Сім днів на економію

До кінця наступного тижня уряд має подати до парламенту врізаний бюджет, а депутати – визначитися з податковою реформою

фото: uatimes.net
Майбутній бюджет цілком може стати одним із найскромніших – Міністерство фінансів задумало скоротити видатки на наступний рік аж на 25%. 
Від того, як у Кабміні вріжуть бюджет, залежать розміри соціальних виплат, пільги на проїзд, навантаження на вчителів і навіть можливі скорочення чиновників. Проект бюджету 2015-го покаже, чи готовий уряд реалізовувати свою програму реформ.
У четвер претензії до цієї програми висловили й депутати. На відміну від експертів, які вказували на неповноту і нечіткість багатьох пунктів, увагу парламентарів привернуло інше. “Ми вважаємо цю програму недосконалою. Вона не відображає прагнення коаліції отримати план діяльності з виконання коаліційної угоди, на основі якої, власне, створена більшість і яка найняла на роботу український уряд”, – заявив під час засідання лідер фракції “Блоку Петра Порошенка” Юрій Луценко.
Він прямо сказав, чого хочуть депутати з його фракції: “Щоб у програмі діяльності Кабінету Міністрів одразу на першій сторінці у вступній частині написали чітко й однозначно – “Коаліційна угода є невід’ємною частиною цієї програми”. Аналогічною була позиція “Самопомочі”, “Батьківщини” та Радикальної партії – уряд має робити те, що написано в коаліційній угоді, і доповнити текст своєї програми згадкою про документ більшості.
Знадобилися навіть консультації прем’єр-міністра з керівниками та представниками фракцій, після яких вирішили, що уряд таки посилатиметься у своїй програмі на коаліційну угоду. Депутати проголосували за те, що пропонував Яценюк (269 голосами, що небагато для такого документа), але реформ чекатимуть за планом, узгодженим п’ятьма фракціями.
Чи буде реалізована ця програма – стане зрозуміло наступного тижня. До 20 грудня в парламент мають подати проект бюджету. “Ми попередньо говорили з урядом. Сподіваємося, бюджет подадуть до 20 грудня. Ми розуміємо, що, згідно з Бюджетним кодексом, є два тижні на розгляд проекту бюджету в комітетах, але на погоджувальній раді говорили, що Верховна Рада може взяти на себе зобов’язання швидше це зробити”, – заявив учора перший заступник голови ВРУ Андрій Парубій. Він уточнив, що прийняти документ запланували до 26 грудня.
Важливо й те, що в Кабміні хочуть планувати бюджет на новій податковій основі. “Ми повинні в новий рік зайти з новим бюджетом і новою податковою системою”, – пояснив депутатам Яценюк. Тому, за логікою, перед тим, як отримати і обговорювати фінплан на наступний рік, парламент має погодити податкову реформу – теж у наступні сім днів.
Сподіваємося, бюджет подадуть до 20 грудня. На погоджувальній раді говорили, що Верховна Рада може взяти на себе зобов’язання швидше це зробити
А доти урядовці мають час визначитися з тим, на чому можна зекономити. У розпорядження DT.UA потрапив цікавий документ – пропозиції Міністерства фінансів щодо максимальної економії на наступний рік. Тут чимало цікавих ідей. Наприклад, як порахували в Мінфіні, зменшення депутатського корпусу до 150 осіб дозволяє зберегти 424 мільйони гривень. Ще у відомстві пропонують зменшити тривалість навчання у школах до дев’яти років (замість 11), дозволити закривати освітні заклади й вилучити з Конституції норми про безоплатність освітніх і медичних послуг.
“Пошта” вже писала, що урядовці обмірковували можливість запровадження плати за харчування в лікарнях (це дозволить отримувати до 956 мільйонів гривень). Ще серед неоднозначних пропозицій – скасування виплат стипендій (окрім дітей-сиріт, інвалідів і кількох інших винятків) і безкоштовного проїзду в громадському транспорті для учнів і студентів. На останнє потрібно 17 мільярдів гривень щороку (для 16 мільйонів осіб, які користуються пільговим проїздом). Поки ж у бюджеті зарезервовано лише 1,6 мільярда – менше 10%. 
І це далеко не всі радикальні заходи, до яких думають вдатися урядовці. Втім не варто панікувати завчасно – пропозиції Міністерства фінансів можуть не здобути підтримки навіть серед урядовців, не кажучи вже про те, що для зміни Конституції потрібно буде знайти 300 голосів. А ще треба пояснити, чому без цього ніяк. 
Однак розрахунки Кабміну можуть серйозно змінитись і після отримання нових кредитів МВФ та допомоги західних партнерів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4695 / 1.57MB / SQL:{query_count}