– Пане Романе, уряд може ввести податок на депозити. Це вам не нагадує одну з геніальних ідей “папєрєдніків”?– Норма про оподаткування доходів з депозитів існує кілька років, але з року в рік її вповадження переносили. Так, згідно з існуючою нормою, такий податок мали запровадити з 1 січня 2015-ого.
– Тобто банки готувалися до цього?
– Так, ми знали, що це буде, але уряд пришвидшив процес.
– Чи може таке нововведення спричинити відтік депозитів?
– Зараз не всі клієнти правильно розуміють зміст норми, яку пропонують. Адже йдеться про оподаткування не депозитів, а відсотків. До прикладу, якщо вкладник має 100 тисяч гривень під 20% річних, він за рік заробляє 20 тисяч гривень відсоткового доходу.
Після оподаткування на рівні 15% сума коштів, які залишаються в нього, складає 17 тисяч гривень, що відповідає дохідності 17%. Тобто в будь-якому випадку депозит приноситиме клієнту дохід, але замість 20% на руки він отримуватиме 17%. Втім це краще, ніж нульовий дохід (якщо тримати кошти вдома). Ми не очікуємо, що введення цієї норми призведе до помітного відтоку вкладів з банків.
– Певно, це пов’язано з тим, що в нашій країні мало альтернативних варіантів для вкладення вільних коштів...
– І це погано... До прикладу, фондовий ринок, інвестиційні фонди... В нас ці можливості дуже обмежені. Доступними є лише банківські рахунки і депозити. Якщо людина не має можливості займатися бізнесом і має вільні кошти, то в Україні в неї є тільки один вихід – покласти їх на депозитний рахунок і отримувати відсотки. Варто зазначити, що відсотки на гривневі вклади на рівні 20% чи вище, як пропонують зараз українські банки, – це високі відсотки, з точки зору європейського досвіду.
– Прошу сказати, оподатковуватимуть лише гривневі депозити?
– Ні. Якщо норму буде впроваджено, вона стосуватиметься вкладів у будь-якій валюті. 50 тисяч гривень – еквівалент національної валюти. Нині це приблизно 5 тисяч доларів. Ніяких винятків для іноземної валюти робити не будуть.
Цікаво, як планують контролювати дотримання граничної суми – 50 тисяч гривень. Передбачається, що вона має стосуватись усіх депозитів. Тобто якщо вкладник має 40 тисяч гривень в одному банку і 40 тисяч гривень в іншому, то, якщо підсумувати, він перевищує цей рубіж, і його відсотки мають оподатковуватися. Як буде організовано обмін інформацією між банками і податковими органами, щоб останні могли ідентифікувати наявність в одного вкладника декількох депозитів, – питання відкрите...
– Який відсоток вкладники будуть змушені плати?
– Якщо проаналізувати загальну суму депозитів у банківській системі України і кількість вкладників, то середня сума вкладу буде значно меншою, ніж 50 тисяч гривень. Вона буде ближчою до 10-15 тисяч гривень, середньої суми депозиту пересічного вкладника. Не секрет, що серед вкладників є багато пенсіонерів. Розмір їх депозиту рідко перевищує 20 тисяч гривень. Тому 90% українських вкладників нововедення не відчують. З іншого боку, ті, що мають депозити, які перевищують норму, почнуть менше отримувати.
– Не секрет, що великі гроші не лежать у банках. Вони або в бізнесі, або в офшорах...
– Так, але в банкіській практиці трапляються випадки й великих депозитів. До прикладу, людина продала бізнес і вирішила відійти від активного управління справами. Тоді вона несе гроші до фінустанови.
– Тобто ви позитивно оцінюєте такий податок?
– Загалом так, але зараз не найкращий час для його запровадження. Адже настрої вкладників не найкращі через політичну ситуацію в державі. Але мусимо розуміти й уряд, який змушений шукати альтернативних шляхів для наповнення Держбюджету.
– Прошу сказати, чи сплачують такий податок наші сусіди? Скажімо, поляки?
– Оподаткування пасивних доходів від капіталу – загальноєвропейська практика. Подібний податок існує в багатьох країнах ЄС і не є унікальним. Чи поляки платять, не знаю, а в Швейцарії податок становить 30% від заробленого.
Розмовляла Наталія Кайзенберг
Жлоб Жлобенюк
Людина ціле життя збирала копійки, відривала від нензної зарплати та складала на депозит. З роботи вигнали за віком, отримує жалюгідну пенсію. Щомісячні кілька сот гривень, відсотки з депозита - єдине, що дозволяє якось виживати та лікуватись. Але полічить. Щоби отримати на місяць нещасні 1000 гривень, як проценти з депозита, банківський вклад має складати 120000 гривень. Тобто з таким депозитом мене віднесли до категорії найбагатших українців. І тепер наш рідний турботливий уряд намагається забрати з того величезного щомісячного 1000-гривневого доходу 15 відсотків у вигляді податку. Як кажуть в Одессі, щоб ви усе життя існували на такі доходи!