Програму енергозбереження на Львівщині минулоріч найкраще втілили Кам'янка-Бузький, Городоцький та Мостиський райони
Львівщина належить до трійки найбільш газифікованих областей України, тому на тлі постійного подорожчання блакитного палива актуальним на теренах регіону є втілення заходів із енергозбереження. Про це "Пошті" наголосив начальник відділу з питань енергозбереження Львівської облдержадміністрації Назарій Романчук.
Запроваджувати енергоощадні технології вкрай на часі, бо у Львівській області є проблеми зі значною зношеністю адміністративних й житлових будівель та генеруючого обладнання. "Загалом, за нашими підрахунками, аби цілковито втілити енергоощадні заходи у Львівській області, потрібно понад 8 мільярдів гривень", - говорить Н. Романчук. Звісно, це захмарні гроші і регіон, як визнають посадовці, суттєво недофінансований у цьому плані.
Якщо ж проаналізувати минулий рік, то з обласної скарбниці на програму енергозбереження виділено 15 мільйонів гривень на бюджетну сферу. "Ці кошти пішли на проведення першочергових робіт у школах, лікарнях та дитячих садках. Зокрема, замінено вікна, утеплено стіни, проведено реконструкцію котелень та теплових мереж у цих установах", - зазначає Назарій Романчук. Трохи статистики: загалом за вказану суму у бюджетних установах встановили майже 5 тис. метрів квадратних вікон та дверей, реконструювали 31 котел тощо.
Також у 2008 р. з держбюджету Львівщині в якості субвенцій надійшло 33 млн грн. Ці гроші розподілили на реконструкцію теплових мереж та встановлення приладів обліку в бюджетних установах. У підсумку - завдяки проведеним заходам упродовж року вдалося заощадити 575 тис. грн. Сума не така вже й велика, але якщо брати кожен рік, то економія буде таки суттєва, про що акцентує начальник відділу з питань енергозбереження ЛОДА. На запитання "Пошти", які райони регіону минулого року найкраще та найефективніше втілили у життя програму енергозбереження, Н. Романчук відповів: "Кам'янка-Бузький, Городоцький та Мостиський".
Тим часом у вівторок, 20 січня, перший заступник голови Львівської ОДА Валерій П'ятак провів нараду за участі заступників голови ОДА Сергія Таратути та Тараса Федака, керівників управлінь економіки, фінансів, житлово-комунального господарства, під час якої посадовці обговорювали принципи підтримки альтернативних заходів енергозбереження, насамперед у бюджетній та комунальній сферах. Про це "Пошті" повідомили у прес-службі ОДА. Під час обговорення ситуації та умов, що склалися у сфері енергозабезпечення і вимагають жорсткого контролю використання енергоресурсів, керівникам управлінь Львівської ОДА доручено провести системний аналіз об'єктів бюджетної сфери всіх рівнів зі створенням комп'ютеризованої бази "енергопаспортів" кожного об'єкта бюджетної сфери. Окрім цього, задля системного опрацювання цієї проблематики та розробки стратегії подальших кроків у напрямку впровадження енергоощадних технологій планують створити мобільні робочі групи під головуванням губернатора М. Кметя.
За словами Н. Романчука, пріоритетом на Львівщині у 2009 р. стане перехід на альтернативні види палива - акцент робитимуть насамперед на електроопалення, а також на наявні місцеві види альтернативних джерел (відходи деревообробної промисловості та енергії грунту).
Як уже писала "Пошта", на Львівщині стали популярними енергоощадні кредити. Зокрема, жителям області (але винятково фізичним особам), згідно з обласною програмою енергозбереження, пропонують так звані енергозберігаючі кредити, які відтак частково відшкодує обласна адміністрація. Програма діє з 2007 року. Власне Львівщина перша в Україні втілила її у життя. Позички можна взяти на заміну вікон, вхідних дверей, віконно-балконних конструкцій, утеплення стін будинків, підлоги, горищ, дахів, встановлення індивідуальних систем опалення.
Схема проста: громадянин укладає угоду на отримання кредиту з банком, а ЛОДА відшкодовує фінансовим установам відсотки. Особа, яка бажає взяти такий кредит, має надати банку документ, що підтверджує виконання робіт. Обласною програмою передбачено відшкодування 15% від відсоткової ставки у національній валюті за короткостроковими (до одного року) і середньостроковими кредитами (до трьох років), наданими фізичним особам на впровадження енергоощадних заходів. Якщо людина взяла кредит під 20%, то ОДА відшкодує банку 15%, а 5% - позичальник.
Програма є дуже популярною на Львівщині, бо впродовж 2008 року банки надали енергоощадних кредитів на 44 млн грн, із них - 2,7 млн грн було відшкодовано з бюджету регіону. Торік в обласній скарбниці на відшкодування відсотків за цією програмою передбачили 3 млн грн, на 2009 р. планують 4 млн. Найчастіше жителі області брали позики на заміну вікон, дверей та встановлення індивідуальних систем опалення. Найпопулярнішими кредити були у Львові, Яворівському, Стрийському та Кам'янка-Бузькому районах.
Суб'єктивний погляд |
Тарас Федак, |
- Жителі регіону, які скористалися так званими енергозберігаючими кредитами, виграли, бо утеплили фасади, поміняли вікна, двері, системи опалення. Отож зараз вони платять приблизно вдвічі менше, аніж платили до того. Виграли також, зважаючи і на інфляцію. От вам реальний крок, як втілювати заходи з енергозбереження. Загалом Львівщина має непоганий фундамент та добрі напрацювання стосовно програми енергозбереження. Темпи, звісно, будемо нарощувати. Зараз беремося за зрушення цього процесу у бюджетній сфері. Зокрема, це стосується створення додаткових альтернативних джерел опалення у садочках, школах та лікарнях. Наприклад, якщо проводять реконструкцію котельні, яка опалює згадані заклади, то з трьох котлів один обов'язково переобладнають на роботу на альтернативному паливі. Принаймні тоді не бідкатимемося, що завтра щось трапиться з газом й такі об'єкти залишаться без опалення. |