Українці без м’яса

Надшвидкими темпами в Україні продовжує зменшуватися виробництво м'яса. Тепер ми споживаємо 400 тис. тонн іноземного м'яса. Поза тим, м'ясопереробна галузь України стрімко занепадає

Надшвидкими темпами в Україні продовжує зменшуватися виробництво м'яса. Тепер ми споживаємо 400 тис. тонн іноземного м'яса. Поза тим, м'ясопереробна галузь України стрімко занепадає

mnyaso.jpg 

Сьогодні на одного українця припадає приблизно 28 кг м'яса на рік,  а в інших європейських країнах цей показник становить 80 кг. Різниця у цифрах є такою великою  через те, що  кількість м'яса, вирощеного в Україні, не відповідає попиту на нього.

Будемо без м'яса?

За даними Мінагрополітики, поголів'я великої рогатої худоби  в Україні за часи незалежності зменшилось у 4,5 раза, а виробничі потужності м'ясопереробної галузі скоротились удвічі: зі 123 великих м'ясокомбінатів сьогодні працює тільки 64, а деякі з них навіть не на повну потужність. Остання оприлюднена інформація Держкомстату не надто оптимістична: за 10 місяців цього року  виробництво яловичини і мороженої телятини становило 33,4 тис. тонн, що на 30,9% нижче за відповідний показник 2007 року. Ще цього жовтня вироблено 2,7 тис. тонн продукції, що на 4% перевищує показник за вересень  і на 50,3% менше показника за жовтень 2007 року. Не надто відріз­няється ситуація з мороженою свининою,  за  січень - жовтень 2008 року її виробництво становило 11,7 тис. тонн, що на 39,9% нижче, у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

Відтак прибутковість  м'ясопереробної галузі сьогодні є фактично нульовою. "За даними минулого року виробництво яловичини становило 40% рентабельності в цілому  по Україні. Не кращою буде ситуація і цього року, навіть незважаючи на те, що був добрий урожай. За останні місяці суттєво знизилася  закупівельна ціна на худобу", - розповіла "Пошті" Єлизавета Святківська, експерт із ринків м‘яса та м'ясопродуктів Українського клубу аграрного бізнесу. 

Тож  закупівельна ціна, яка не влаштовує ні сільськогосподарські формування, ні приватників-селян, є однією з головних причин, які наразі гальмують розвиток галузі. Закупівельні ціни на живу велику рогату худобу протягом листопада встигли знизитися вдвічі. Сьогодні за бичків вищої вгодованості у західних регіонах країни платять не більше 10 грн/кг живої ваги, тоді як ще не так давно за цю категорію платили 11 - 11,5 грн/кг. На середину листопада менше 12 грн/кг живої ваги (бик 400+) платили у східних регіонах країни, окремі операції відбуваються за 11 - 11,5 грн/кг. Також значно знизилися ціни на корів. Мінімальна плата за корову середньої вгодованості - 8 грн/кг живої ваги, а максимальна не перевищує  9,3 грн/кг.

Щоправда, на початку року ситуація була значно краща. "70%  української яловичини постачають селяни-приватники. Люди навіть планували збільшувати поголів'я, були наміри вкладати гроші у розвиток цього бізнесу,  але через фінансову кризу підприємці  переглянули свої плани, адже сьогодні виробники не можуть реалізувати ані зернові,  на які вони розраховували, ані саме м'ясо", - нарікає Єлизавета Святківська.

Запізніла допомога

Покращити життя м'ясопереробників і тваринників вирішила і держава, запроваджуючи систему дотацій, Зокрема, за 1 кг живої ваги з 1 серпня виробникам доплачують 2,9 гривні. Але, незважаючи на збільшення дотацій на виробництво яловичини, аграрії і надалі зменшуватимуть поголів'я. Це пов'язано з високим попитом на внутрішньому ринку й недостатньою пропозицією цього виду м'яса. Вигідні ціни, які сьогодні сформувалися на ринку, стимулюють аграріїв до подальшого вирізання поголів'я. Це сприяє збільшенню імпортованої продукції.

Натомість значно краще в Україні розвивається птахівництво. Дотації у цій галузі дають більший ефект, бо термін вирощування птиці значно менший, ніж свиней чи великої рогатої худоби. Відтак у січні - жовтні 2008 року виробництво м'яса, свіжих або охолоджених харчових субпродуктів з домашньої птиці становило 459 тис. тонн, що на 29% перевищує відповідний показник 2007 року.  А у жовтні виробництво курятини становило 48,5 тис. тонн, що на 3,2% перевищує показник за вересень 2008 року і на 11% -  показник за жовтень 2007 року.

- Сьогодні ми не повністю себе забезпечуємо м'ясом і  маємо великі обсяги імпорту. Понад 400 тис. тонн м'яса було закуплено відразу після зниження митних  тарифів. От десь на такому рівні ми маємо дефіцит вітчизняного м'яса, - зазначає пані Святківська.

Попри те, Україна теоретично має всі можливості виробляти достатню кількість м'яса для власних потреб, щобільше - навіть на експорт. Однак, експерти нарікають на хронічну економічну нестабільність, яка гальмує розвиток галузі. Адже не кожен погодиться вкладати чималі гроші у бізнес, в якому правила гри зовсім не прогнозовані. Наразі ж вітчизняними лідерами у виробництві принаймні яловичини є Хмельницька і Вінницька області, на які припадає  чверть від усіх обсягів в Україні.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5007 / 1.58MB / SQL:{query_count}