Не до розвитку: дожити б до 2010-го! Депутати вправляються у метафорах, обговорюючи міський кошторис наступного року
Учора у стінах міської Ратуші було гаряче. Львівські депутати активно обговорювали, за який кошт буде жити місто цього року. Та результату наразі так і не досягли. Проект бюджету наразі і залишився проектом, причому... міфічним. Цьогорічний бюджет міста буде очікувано мінімальним, і, на думку більшості депутатів міської ради, у дохідній частині є нереальним для виконання. Про капітальні ремонти на цей рік місту доведеться забути. Львів погашатиме старі борги і намагатиметься без втрат протриматись до наступного року.
Найбільше критики викликає дохідна частина загального фонду бюджету міста. Цього року заплановано отримати в скарбницю міста понад 1,8 млрд грн, тобто майже наполовину більше, ніж торік. Уже зараз депутати міської ради одноголосно заявляють: досягнути такого результату в умовах нинішньої економічної ситуації в Україні не реально.
- Кабмін прийняв популістський бюджет, оскільки контрольні цифри залишились на рівні минулого року. Хоча вже з другого півріччя 2008-го було зрозуміло: доходи падатимуть і перевиконання, яке було в першому півріччі, до кінця року знівелюється. Вже зараз бачимо, що ми не зможемо виконати показників з доходів фізичних осіб, адже через кризу були значні скорочення. Тому цього року насамперед фінансуватимуть захищені статті - зарплата, енергоносії, а вже на решту будемо фінансувати інші заходи. Сподіватись на капітальні ремонти не варто. Добре, якщо вдасться завершити минулорічні, - стверджує Андрій Стецьків, голова постійної депутатської комісії фінансів та планування бюджету ЛМР.
Чиновники Ратуші налаштовні оптимістичніше. Серед позитивів нового бюджету Олег Синютка, перший заступник міського голови, називає зростання видатків на освіту, культуру, житлово-комунальне господарство. А щодо доходів, то основні надії на поповнення скарбниці міста Андрій Садовий, міський голова Львова, покладає не на продаж майна і землі, а на муніципальні запозичення і кредити.
- Зараз ми маємо докласти максимум зусиль для того, щоб не втратити обертів. Тому нам необхідно налагодити роботу з банками щодо муніципальних запозичень і кредитів. І при цьому добиватись максимальних відстрочок повернення, - наголосив Андрій Садовий.
Іншими словами - Львів все глибше пірнатиме у боргову яму, перші наслідки якої вже почали даватися взнаки.
Тим паче нереальним, особливо враховуючи загальнодержавні тенденції до економії, виглядає бюджет розвитку міста. Його пропонують утричі більшим, ніж минулого року - 610 млн грн. Як виявилось, це заплановані видатки на інфраструктуру до Євро-2012, які змушує прийняти місто Кабмін. Навіть минулорічний бюджет розвитку, попри те, що чверть доходів становили запозичення, Львів так і не спромігся виконати. А цього року місто розпочало новий бюджетний рік з боргами, а це майже 79 млн грн за капітальні ремонти доріг, шкіл та інших об'єктів.
Чи не єдиний пункт економії, пропонований у проекті бюджету, - скорочення апарату виконавчої влади на 86 осіб. Результат на тлі загальних дір бюджету просто сміхотворний - 6 млн грн.
Місто тріщить по швах, і чи вдасться владі втримати господарку і якою ціною це досягатимуть, наразі не відомо. Рятівною соломинкою можуть стати зміни до Держбюджету, згідно з якими усі (замість сьогоднішніх 75%) доходи від землі, а також збільшена частка податку з доходів підприємств, залишатимуться у бюджеті міст-господарів Євро-2012. На ці зміни й сподіваються чиновники.
Що ж, як то кажуть, contra spem spero!
Суб'єктивний погляд | |
Юрій Кужелюк, |
Василь Павлюк, |
Реально цей бюджет менший, ніж торік, хоч за доходами вони рівноцінні. Але, зважаючи на ріст цін, реальні видатки будуть вищими, а, зважаючи на кризу, - доходи набагато нижчими, ніж поставлені плани. Вже зараз податкова прогнозує недобір 100 млн грн податку з фізичних осіб, оскільки кількість фірм під час кризи зменшилась, людей звільнили, почали більше зарплат видавати в конвертах. Бізнес знову пішов у тінь. Нереальними до виконання є плани місцевих податків. Ми ще торік побачили тенденцію до зниження прибутків від реклами, податку на землю, орендної плати. Натомість, цього року ми поставили ще вищу планку таких надходжень, хоча вже зараз видно, що доходи не тільки не зростатимуть, але й падатимуть. Окрім цього, зараз чиновники сподіваються на ефемерні обіцянки держави про збільшення кількості податків у місцеві бюджети. Звичайно, це заплановано у змінах до держбюджету на березень, але згадаймо, що торік подібні зміни так і не прийняли. А бюджет розвитку - це просто мильна бульбашка, а не реальні цифри. 2008 року він становив 273,6 млн грн, надійшло лише 186,3 млн грн. Тому цифра 610,09 млн грн на 2009 рік - цифра, більш ніж ефемерна. |
Цьогорічний бюджет популістський і не має жодних реальних підстав для виконання. І поки бюджет формуватиметься зверху, а не знизу, ми нічого зробити не зможемо. У Києві не мали права ухвалювати такий бюджет! Щодо бюджету розвитку, то це порожні цифри, просто є постанова Кабміну про те, що міста-господарі Євро-2012 мають закласти в бюджет відповідну кількість коштів на будівництво інфраструктури. Тож це завідомо невиконаний бюджет розвитку. Буде добре, якщо нам вдасться взяти запозичення у розмірі 200 млн грн, оскільки це дозволить хоч щось зробити. Але розраховувати на те, що реальний бюджет розвитку сягне більше 600 млн грн - смішно. |
Володимир Зуб, |
Наталя Федорович, |
Звичайно, цього року ми багато не зможемо собі дозволити. Однак витрати на медикаменти ми збільшили, порівняно з минулим роком, на 3 млн грн. Цьогоріч видатки на виклик "швидкої" з 2,8 грн збільшили до 3,2 грн. Це в півтора-два рази вищі показники, ніж в інших західних областях. Харчування залишиться на рівні минулого року, однак ми цілком забезпечені коштами на енергоносії і зарплату працівникам. Звичайно, у нас будуть проблеми з поточними і капітальними ремонтами і із закупівлею нового обладнання, але основними засобами ми забезпечені. Зважаючи на кризу, ми ще в доволі вигідній ситуації. |
Видатки на соціальну сферу збережені на рівні минулого року. Збільшено доплати воїнам УПА з 400 до 500 грн та видатки на місцеві пільги найбіднішим верствам населення. Щодо одноразової грошової допомоги малозабезпеченим сім'ям у зв'язку з подорожчанням комунальних послуг, то їх у бюджет не заклали. |