За рейтингом купівельної спроможності громадян Україна посіла передостаннє місце в Європі
Не казатиму від імені усіх громадян, але від себе особисто мушу зауважити - категорично не погоджуюсь з нашим Президентом. От нещодавно Віктор Андрійович висловив незадоволення роботою засобів масової інформації: мовляв, і на телебаченні, й у пресі з'являються журналістські матеріали переважно негативного характеру. А де ж воно інше - хороше та добре?
То ж, за логікою Ющенка, виходить, що у всіх бідах країни, - і не тільки нинішніх, - винні саме журналісти, які вперто не хочуть помічати позитиву, який нині є чи не повсюдно: і в політичному житті, і в економічних здобутках... А відтак - своїми публікаціями та телевиступами створюють у свідомості громадян неадекватне сприйняття дійсності.
Не знаю, як сприймає цю дійсність особисто Віктор Андрійович, але як її сприймають громадяни без владних посад, ні для кого вже не є таємницею. Як, зрештою, і наші нинішні реалії для решти світу. Принаймні, - для країн Євросоюзу, куди так прагне інтегруватися наш Президент.
Отож, за даними останнього дослідження компанії GFK, за рейтингом купівельної спроможності серед 41 країни Європи Україна посіла 40 місце. Позаду нас опинилася лише Молдова.
За оцінками вже згаданої GFK Purchasing Power Europe, упродовж цього року кожен європеєць витрачав на споживчі товари у середньому 12 тисяч 500 євро. Середньостатистичний українець витратив за цей час 1688 євро. Себто наші громадяни можуть собі дозволити лише 9 відсотків від суми, яку витрачають на споживчий крам німці.
Загалом європейці мають можливість витрачати на споживчі потреби близько 8 трильйонів євро. У цю суму входять, щоправда, і державні виплати громадянам - допомога безробітним, дотації на дітей, пенсії тощо. Тож середня купівельна спроможність однієї особи в Європі становить ті самі 12,5 тисячі євро. А от у Молдові, яка завершує споживчий список, річний дохід (!) на душу населення - менше 800 євро.
Перші "купівельні" місця займають, звісно, так звані "маленькі" країни Європи. У Ліхтенштейні один житель країни може дозволити собі витрати на рік на все-про все в середньому 45 тисяч євро. У Люксембурзі - 28 тисяч 192 євро, у Швейцарії - 26 тисяч 842.
Німеччина із своїми 18 тис 734 євро витрат на одну людину займає у рейтингу 10 місце.
У першу десятку потрапила також Ісландія, яка, щоправда, опустилася з 4 на 7 місце. А Великобританія із 8 місця пересунулась на 11.
Стосовно нових членів Євросоюзу, то серед усіх країн Східної Європи зафіксовано низький рівень купівельної спроможності громадян.
Щодо нашої країни, то експерти зауважують значну різницю у рівнях витрат. Найбільше витрачають жителі великих міст. Найменше - у сількій місцевості. Найзаможнішими, зрозуміло, є жителі столиці - номінальний дохід на людину там становить 3 тисячі 110 євро. У середньому, безперечно.
Проте європейські дослідники виявили досить цікаву річ. Рівень купівельної спроможності, наближений до столичного, мають також жителі менших, але найбільш промислово та економічно розвинутих міст. Два таких міста - Вугледар та портовий Южний - за купівельною спроможністю своїх жителів навіть випередили Київ.
Додамо, що дослідження ця компанія проводить серед країн Європи щорічно. Минулого року Україна посідала у рейтингу 39 місце.