Останній тиждень 2008-го запам'ятається спробами уряду Юлії Тимошенко ухвалити проект Держбюджету на наступний рік
Головний фінансовий документ країни для 2009-го народжувався у муках, бо до кризи економічної додалася й суто політична - фактичне і відкрите оголошення війни за електорат між Юлією Володимирівною та Віктором Андрійовичем.
У взаємних звинуваченнях проглядалася і бюджетна тема. Прем'єр-міністр заявила, що "через махінації Нацбанку стало неможливим формувати бюджет на наступний рік". Президент, відкидаючи звинувачення і на свою, і на адресу голови Нацбанку Володимира Стельмаха, своєю чергою звинуватив у всіх економічних негараздах неспроможну політику уряду. Зрештою, чути це могла вся країна.
Хай там як, але у вівторок, 23 грудня, уряд подав законопроект Держбюджету на 2009 рік у парламент. депутати взяли його на розгляд, а у четвер - 25 грудня - мають намір прийняти остаточно.
Основні макропоказники, за розрахунками уряду, виглядають в урядовій версії так: рівень інфляції - не більше як 9,5 відсотка, зростання внутрішнього валового продукту (ВВП) - 0,4 відсотка, курс долара, за яким проект готувався, - 7-7,5 грн. Дефіцит Держбюджету не має перевищувати 2 відсотки від усього ВВП.
Варто зауважити, що готували проект майже "натемно" - немає у ньому і визначеної ціни на газ, і прогнозу рівня безробіття. Поза тим, Юлія Тимошенко наполягає: соціальні програми не скорочуватимуть, не буде проблем із виплатою пенсій.
Та Президент ще напередодні подання бюджету до ВР наголосив, що з такими розрахунками економічних показників бюджет-2009 у жодному разі не підпише. І, як гадаємо, небезпідставно. Ющенко також має своє бачення економічних колізій наступного року. 11 грудня він у тісному колі найближчих соратників з депутатської фракції НУ-НС (тих, хто не погодився на "коаліцію") поділився майже секретними матеріалами про економічну кризу в Україні та її перпективи. Твердження, що економіка України справді постраждала від кризи, за версією Банкової, не є вигадкою виключно політиків. Щобільше, за даними Секретаріату Президента, економіка найближчим часом переживатиме ще глибшу рецесію, ніж та, до якої готуються в уряді.
Президент стверджує, що у серпні розпочалося стрімке падіння реального валового продукту (ВВП) країни. У вересні сукупне виробництво впало з 10,9% до 5,5%. У жовтні, вперше з 2000 року, Державний комітет статистики зафіксував падіння ВВП до відповідного місяця минулого року - на 2,1%. Для порівняння, у жовтні найгіршого за останні часи 2005 року він зріс на 2,2%. У 2006 та 2007 роках показники були 9% та 7%.
Найбільше постраждала промисловість. Вона перейшла "у мінус" ще в серпні: падіння становило 0,5%. Вже у вересні воно становило 4,5%, а у жовтні обвалилося до -19,8%. Саме тому тут почалися масштабні звільнення та перегляд доходів робітників. Далі більше. У першому кварталі 2009-го, за прогнозами Президента, падіння реального ВВП становитиме від 7% до 10%. У грошовому вираженні, втім, ВВП може не впасти, а навіть зрости: за рахунок інфляції. Але це не втішає. Ціни підвищуються, а фізично продукції та послуг вже виробляється набагато менше.
Проте, за оцінками президентських радників, план доходів до загального фонду державного бюджету, за підсумками року, буде таки перевиконано. Незважаючи на недовиконання майже на 7 мільярдів гривень, за підсумками року бюджет буде перевиконано на 10,68 мільярда гривень. Але це за рахунок надходжень за перші 10 місяців.
За оцінками Віктора Ющенка, в листопаді недобір становив 2,1 мільярда гривень, а в грудні досягне 4,9 мільярда. Ще якийсь мінус, певно, буде за доходами спеціального фонду бюджету.
Різко впали доходи з митниці. Звісно, вона вже на 11,3% перевиконала річний план збору грошей за перші місяці цього року, коли населення активно купувало автомобілі та імпортні товари, а в Україну завозилися газ та нафтопродукти. Але це було не надто позитивним: держава не може жити за рахунок митниці.
Сьогодні безглуздий перекіс зник, але він не перекривається доходами, що збирають податківці. 8,6% становило недовиконання плану збору податків станом на 8 грудня. Зменшився імпорт, зовнішні ціни та оберти економіки країни, впали збори ПДВ. Про податок на прибуток підприємств у найближчі два роки можна взагалі забути.
Отже, яким би оптимістичним не був бюджет-2009, його з високою вірогідністю доведеться секвеструвати.
