Європейська ціна - без жодних посередників. Україна має контракт з Росією на постачання блакитного палива до 2019 року
Якою буде ціна на газ для України цього року? Чи отримають європейці довгоочікуване блакитне паливо і чи не повториться новорічна газова війна між Росією та Україною знову? Аби дати відповіді на ці питання, з Києва до Москви вкотре вилетіла урядова делегація на чолі з прем'єр-міністром Юлією Тимошенко.
Ще перед вильотом українців до Білокам'яної наші політики зробили низку заяв, з яких принаймні на учорашній день можна було з певністю твердити, що Україна, як і Європа, буде з газом. Утім, ціна палива і його транзиту територією України до останнього залишалася питанням з багатьма невідомими.
Так, через 11 днів "газової війни" сторони спершу домовилися про транзит газу, залишивши ціну на нього "на десерт". Принципи постачання газу, однак, погодили. Досягнуто домовленостей про перехід 2009 року на європейську формулу ціноутворення. При цьому Росія надає 20-відсоткову знижку на газ для України за умови пільгового транзиту за ціною 2008 року.
Також глави урядів Росії та України домовилися про затвердження європейської ціни на газ для України та транзиту через її територію до Європи в 2010 році. А ось грошовий вимір до останнього залишався предметом припущень, фантазій та відвертих спекуляцій політиків та спеціалістів.
Першим "свою" ціну газу для України озвучив Голова Верховної Ради Володимир Литвин. Поспілкувавшись з головою НАК "Нафтогаз" Олегом Дубиною і послом України в Росії Костянтином Грищенком, він дійшов висновку про 240 - 250 доларів за тисячу кубометрів. Але це ціна газу лише на перший квартал 2009 року. Наскільки подорожчає (чи подешевшає?) газ упродовж року - ніхто не береться прогнозувати. Окрім того, пан Литвин зауважив, що остаточне з'ясування питання, кому належить газ, запомпований в українські сховища, і через який, за його словами, "зараз відбувається сварка", дасть можливість "зробити газ дешевшим у межах 10 -15 доларів".
Тим часом головний редактор журналу ""Газ і нафта" Олег Дорожовець на питання "Пошти", чи буде ціна газу прив'язана до ціни нафти на світовому ринку, відповів, що це було б логічно. Тобто, якщо сьогодні ціна на чорне золото у світі падає, то ціна на газ для України упаде аж улітку, бо сьогодні вона формуватиметься з урахуванням ціни на нафту восени минулого року.
Поки два прем'єри торгувалися про ціну газу, заступник голови правління ВАТ "Газпром" Олександр Мєдвєдєв заявив, що середньорічна ціна газу для України в 2009 році, згідно з домовленістю керівництва ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України", може становити менше 250 доларів за тисячу кубометрів.
"Згідно з досягнутими домовленостями, якщо все буде підписано, то, за прогнозом, ціна може бути меншою 250 доларів", - сказав Олександр Медвєдєв. Він також заявив, що при визначенні ціни на блакитне паливо буде використовуватися формульний підхід.
Стосовно реальності ціни 240 - 250 доларів за тисячу кубометрів Олег Дорожовець відповів: "Якщо буде врахований формульний підхід до ціноутворення і знижка 20%, то це ймовірно".
Про ціну 240 - 250 доларів за тисячу кубів газу каже і голова комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки та оборони Анатолій Гриценко. Як повідомили "Пошті" у прес-службі депутата, на думку Гриценка, позитивним результатом січневих переговорів у Москві буде відсутність у постачанні газу до України і транзиті до Європи посередника - "РосУкрЕнерго". "Для цієї компанії - це кінець успішної діяльності", - наголосив депутат. Антимонопольний комітет уже розглядає звернення Анатолія Гриценка, який вимагає розібратися, чому представник "РосУкрЕнерго" Дмитро Фірташ контролює 75% вітчизняного ринку розподілу газу.
Суб'єктивний погляд |
Олекса Гудима, |
- Сьогодні ліпше нічого не коментувати - аби ці переговори відбулися. Бо коментарі про те, що ціна на газ буде 100 доларів, не сприяли їхній успішності. У перспективі я можу сказати, що у зв'язку з падінням ціни на нафту в другому, третьому і четвертому кварталах цього року ціна на газ для України буде дуже сприятливою. Бо буде діяти, окрім природного падіння ціни, знижка для України, бо ми не наполягаємо на піднятті ціни за транзит газу. На мою думку, ситуація, окрім першого кварталу, коли Україна не зобов'язана купувати значні обсяги газу в Російської Федерації, є нормальною. Стосовно ціни на рік, то її ніхто не знає і ніхто не коментує. Можуть робити прогнози щодо ціни на перший квартал. Росія погодилася на щоквартальну зміну ціни на газ у зв'язку зі зміною ціни на нафту. Якщо ж хтось робить прогнози на рік, не вірте їм. Які ціни будуть - неможливо прогнозувати. |
P.S. Коли номер готувався до друку, у Москві Юлія Тимошенко та Владімір Путін домовилися, а НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром" підписали договір купівлі-продажу газу на 2009 - 2019 роки. "Газпром" отримав вказівку почати постачання у всіх пропонованих Україною напрямках транзиту і в повному обсязі.
P.Р.S. Анонімне урядове джерело повідомило "Українській правді" , що газ для України коштуватиме 235 доларів за тисячу м3.