Безцінні продукти

Аби остаточно подолати негативні цінові тенденції на ринку харчів, Кабінет Міністрів вирішив зняти на них обов'язкове декларування цін

Аби остаточно подолати негативні цінові тенденції на ринку харчів, Кабінет Міністрів вирішив зняти на них обов'язкове декларування цін

На тлі газових непорозу­мінь, які вирують уже більше двох тижнів, та довгих свят, інші події життя країни втратили актуальність. А дарма. Недремне чиновницьке око знову зазирнуло із владних висот у гаманці тих, хто мешкає внизу. І знову, аби "поліпшити" наше невтішне кризове життя.

Недавно Мінекономіки оприлюднило проект постанови Кабміну про скасування обов'язкового декларування змін оптово-відпускних цін на продовольчі товари, запровадженого ще 17 жовтня 2007 року урядом Віктора Януковича. Отже, досі підприємства харчової промисловості повинні були декларувати зміни у цінах на борошно, цукор, м'ясо, ковбасні вироби, молоко, яйця, словом, їстівне, якщо упродовж місяця вони змінюються більш, ніж на 1 відсоток.

Ці заходи мали б призупинити інфляційні тенденції на ринку продуктів харчування. Але, дійшло висновку Мінекономіки, "у зв'язку із ціновою сезонністю на ринках продовольчої сировини середньомісячний приріст складав подекуди до 10 відсотків, і підприємства харчової промисловості через постійні зміни цін змушені були щомісяця готувати пакети документів для декларування, що суттєво збільшувало адмінвидатки...". Тож, на думку фахівців з Мінекономіки, подальша цінова динаміка засвідчила неефективність такої практики. Ба більше, там впевнені, що в умовах кризи та відсутності у підприємств оборотних засобів збереження обов'язкового декларування цін спричинить зменшення обсягів продуктів харчування та їх дефіцит на внутрішньому ринку.

Не знаю, як з прогнозами можливого дефіциту, але, за даними Держкомстату, харчі протягом 2007 - 2008 років подорожчали в середньому на 24 - 25 відсотків. Додамо, дорожчають і надалі, це ми відчуваємо під час відвідин крамниць та продовольчих ринків без усякої статистики.

Крім іншого, Мінекономіки вирішило в такий спосіб позбавити місцеву владу права визначати граничну рентабельність виробників борошна, хліба та хлібобулочних виробів, наданого їм постановою Кабміну ще 1996 року. Як інформує Мінекономіки, встановлення облдержадміністра­ці­ями граничної рентабельності для виробників масових сортів хліба у 2 - 5 відсотків (в окремих областях - взагалі до 15  відсотків), "не забезпечує отримання прибутку, необхідного для розширення виробничих потужностей". Воно ж бо так! Хіба при 5 копійках з кожної хлібини можна мріяти про нарощування потужностей?! До речі, на цьому тижні у Запоріжжі обласне відділення Антимонопольного комітету оштрафувало через завищену рентабельність відразу три місцевих хлібокомбінати - за монопольну змову.

Звісно, бізнес такі ініціативи усіляко підтримує. Мовляв, раніше, коли дозвіл на зміну цін отримували через певний проміжок часу, а не відразу, ціни реалізації навіть поступалися собівартості. Хлібопекарі взагалі вважають, що скасування граничного показника рентабельності найближчим часом не спричинить подорожчання основного харчового продукту. У 2008 році за загальної інф­ляції у 22,3 відсотка хліб подорожчав "усього" на 25,1 відсотка.

Проте виробники харчів дещо неодностайні в оцінках скасування граничної рентабельності, наголошуючи, що, з одного боку, за умов зменшення попиту необхідна додаткова підтримка - фінансові субсидії чи підвищення дозвільного рівня рентабельності. З іншого, - розуміють, що за умов загального зниження купівельної спроможності громадян при значному перевищенні наявних рівнів рентабельності їхню продукцію просто перестануть купувати.

Але Кабмін цим, вочевидь, не переймається...

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4657 / 1.56MB / SQL:{query_count}