Президент також прогнозує зростання дефіциту бюджету за підсумками 2008 року на рівні 29,4 мільярда гривень замість планових 17,9 мільярда - за рахунок дірки у державному пенсійному фонді.
Багато хто недоотримає бюджетні асигнування вже цього року. Станом на кінець листопада мінусове сальдо держбюджету становило 17,9 млрд грн. Фінансувати цей дефіцит бюджету немає чим: Нацбанк не може без кінця купувати облігації Мінфіну. А приватизації нема. Отже, єдиним шляхом вирівнювання доходів та видатків є секвестр бюджету вже цього року.
Крім державного, від кризи суттєво постраждали місцеві бюджети. Якщо раніше кількість невиконаних бюджетів не набагато перевищувала 50, то за підсумками грудня кількість невиконаних місцевих бюджетів може зрости до 598 із 691, або 85,1%.
На початок 2009 року в Секретаріаті Президента прогнозують ще розбалансованіший бюджет. Тільки захищені статті витрат у першому кварталі становлять 41,7 мільярда доларів, тоді як рівень доходів прогнозують на рівні 36,2 мільярда. Тобто навіть без урахування незахищених статей бюджету, його дефіцит не буде менший за 21 мільярд гривень.
Отже, є велика проблема подвійного дефіциту, і то за умови, що гроші витрачатимуть лише на захищені статті - умовно кажучи, на "соціалку".
Загальний дефіцит коштів державних фінансів 2009 року прогнозується на рівні не менше 82,5 мільярда гривень. За новим курсом долара, це трохи більше як 10 мільярдів доларів: тобто для його покриття достатньо лише двох третин кредиту МВФ.
Звідки фінансувати ці діри? Є лише три джерела. Перше - приватизація, дуже "тонке" питання, бо всі інвестори розумітимуть, що в Україні бракує грошей. У таких умовах ніхто не заплатить високу ціну за Одеський припортовий чи "Укртелеком". Отже, взагалі краще не продавати нічого.
Друге джерело - запозичення. Але зовнішніх ніхто не дасть. А внутрішні теж ніхто не даватиме, тому що банки, які купують ОВДП, банально не мають грошей.
Залишається третє джерело - емісія НБУ. Так, воно заборонене законодавством, але є легка схема обходу заборони.
Якщо ці три джерела не задіяти, то залишиться одне: затягти паски і протягом року зовсім не підтримувати з бюджету нікого, крім населення. Але це неможливо, бо чиновники хочуть не лише вкрасти, але й банально профінансувати купівлю світла, тепла, води, а також працю людей. Отже, треба шукати гроші.
Президентські фахівці вивчили також і перспективи девальвації національної валюти. Тут гривня серед світових лідерів. За цим показником Україна випередила навіть найкризовіші країни - Чилі та Індонезію.
Президент прогнозує: щомісяця резерви Нацбанку мілітимуть на очах. За 2009 рік, за сценарієм голови держави, резерви можуть зникнути взагалі, якщо всі заплановані боргові зобов'язання повернуть - 16,8 мільярда доларів боргів банків, 3,1 мільярда держави та 9,8 мільярда підприємств та фізичних осіб.
Найнегативніший сценарій припускає, що на кінець 2008 року резерви втримаються вище від риски, яку затвердили за меморандумом з МВФ: залишиться близько 30 мільярдів доларів. А ось на кінець грудня 2009 року резерви без урахування кредиту Фонду становитимуть майже "мінус" 17 мільярдів доларів. Причому власна валюта НБУ закінчиться в липні. Далі втриматись на нулі допоможе лише кредит МВФ саме на 16,8 мільярда. Ось звідки взялася ця цифра.
Це є крахом мрій про витрачання грошей МВФ на фінансування дефіциту державного бюджету. Але це також і краї обіцянок Нацбанку про зміцнення гривні. За класикою економіки, ще навесні НБУ змушений буде вдатися до стрімкої девальвації вітчизняної валюти, а вона, своєю чергою, спричинить дефолти за зовнішніми зобов'язаннями, а також банкрутство багатьох банків та підприємств. Але такою буде ціна збереження резервів та цінової стабільності в країні.
Звісно, це все - найгірший сценарій, але він є реальним, судячи зі слайдів Президента. Звичайно, держава та бізнес намагатимуться реструктуризувати борги, щоб зменшити відтік валюти. Але безумовно, абсолютно всього зробити не зможуть. Отже, зменшення резервів НБУ таки відбудеться, і досить велике. А це означає підвищений попит на долар протягом усього року.
Отже, у 2009 рік Україна входить у стані невизначеності та з перспективою тотального краху. Звичайно, реальність буде дещо м'якшою, але наскільки саме - зараз важко сказати. Як в анекдоті: "Гірше бути вже не може", - стверджують песимісти. "Може", - переконують оптимісти".