Жовто-блакитне золото

Експерти твердять: за умови ефективного видобутку ми зможемо забезпечити себе газом для населення щонайменше на наступні 20-30 років

Експерти твердять: за умови ефективного видобутку ми зможемо забезпечити себе газом для населення щонайменше на наступні 20-30 років

gaz.jpg 

На Львівщині почали відновлювати старі газові свердловини. Однак державні високопосадовці чомусь наразі мовчать про розвідування нових. Натомість геологи заявляють, що ресурси Західної України до кінця не ви­вчені, але вже з проведених розвідок видно - перспектива є. Щоправда, для  здійснення розвідок і розробки газових родовищ потрібні значні кошти, але їх держава наразі  не дає. А вартість українського газу коливається від 300 до 500 грн/тис. куб., тоді як ро­сійський газ коштує Україні майже 200 дол. США/тис. куб.

Попри очевидні переваги, за часи незалежності в Україні майже усемеро зменшилась  довжина пробурованих свердловин при пошуку нових родовищ. За словами Ігоря Дудка, заступника директора з наукової роботи Інституту геології і геохімії горючих копалин НАН України, в радянський період щорічно пророблялось 600 тисяч метрів погонних, тоді як зараз менше як 80 тисяч метрів.

- Зараз пошуком нових покладів займаються в основному підприємства, які підпорядковані НАК "Надра України", щоправда, їх фінансування дуже мізерне. Тож  розробка родовищ  відбувається дуже повільними темпами. Тоді як дуже перспективним в цьому напрямі є Чорноморський шельф, а в Західній Україні  Закарпатська западина, - зазначив Ігор Дудка.

Газові родовища в західному регіоні експлуатують з 1924 року. І наразі більшість із них виснажена. Пік їх діяльності припав на 1969 рік, коли з них отримали 12 млрд кубів газу, і відтоді почався спад. Найменше газу наші родовища дали 1992 року - 80 млн кубометрів. Сьогодні західний регіон України дає 1 млрд кубів газу в рік.

Зокрема, за інформацією офіційного сайту НАК "Надра України", обсяг фінансування геологорозвідувальних робіт за рахунок коштів державного бюджету за період з січня  2001 р. по липень 2008 р. становив близько 400 млн грн, а обсяг інвестицій, вкладених у спільну діяльність за рахунок інвесторів, - понад 550  млн грн. А зважаючи на те, що за рік в Україні видобувається щорічно 20 млрд куб. газу і лише 1 млрд куб. газу приватними структурами, можна зробити висновки, що держава дуже недооцінює перспективи українського газовидобування, тоді як бізнес бачить у цьому значну перспективу.

Богдан Палиняк, головний геолог з нафти і газу ДП "Захід­укргеологія", теж під­твердив, що роботи з пошуку і розробки нових родовищ за кошт держави перебувають у плачевному стані.  Адже протягом минулого року підприємству не виділили ні копійки для пошуку  нових і завершення розробки вже знайдених покладів.

- У нас зараз простоює 15 перспективних родовищ нафти і газу, завершити розробку яких ми не можемо. І не завжди через брак коштів, часом це адміністративна тяганина, небажання влади вирішити елементарні проблеми чи надати дозволи. Наприклад, у нас стоять Городоцьке, Тинівське, Ретичівське родовища. Окрім цього, ми не маємо можливості завершити розробку і налагодити видобуток на Великомостівському родовищі, яке зараз для нас є дуже перспективним, оскільки ця територія наразі не досліджена. Там просто потрібно прокласти газопровід через ліс і для цього передати його нам. Але влада  чомусь цього не робить, і замість того, щоб пізніше користуватись газом з цього родовища, вони спалюватимуть дрова з цього ж лісу! - обурюється Богдан Палиняк.  

Суб'єктивний погляд

Олег Дорожовець,
головний редактор журналу "Газ і нафта":

- Сьогодні справа не в кількості нових родовищ, а в допуску приватних структур до надр. Права на всі поклади корисних речовин належать НАК "Надра України", однак вони не мають коштів їх розробляти і використовувати. Натомість приватним інвесторам доступ до надр є  майже закритим. За минулий рік аукціонів із залучення інвесторів для проведення геологічного вивчення надр і дослідно-промислової розробки майже не проводили.

Попри це, зараз українські газовики налаштовані на певні зрушення в напрямку розробки власних родовищ газу. Що­правда, для цього державі слід переглянути його ціну.

- Ми постійно шукаємо нові родовища. Торік підключили 15 нових газових свердловин, які лише від минулого року дали 18 млн кубів газу. Але це низькодебітні свердловини. Щоб розробляти нові свердловини, зрозуміло, потрібні кошти. Ми продаємо газ ДК "Укргазвидобування" за ціною 193 грн за тисячу кубів, а НАК "Нафтогаз" купує в них вже по 235 грн за тисячу кубів. Ці ціни встановлює держава, і така цінова політика не дає нам можливості скеровувати кошти на пошуки нових газових потужностей. Для цього потрібні дуже серйозні інвестиції. Треба досліджувати гірські райони. Сподіваюсь, що ситуація, яка наразі склалася, змусить державні органи подивитися на видобування власного газу під іншим кутом. І ситуація покращиться, - зазначив "Пошті" Олександр Сендега, начальник газопромислового управління "Львівгазвидобування".

Водночас уже зараз Олег Дубина, голова правління  НАК "Нафтогаз України" заявляє, що в Україні було вжито всіх заходів, щоб збільшити власний видобуток газу. З початку місяця власний видобуток значно збільшився і становить замість запланованих 586 млн куб. - 860 млн куб. газу. Що­правда, за рахунок чого це було зроблено, не уточнив.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5179 / 1.6MB / SQL:{query_count}