом", - зазначає у коментарі одному з українських видань Ігор Бураковський, директор Українського інституту економічних досліджень і політичних консультацій.
Передусім частка державного боргу України становить усього близько 12% ВВП, що значно нижче, ніж у країн з аналогічним рівнем кредитного рейтингу. Крім того, найближчі виплати за державними єврооблігаціями припадають лише на 2011 рік, а 2009-го держава повинна виплатити міжнародним кредитним організаціям тільки 1,8-1,9 мільярда доларів. "Державний борг не є особливим ризиком, - зазначає Андрій Пархоменко, економіст інвесткомпанії "Конкорд Капітал". - Ризик несе корпоративний борг. Найголовніший чинник - це те, що велика частина цього боргу не може бути рефінансована через неможливість знайти кошти за кордоном". За оцінкою Нацбанку, сукупний корпоративний борг становить 30-40 мільярдів доларів.
Крім оцінки ризику дефолту країн світу, експерти ООН підготували також прогноз розвитку економіки 2009 року. З чотирьох найбільших країн СНД (Росія, Білорусь, Казахстан і Україна) світова економічна криза найбільшою мірою позначиться на показниках України, найменшою - Білорусі. Автори доповіді прогнозують у 2009 році зниження темпів зростання економіки Білорусі до 8%, Росії - до 4,8%, Казахстану - до 4%, України - до 2,1%. Основними причинами тенденції експерти називають падіння цін на нафту і метали, погіршення інвестиційного клімату і зниження споживання.
Експерти ООН також передбачають збільшення у багатьох країнах СНД безробіття - здебільшого у зв'язку зі скороченням обсягів будівництва. Очікуваний рівень безробіття в Україні досягне 6,4%, проти 3%, за підсумками грудня 2008 року.
На думку ж аналітиків, 2009 рік буде дійсно дуже важким для України.
"ВВП однозначно піде в мінус. Про величину цього мінуса можна буде судити в першому кварталі, - прогнозує Бураковський. - Безробіття ж може стати великою соціальною проблемою".
Суб'єктивний погляд |
Ростислав Слав'юк, |
- Стан, у якому перебуває Україна, не дефолтовий, а гірший. Бо, власне кажучи, надходження до бюджету у січні становили лише 10% від запланованих надходжень дохідної частини бюджету України. Тому ми можемо говорити, що вже у січні Україна опинилися без коштів - і Пенсійний фонд, і державний бюджет. Така ситуація ставить під сумнів узагалі існування фінансової системи держави. Якщо говорити сьогодні про експорт, імпорт, сальдо зовнішньої торгівлі, то ми маємо неприємну ситуацію з експортом. Якщо говорити про дефолт, то, маючи усі ознаки дефолту, я думаю, що його все-таки не буде в Україні. По-перше, парадокс нашої економіки, що у нас до 60, а у деяких сферах і до 70% ВВП просто не обліковується. Тому економіка буде функціонувати навіть у тому стані, який експерти оцінюють як дефолтовий. Ми все одно будемо виживати. Подвійний облік у всіх сферах, тіньові кошти і необліковані грошові потоки - вся ця тінь дасть нам вижити в умовах дефолтового стану. За внутрішніми показниками, ми все таки будемо виживати. Але якщо говорити про те, наскільки це може бути ризиковано для держави, то можна сказати, що населення себе порятує. Держава, Мінфін, бюджет опинилися у загрозливій ситуації. Цього року буде дуже важко акумулювати фінансові ресурси, аби підтримати соціальну сферу, медицину освіту тощо. Пік кризи припаде на літо. На початку року ми маємо скорочення надходжень до бюджету, Пенсійного фонду, неплатежі у комунальній сфері - тобто зараз ця хвиля починає накочуватися. У травні коштів, необхідних у цих сферах, просто не буде і система буде працювати неефективно. До літа фінансова система перебуватиме в дуже скрутній ситуації, і червень-липень будуть найважчими місяцями. Через це уряд буде змушений вдаватися до непопулярних рішень. Тому, за критеріями зовнішнього аудиту, міжнародного стандарту обліку, Україна буде у стані дефолту, але внутрішньо ми будемо жити більш-менш повноцінно. У нас є запаси продукції, великі фінансові ресурси, які просто ніхто не обліковує. Уряд буде неплатоспроможний, на відміну від населення. |