У понеділок відбудеться позачергове засідання парламенту, на якому можуть розглянути відставку голови Нацбанку.
Сама Валерія Гонтарeва цим не переймається і готується до запровадження нових валютних обмежень. Попередні, завдяки яким гривня
раптово зміцніла, уже відмінили, відтак до кінця тижня котирування нацвалюти на міжбанку знову досягло курсу у 35 грн/дол.
Звільни себе сама
“Учора на засіданні Ради коаліції усі без виключення фракції коаліції включно з прем’єром Яценюком погодилися з моєю пропозицією про необхідність відставки Валерії Гонтарeвої з посади голови Нацбанку через втрату довіри”, – написав у п’ятницю на своїй сторінці y Facebook голова фракції Радикальної партії Олег Ляшко. Втім, це ще не означає, що голову НБУ бодай намагатимуться звільнити.
“Було обговорення цього питання (відставки Гонтарeвої – “Пошта”). І фактично ніхто не заперечував тому, що сьогодні ми маємо величезну проблему з регулятором – НБУ, з його керівництвом”, – пояснила депутат від “Народного фронту” Вікторія Сюмар. За її словами, члени коаліції погоджуються, що кадрові питання слід розглядати, однак остаточне рішення ще не прийняли.
У п’ятницю, 27 лютого, Печерська районна прокуратура Києва відкрила кримінальне провадження щодо побиття учасника мітингу під Національним банком. “Печерська прокуратура розслідує кримінальне провадження по ч.1 ст.122 Кримінального кодексу (нанесення умисних тілесних пошкоджень середньої тяжкості) на основі заяви одного із учасників акції поблизу Нацбанку. Потерпілий вказав, що його вдарив співробітник міліції та зламав щелепу”, – повідомили у прес-службі прокуратури Києва.Як відомо, 26 лютого міліція силою намагалася розігнати мітинг поблизу Нацбанку, зокрема правоохоронці знесли палатку. Історію дуже швидко підхопили інтернет-боти Кремля – у соцмережі Twitter в один час з’явилися десятки ідентичних повідомлень про “розгін Нацгвардією мітингу під НБУ”. Голова МВС Арсен Аваков, який того ж вечора приїхав до мітингувальників, пообіцяв розібратися з інцидентом упродовж 48 годин. У п’ятницю стало відомо, що через цей інцидент міністр звільнив начальника Печерського райвідділу, а його заступника відсторонили від роботи до завершення службового розслідування.
|
Цікаво, що
голова фракції “Блоку Петра Порошенка” Юрій Луценко заявив, що ані Президент, ані Верховна Рада не можуть приймати рішення про звільнення керівника Нацбанку – Гонтарева має піти сама. “Хочу тут лише підкреслити, що українська Конституція передбачає лише один спосіб звільнення голови Нацбанку – її власна заява… Це не може відбутися ні рішенням парламенту, ні Президента”, – заявив у ефірі “5 каналу” Луценко.
Сам він переконаний, що у ситуації з курсом депутати перевищують вину Гонтаревої. “Дуже добре знаю, що зміна керівника – це лише 10% від необхідного результату. Можна що завгодно говорити про Гонтареву.., але 20% промисловості залишилося на окупованій території. Вона щомісячно видавала дуже великі суми уряду для соціальних виплат. Ці мільярди не були забезпечені валютними резервами. Ще 109 мільярдів не повернуті комерційними банками і низка інших проблем… Робити її єдиною винною у падінні гривні не варто. У неї просто немає чим поповнювати попит. Якщо від наших резервів залишилася невелика сума, то вона просто не має інструмента реагувати на паніку та спекуляції, що розгорнулися на ринку”, – заявив нардеп.
Втім, на думку Луценка, понеділкове засідання парламенту й без цього буде цікавим – на самому початку розглядатимуть дозвіл ВР на арешти кількох суддів та депутатів. “Думаю, ми прийдемо в зал і передусім розглянемо запит Генеральної прокуратури щодо арешту одіозних суддів, а також, наскільки я знаю, і деяких народних депутатів”, – пояснив голова фракції БПП.
Після 30-ти все тільки починається
Валерія Гонтарева, схоже, аж ніяк не розглядає можливості подати у відставку. Зрештою, це питання навіть не обговорювали під час зініційованої Яценюком наради в Адміністрації Президента.
