Україна різко збільшує імпорт “реверсного” газу з ЄС. Такі дії, як запевняють у “Газпромі”, дають право Росії накласти штрафні санкції – там і раніше не дуже раділи домовленостям Києва та Братислави. Поки сторони намагаються узгодити свої апетити, Москва повільно скорочує постачання газу до Європи.
Що буде взимку, незрозуміло: під час попередньої зустрічі за участі представників Єврокомісії Київ та Москва наче домовилися про закупівлю газу в зимовий період, але досі цього не підкріпили жодним документом. На компромісне рішення сторони мали б вийти до кінця цього тижня, але навіть до четверга кожен залишався при своєму.
В інтерв’ю німецькому виданню Handelsblatt глава “Нафтогазу України” Андрій Коболєв заявив, що Україна готова покрити половину свого боргу перед Росією і закупити на зиму п’ять додаткових мільярдів кубометрів газу за ціною 380 доларів за тисячу кубометрів.
“Це ще спірно, чи вартує газ 3,1 млрд доларів чи, як того вимагає “Газпром”, 5,2 млрд доларів. Росія в односторонньому порядку підняла ціну. Тому ми вдалися до правових заходів у міжнародному арбітражному суді в Стокгольмі. На цей момент ми готові оплатити половину нашого боргу і 1,9 млрд доларів в рахунок нових поставок газу. Тобто “Газпром” зобов’язаний надати нам 10 млрд кубометрів газу цієї зими”, – заявив Коболєв, додавши, що такі обсяги дозволяють Україні спокійно перезимувати.
Чи пристане на таку пропозицію “Газпром”, ще треба побачити. Зараз кожна зі сторін готує остаточну версію своїх вимог. “Це не питання боргів, це питання наших платежів. У нас є свої пропозиції щодо цього. Остаточного рішення ще не прийнято. Є пропозиції Європейської комісії, а у нас є свої – трішки інші пропозиції”, – заявив у четвер міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан, так і не пояснивши, чого добиватиметься Україна.
Газ, куплений на європейському ринку, для України обійшовся приблизно на 500 мільйонів доларів дешевше, ніж би ми цей самий газ купили в Росії… Це при тому, що той газ пройшов транзитом через Україну в Європу й повернувся назад
Під час попереднього раунду тристоронніх консультацій Єврокомісія запропонувала Києву закупити у Москви п’ять млрд кубометрів газу за ціною 385 доларів за куб. Росіяни після зустрічі запевнили, що Україна на це погодилася. Як і на те, аби укласти бодай тимчасовий контракт, який би регулював постачання газу до весни 2015-го.
Можна припустити, що контракт на довший період зараз і невигідний Україні. Київ постійно скорочує імпорт газу з Росії, замінюючи його паливом із ЄС. Лише за вересень ми імпортували з Європи ледь не мільярд кубометрів газу (779 млн кубометрів прийшло зі Словаччини, 177 млн – із Польщі, а 90 млн – із Угорщини).
Зрозуміло, що така ситуація злегка руйнує плани “Газпрому”. Там не можуть погодитися з тим, аби Україна купувала у них менше палива. Більше того, у російсько-українському контракті прописаний улюблений пункт “Газпрому” – або ви купуєте весь обсяг газу, або ви берете скільки треба, але платите за все. На цьому й спекулюють: “Є підстави вважати, що в Україну постачається російський природний газ, передбачений не українським, а європейським споживачам, як правило, за схемою так званого віртуального реверсу. Правомірність такої схеми виглядає сумнівно”.
Насправді ж ключова причина такої занепокоєності російським монополістом значно меркантильніша – втрачаючи Україну, “Газпром” втрачає величезну статтю доходів. За словами міністра Кабінету Міністрів України Остапа Семерака, “реверсний” газ обійшовся Україні на 500 мільйонів доларів дешевше, аніж російський.
“Якщо порівняти ціну газу, яку Україна згідно з реверсними контрактами сплачує на ринку ЄС, порівняно з ціною, яку пропонувала РФ, доходимо висновку, що газ, куплений на європейському ринку, для України обійшовся приблизно на 500 мільйонів доларів дешевше, ніж би ми цей самий газ купили в Росії… Це при тому, що той газ пройшов транзитом через Україну в Європу й повернувся назад”.