Як тільки прийшла весна і трохи присвітило сонечко, аграрії Львівщини, закотивши рукава, активно взялись до роботи. Цього року сприятлива погода їм на руку! Та, на жаль, на погоді все, що можна було б назвати сприятливим, закінчується.
Адже через неспокій у країні та стрибки курсу долара цього року фермерам особливо важко і кожен викручується як може. Чимало й таких, що через брак фінансів цього року планують засівати значно менше полів, аніж у попередні роки.
Та ще й через економічну кризу банк не всім видає кредити. А їх якраз аграрії традиційно беруть для закупівлі мінеральних добрив, паливно-мастильних матеріалів та задля придбання нової техніки. Якщо все ж і видають позики, то лише великим господарствам області. Всім решта – скрутно, як ніколи.
Та й, зрештою, масово брати кредити нема кому. Адже більшість селян зараз мобілізовані і воюють на сході країни, а тому працювати на полях просто-на-просто нікому. Словом, ситуація не з кращих… Та, що б там не було, посіяти хліб все ж потрібно. Дай Боже, аби тільки вродив!
Чи втримаються на плаву аграрії?
Попри складну економічну ситуацію у країні, фермери переконані, що впораються із посівною. Працівники сільськогосподарського сектору своєчасно справилися із підживленням озимих зернових культур та, всупереч значному подорожчанню палива, запчастин та добрив, 11 березня розпочали посівні роботи.
“Сьогодні, незважаючи на ситуацію у країні та складні умови роботи аграрного господарства, загрози зриву проведенню весняно-польових робіт немає. Ще у лютому запустили підживлення 97% озимих культур. А вже посівні роботи розпочали 11 березня. Збирались пізніше, але погода потішила, тому й взялись до роботи. На сьогоднішній день засіяно вже трохи більше, ніж 12% посівних площ”, – зазначив “Пошті” директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Осип Магур.
З його слів, цьогорічні посівні на Львівщині відбуваються коштом минулорічних урожаїв. А все тому, що фермерам бракує фінансів на вже тепер “золотий” бензин та не менш дешеві запчастини до техніки.
У 2015-ому в Україні майже на 20% зменшуються посівні площі для цукрових буряків. Відтак ціна на цукор може підскочити вже у наступному році
“На Львівщині зареєстровано більше тисячі дрібних фермерських господарств. Серед них багато таких, що не перший рік у цій справі. А тому, коли торік на Львівщині зібрали просто рекордний урожай – 1млн 420 тис. тонн зернових, фермери відклали якусь кількість зібраного у комори. А тепер продають те зерно і за вилучені від продажів кошти купують пальне, міндобрива і техніку для цьогорічних засівів. Тобто, таким чином вони себе застрахували. Тому посівна кампанія триває досить непогано”, – пояснює Осип Магур.
Співрозмовник також додає, що для того, аби не створювати ажіотажу на ринках, у наступні роки планується більший посів гречки, проса і жита. Ще б пак?! Адже ціна на гречку зараз чи не найбільше турбує людей, у яких і так вже напівпорожні гаманці через стрибки курсу долара. А тут ще й гречка понад 20 грн (!) за кілограм.
“Останнім часом спостерігаємо парадокс: рис, який у нас не вирощують, і гречка, яка росте чи не у кожному районі області, коштують однаково. Такого бути не може! А тому цього року задля врегулювання ситуації плануємо засіяти більше гречки, проса та жита. Це питання додали до комплексної програми від департаменту. Якщо депутатський корпус його погодить, то ситуація з цінами на ці культури трохи врегулюється”, – зазначає Осип Магур.
Дефіциту не буде, а, значить, і голоду теж?!
Тим часом експерти запевняють, що через нестабільну економічну ситуацію України, підвищення цін на хліб фактично неминуче. Тому затягуємо паски ще тугіше!
“Майже вдвічі підскочили ціни на міндобрива, засоби захисту зернових та пальне. Якщо з боку собівартості, то це досить істотно. А тому варто очікувати підвищення вартості цієї продукції. Зекономити на засобах догляду, відповідному підживленні нереально, адже це понесе чималі збитки. Тому доведеться пристосовуватись до того, що є”, – зазначив у розмові з “Поштою” експерт аграрного ринку Іван Стефанишин.
Однак, з його слів, робити гіпермасштабну проблему із цього не варто. Мовляв, дефіциту не буде. А, значить, і голоду теж. “Народ завжди собі давав раду, і цей рік – не виняток. Прогнозую, що цього року спрацює інстинкт самозбереження і люди масово садитимуть картоплю. Голодувати ніхто не буде. У Львівській області всього вирощують більш аніж достатньо, але відсутня система доставки до споживача – нема ринку збуту. Також нема своєї переробної бази. А відтак підвищуються ціни. Якщо цього не вирішувати, то будь-який дефіцит буде в два рази подвоюватись. Хоча зараз в області по вирощуванню та по наявності продукції дефіцитів нема”, – каже Іван Стефанишин.
Спрацює інстинкт самозбереження і люди масово садитимуть картоплю
Також співрозмовник прогнозує можливе підвищення цін на цукор та м’ясо, яке і зараз не з дешевих. І на те є свої причини. “Цього року по Україні майже на 20% зменшуються посівні площі для цукрових буряків. Відтак ціна на цукор може підскочити вже у наступному році. Також, певно, подорожчає і м’ясо. Все тому, що 70% посівів – це корми, які теж залежатимуть від долара. Якщо будуть коливання тут, то відповідно і ціни на м’ясне зростатимуть”, – пояснює Іван Стефанишин.
Співрозмовник також наголошує, що потрібно сіяти якнайбільше жита, адже саме житнє борошно є головним складником для так званих соціальних видів хліба.