Після засідання у АП гривня раптово зміцніла на 25%, однак уже від ранку наступного дня відновила падіння. До кінця тижня бар’єр у 35 грн/дол. був узятий вдруге, втім, до завершення п’ятничних торгів на міжбанку гривня стабілізувалася на позначці у 30 грн/дол.
 |
фото: Reuters |
У Нацбанку вважають, що насправді адекватним є значно нижчий курс. “Рівень, на якому Національний банк бачить курс на сьогоднішній день, – це курс у 20 гривень за долар”, – заявила Гонтарева під час зустрічі із топ-менеджментом компаній-членів Американської торгової палати.
Рішення НБУ про скасування введених цього тижня обмежень для багатьох стало доволі несподіваним – багато в чому саме завдяки новим ініціативам Нацбанку гривня й зміцніла. У Нацбанку заспокоюють, що невдовзі знову вступлять у боротьбу за нацвалюту.
“Поки що ми працюємо не над відміною, а над новими обмеженнями. Ми давно вже обговорюємо, які обмеження у банківському секторі нам давно слід було зняти. Але із цією ситуацією, яку ми зараз спостерігаємо на валютному ринку, я думаю, стабілізація зараз буде в інтересах усіх сторін. Тому як тільки ситуація стабілізується і ми побачимо, що ринок повернувся до своїх фундаментальних значень, нашою мрією буде все це відмінити”, – пояснила Гонтарева.
Фонд “задумався”
Ключовим моментом у цій ситуації може стати день виділення нового траншу МВФ. Довгий час із Фонду йшли позитивні сигнали, втім зараз, за інформацією Bloomberg, Україна зіткнулася із проблемою – у МВФ можуть відмовитись від попередніх обіцянок.
Джерела видання пояснюють, що Україна може отримати відмову у наданні кредиту. Це відбудеться у тому випадку, якщо бойовики “ЛНР” та “ДНР” продовжать наступ та захоплять нові території. Особливо занепокоєні у МВФ можливою ескалацією конфлікту поблизу Маріуполя. Втім, як пише Bloomberg, більшість людей у керівництві Фонду налаштовані оптимістично щодо допомоги України.
Питання про виділення коштів Україні рада директорів МВФ розглядатиме 11 березня. Якщо цього дня у Фонді приймуть позитивне рішення, то Київ отримає значну частину коштів у рекордні строки – “аби швидше стабілізувати ситуацію”.
Зараз немає кращого позитивного сигналу, ніж відставка глави Національного банку
Голова Комітету економістів України Андрій Новак, – про керівника Нацбанку, курс гривні та стратегію НБУ– Зараз обговорюється питання можливої відставки Валерії Гонтарeвої на наступному засіданні парламенту. На вашу думку, як це вплине на ситуацію з курсом і чи допоможе відновити довіру до Нацбанку?
– Зараз для валютного ринку України немає кращого позитивного сигналу, ніж відставка неефективного керівника регулятора, тобто глави Національного банку. Не тому, що вона жінка, чи людина, яка довгий час працювала в бізнес-структурах, а саме тому, що вона неефективний керівник НБУ, який за час перебування на посаді не дав жодного позитивного результату – ні по курсу, ні по роботі з комерційними банками, ні по політиці рефінансування.
Тому для заспокоєння ринку зараз програмою-мінімум є відставка неефективного керівника. Після цього щонайменше декілька днів ринок повинен затихнути в очікуванні нового керівника, яким має стати незаангажована, незалежна людина, яка добре розуміється на макроекономіці, бажано, щоб розумілася й на системі НБУ і повернула Нацбанку функції центробанку України.
– Чи можливе зміцнення гривні до курсу у 21,7 за долар, який, на думку НБУ, є зваженим?
– Зараз, особливо в останні тиждень-два, на валютному ринку у нас ситуація турбулентності. Курс може коливатися у досить великому діапазоні в обох напрямках – як в сторону девальвації, так і до зміцнення гривні. Тому гривня може зупинитися в будь-якому діапазоні від 20 до 30.
– Які об’єктивні причини зараз визначають курс? Чи можливо спрогнозувати, що буде із гривнею?
– При нинішньому керівництві НБУ неможливо нічого прогнозувати, бо немає головного – немає бази для прогнозування, тобто стратегії Нацбанку. Якщо відсутня стратегія, то ми не знаємо, які цілі ставить перед собою Національний банк, які орієнтири по курсу, які завдання по проблемних банках. Тому поки в НБУ не з’явиться чітка стратегія, до того часу всі прогнози будуть не більше ніж фантазіями.
Тому перше завдання нового керівництва НБУ – подати стратегію, зокрема й курсовою політики. Чи у нас буде фіксований курс (тоді на якій позначці?), чи це валютний коридор (тоді в якому діапазоні), аби усі учасники ринку розуміли, чого буде досягати Національний банк.
Розмовляв Назарій Тузяк