Газові війни

У новий рік українці увійшли вже з традиційними газовими проблемами

У новий рік українці увійшли вже з традиційними газовими проблемами

7 січня, на самісіньке Різдво, Росія повністю припинила транзит газу через Україну. А війна за ціну на "блакитне паливо" триває зі складною маніпуляцією фактами і жорсткою інформаційною вій­ною.

Російський "Газпром" ще в середу повністю припинив постачання природного газу в напрямку України. Через це припинилися поставки російського газу до 10 інших європейських країн, а у деякі з них постачання газу тільки частково скоротилося. Загалом від зменшення постачання російського газу постраждало 17 країн-членів ЄС. Тим часом Україна якийсь час продовжувала транспортувати "блакитне паливо" до Європи, використовуючи його із власних підземних сховищ.

Щоправда, для потреб укра­їнських споживачів російський газ ніхто не використовує, і з 1 січня Україна споживає газ лише власного видобутку і той, який знаходиться в українських сховищах і повністю оплачений НАК "Нафтогаз України", - запевнив цього тижня Президент Віктор Ющенко.

Українські запаси газу в підземних сховищах на 6 січня становлять 16 - 16,5 млрд куб. м. Голова "Нафтогазу" Олег Дубина запевняє, що його вистачить для забезпечення принаймні жителів України.  До речі, ще на початку листопада він повідомив, що Україна в 2008 році накопичила рекордні з 1992 року запаси газу - 30,03 млрд куб. м. 

Справжніми заручниками чергової газової війни Росії та України стали країни Європейського союзу,  керівники яких все голосніше закликають до термінового розв'язання суперечки щодо поставки газу з Росії в Україну і до негайного відновлення поставок газу в країни ЄС. "Без будь-якого попередження й у повній протилежності до даних високою владою Росії й України запевнень Європейському союзу, постачання газу в деякі країни - члени ЄС були істотно скорочені. Ця ситуація ціл­ковито неприйнятна", - йдеться в останній  декларації чеського президентства від імені Євросоюзу.

Та європейські чиновники наразі обмежуються тільки закликами  до діалогів і обіцянками допомогти. На початку тижня з українськими посадовцями відбулася зустріч в рамках об'єднаної місії чеського президентства в ЄС і Єврокомісії із встановлення фактів причин газового конфлікту. Однак таки Єврокомісія відмовилася бути посередником у переговорах України та Росії. Про УНІАН заявив представник Єврокомісії Ферран Трааделлас Еспуні. "На цей час Комісія не розглядає можливості бути посередником в двосторонньому конфлікті", - сказав він.

Українська прем'єрка Юлія Тимошенко запевнила, що якщо Росія відновить постачання газу для країн ЄС, то Україна забезпечить його безперебійний транзит. З президентом Єврокомісії Жозе Мануелем Баррозу Тимошенко таки домовилася про скерування технічних експертів ЄС, які б проводили постійний моніторинг обсягів природного газу, який постачає Росія для потреб країн Євросоюзу.

Але наразі говорити про якийсь діалог між Нафтогазом і Газпромом не виходить: обидві сторони ніяк не можуть чи то не хочуть сісти за стіл переговорів. Ба більше ці компанії ніяк не можуть з'ясувати, хто ж першим перекрив газовий кран. Голова правління Нафтогазу Олег Дубина заявляє, що з території України це зробити неможливо, оскільки всі вхідні газовимірювальні стан­ції розташовані на росій­ській території. У той же час раніше заступник голови правління Газпрому Олександр Мєдвєдєв звинувачував у цьому Україну.

Поглиблюють суперечки також інші заяви високопосадовців. Тепер росіяни вимагають від України розрахуватися за начебто вкрадений газ від початку року по 450 дол. за 1 тис. куб. "Україні доведеться розплатитися за "несанкціоновано відібраний" російський газ за ринковою ціною в $450 за 1 тис. куб. м", - заявив у ефірі російського телебачення заступник голови правління Газпрому Олександр Мєдвє­дєв. "Газ, який вкрадено, не може розраховуватися за ін­шою ціною. Це газ не отриманий європейськими споживачами, і він повинен бути компенсований за такою ціною", - сказав Мєдвєдєв.

Водночас Нафтогаз заперечує наявність заборгованості, зокрема, за спожитий у листопаді - грудні 2008 року імпортований газ  і спростовує заяви офіційних представників Газпрому. Зате останні тепер погрожують, що борги України за газ сягнуть мільярдів доларів.  Голова правління Газ­прому Алєксєй Міллєр на зуст­річі з прем'єр-міністром Росії Владіміром Путіним зазначив, що українська заборгованість становить більше 600 млн дол. "Якщо так триватиме, Україна крастиме російський газ, заборгованість України обчислюватиметься найближчим часом мільярдами доларів", - спрогнозував Міллєр. Іншими словами - далі буде.

Хронологія подій:

Через російсько-український газовий конфлікт постачання "блакитного палива" припинилося до Чехії, Словаччини, Румунії, Польщі, Боснії і Герцеговини, Болгарії, Хорватії, Греції, Угорщини і Туреччини. Значно скоротилися поставки газу до Австрії, Італії, Словенії та Німеччини.

1 січня в 2009 р. "Газпром" припинив поставки газу до України. Причина - неузгодженість нового контракту на 2009 рік.

5 січня "Газпром" знижує об'­єми поставок газу через Україну для європейських споживачів на 65,3 млн. куб. м на добу - до 221,8 млн. куб. м на добу. В той же час, за інформацією "Нафтогазу України", насправді поставки були скорочені в 4 рази - до 73,8 млн. куб. м на добу.

7 січня, за повідомленням "Нафтогазу", Росія повністю припинила транзит газу через Україну.

8 січня розпочалися переговори між керівництвом НАК "Нафтогаз" та ВАТ "Газпром". Спочатку в Москві, а відтак у Брюсселі Олег Дубина та Алєксєй Міллєр шукали порозуміння.

Далі буде...

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4610 / 1.59MB / SQL:{query_count}