Боржники мимоволі

В Україні незабаром може значно побільшати людей, які, раніше взявши кредити, несподівано стали неплатоспроможними. Адже одних українців з нового року чекають скорочення на роботі, а інших вдарили по кишені високі ціни, що безпосередньо позначиться на бюджетах позичальників. Наразі інформації про кількість потенційних боржників банкіри не мають, але вже зараз прогнозують, що проблемних кредитів стане більше вже через два-три місяці.

nbu.jpgВ Україні незабаром може значно побільшати людей, які, раніше взявши кредити, несподівано стали неплатоспроможними. Адже одних українців з нового року чекають скорочення на роботі, а інших вдарили по кишені високі ціни, що безпосередньо позначиться на бюджетах позичальників. Наразі інформації про кількість потенційних боржників банкіри не мають, але вже зараз прогнозують, що проблемних кредитів стане більше вже через два-три місяці.

Зважаючи на те, що відбувається на фінансовому ринку України, позичальники, які розраховували на власні заощадження, вже встигли відчути на собі різке коливання курсу долара. Особливо не пощастило тим, кому банки підняли відсотки за вже виданими кредитами. На думку фахівців, уже незабаром найпроблемнішими будуть кредити, видані саме в іноземній валюті. Тому деякі банки вже зараз почали досліджувати вплив зміни курсу на фінансове становище позичальників.

- Якщо проблеми виникатимуть, то насамперед у тих людей, які отримали позики на купівлю нового житла та автомобілів. Адже тут мова йде про великі квоти. Загалом понад 60% виданих в Україні кредитів - в іноземній валюті, тому для цієї категорії людей вплив економічної кризи буде відчутний найбільше, - розповів "Пошті" Віталій Пахомов, виконавчий директор "Кредобанку".

Якщо ж фінансові труднощі таки настали і відразу стає зрозуміло, що виплачувати позики надалі неможливо, банкіри радять відразу про це попередити фінансову установу. "Потрібно звернутися в банк і подати документи, які підтверджують факт втрати свого джерела доходу та платоспроможності, і, відповідно, проводити з банком роботу, пов'язану з реструктуризацією своєї заборгованості. В тому числі, врегулювання шляхом відтермінування сплати частини основного боргу", - каже Віталій Пахомов. За його словами, це найпростіший варіант вирішити проблему, бо у такому випадку клієнтові просто змінюють графік виплат.

Але чи продовжать банки терміни виплати і на який час це буде зроблено - залежить безпосередньо від їх кредитної політики. "Якщо є об'єктивні причини, то після звернення клієнта банк розглядатиме можливість зменшення навантаження. Залежно від фінансового стану позичальника відсоткова ставка в індивідуальному порядку може бути підвищена", - визнає Роман Різник, заступник керівника "Укрексімбанку". Фахівець каже, що у таких випадках відтермінування надають від трьох місяців - усе залежить від рівня ризику клієнта та самого кредиту. Щоправда, деякі банки за внесення змін до договору стягують окрему комісійну плату.

А от значно гіршою є ситуація, якщо кредит виданий під заставу, а грошей позичальник позбувся надовго. В такому випадку цілком можливе стягнення майна.

- Це складніша ситуація. В договорі наперед вказано можливість реалізації заставного майна. Якщо це, скажімо, автомобіль, то банк спільно з позичальником шукатимуть варіанти реалізації того автомобіля і погашення заборгованості, - розповів "Пошті" Віталій Пахомов. Але фахівці зізнаються: до таких кроків вдаються рідко, адже зацікавлені в отриманні живих грошей.

Ще один варіант виходу з боргу - знайти собі фінансового поручителя. "Для цього потрібно знайти платоспроможного знайомого чи родича, піти з ним у банк і підписати додаткову угоду", - каже пан Різник. Щоправда, зробити це не легко, адже далеко не кожен погодиться розраховуватися за борги інших.

Традиційно проблемними були раніше і залишаються нині споживчі кредити, які видавали фізичним особам. Такі позики ще не так давно банки видавали без жодних застережень, а сьогодні пожинають свої ж гіркі плоди, бо ж багато позичальників явно не змогли об'єктивно оцінити свої можливості. Практика свідчить: це порівняно дрібні кредити в розмірі 5 - 15 тис.

Тож чим довше затягувати виплати, тим більшими є шанси невдовзі на порозі дому зустріти колекторів, які профе­сійно "виб'ють" позичені гроші. До того ж зволікання з виплатами може завдати ще одної неприємності - відповідний запис у кредитній історії. Достатньо лише раз невчасно ви­платити гроші - і ваша історія зіпсована. І отримати кредит наступного разу буде важче. Однак наразі про будь-які позики можна тільки мріяти: усі чекають на закінчення еконо­мічної кризи.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4709 / 1.58MB / SQL:{query_count}