Порівняно із минулим роком, обсяги прямих інвестицій в Україні у третьому кварталі зменшилися
Хоча за січень - вересень 2008-го іноземні компанії вклали в Україну майже 1,2 млрд дол. Проте нинішня загальносвітова фінансова криза змусила "вкладників" змінити пріоритети. Відтік іноземного капіталу з нашої країни характерний переважно для інвесторів-найближчих сусідів - Польщі, Росії та Угорщини. Вилучили капітали з минулих інвестувань лише деякі італійські компанії, - усього 2,8 млн дол. А загалом згадані країни "реверсували" не таку вже й малу суму - близько 60 млн дол.
Щодо інших країн-"донорів" вітчизняної економіки, то вони наразі поки зменшили свої інвестування. Німеччина зі своїми 69,7 млн дол. посунулася у списку провідних інвесторів з почесного першого місця вже на сьоме. Загалом нині у цьому переліку 12 країн Європи, а також Сполучені Штати та Британські офшорні Віргінські острови.
Щоправда, безсумнівним переможцем вкладень в українську економіку став інший острівний офшор - Кіпр. Зареєстровані там компанії інвестували за третій квартал цього року 228 млн грн. Це майже удвічі більше, ніж два інших основних фінансових спонсори - Австрія та Нідерланди. Проте навіть "кіпрські" мільйони - учетверо менші, ніж це було торік.
Не "рожеві" перспективи сьогодення експерти інвестиційно-банківської сфери пов'язують, насамперед, із загальносвітовою кризою. Ті ж самі зареєстровані на острові українські та російські "кіпрські" компанії, що раніше активно інвестували гроші в Україну, нині, навпаки, почали використовувати можливості офшорної зони для того, щоб свій капітал економити.
Зазначимо й інше. На загальному тлі зменшення іноземних інвестувань у вітчизняну економіку залишають Україну компанії, насамперед, будівельного сектора. Здебільшого, це фірми, що забезпечували компанії технікою. Але через масове замороження будівництва з ними перестали вчасно розраховуватися. Навіть більше - добре, якщо разраховуються взагалі. Криза, словом.
Погіршили "іноземну" ситуацію у будівельній сфері й заяви української влади про згортання державного фінансування чималої кількості інфраструктурних проектів. Зокрема, після оголошення намірів "Укравтодору" про перегляд планів ремонту та будівництва автомобільних доріг в рамках проведення в Україні "Євро- 2012" російські компанії почали продавати щебеневі кар'єри.
І хоча прем'єр проголошує масове будівництво автодоріг засобом боротьби з безробіттям, (як у Сполучених Штатах часів Великої депресії), зрозуміло: попри благі наміри, реально грошей на це держава не має. Особливо враховуючи, що тільки на завершення будівництва вже розпочатих доріг потрібні мільярди доларів. Тож добре було б хоча б завершити розпочате.
За прогнозами вітчизняних аналітиків, тенденція зменшення інвестицій в Україні триватиме і на початку наступного року. Хоча представники іноземного бізнесу не такі оптимістичні. Тож наголошують: якщо ситуація в Україні кардинально не зміниться, то через два роки іноземні компанії з українського ринку тотально втечуть. І не через нинішню фінансову кризу. На їхню думку, справа в іншому - проголошені після "помаранчевої революції" економічні зміни в країні так і не відбулися. І сподівань, що вони відбудуться взагалі, в іноземних бізнесменів залишається все менше.