ВАТ "НПК-"Галичина" має надію, що нафтопровід "Одеса - Броди" запрацює в аверсному режимі
В іншому разі завод, який після попередньої зупинки через планові ремонти запрацював з 10 жовтня, знову буде змушений зупинитися на три роки.
Про це кореспондентові "Пошти" повідомив генеральний директор заводу Олександр Лазорко. За словами п. Лазорка, уряд ще 15 вересня мав запровадити аверсний режим.
- Річ у тім, що віднедавна набули чинності обмеження Держстандарту України щодо вмісту сірки у виготовлених нафтопродуктах. Обладнання "НПК-"Галичина" дозволяє виготовляти бензин і дизпаливо з низьким вмістом сірки, якщо для цього використовувати західно-українську низькосірчану нафту. Але її мало, тому завод мав би місяць працювати, а півтора місяця нагромаджувати сировину. Натомість, російська нафта має підвищений вміст сірки, тому від її придбання підприємству доводиться відмовлятися. У результаті за загальної потужності переробки
3,3 млн тонн на рік заводу може забракнути сировини і він працюватиме лише на 27 відсотків. Розуміючи проблеми підприємства, Кабмін двічі надав дозвіл ВАТ "НПК-"Галичина" на виготовлення нафтопродуктів не за нормами Держстандарту, а за технічними умовами підприємства, які допускали більший вміст сірки. Однак дозвіл втратив чинність ще 1 вересня, а нового - заводу не надали, - пояснив доволі прикру ситуацію п. Лазорко.
Відновлення роботи заводу, на його думку, можливе лише у двох випадках: якщо уряд прислухається до звернень і продовжить термін чинності технічних умов ще на певний період або ж, якщо нафтопровід "Одеса - Броди" запрацює в аверсному режимі й постачатиме в Західну Україну каспійську нафту, яка теж має низький вміст сірки. Проте це вже питання великої політики, і наразі "Одеса - Броди" помпує в реверсному режимі (до Одеси) російську нафту.
Одночасно підприємство розпочинає модернізацію обладнання, інвестиційний проект вартістю 869 млн американських доларів має бути реалізований до 2012 року. Це б дозволило зробити ВАТ "НПК-"Галичина" підприємством №1 нафтопереробної галузі України з європейським і світовим рівнем глибини переробки нафти - до 94-96% і забезпечити якість нафтопродуктів, що відповідають стандарту "Євро"-5 (зараз - "Євро"-3). Як зауважив Олександр Лазорко, якщо уряд не продовжить заводу дозвіл на виробництво нафтопродуктів за технічними умовами і нафтопровід "Одеса - Броди" не запрацює в аверсному режимі, підприємство доведеться законсервувати до завершення інвестиційного проекту модернізації обладнання. У такій ситуації не уникнути серйозного скорочення працівників (зараз на заводі нараховується 1473 особи). Залишаться працювати підрозділ охорони, відділи, які безпосередньо причетні до реконструкції заводу, та "кістяк" спеціалістів нафтопереробної галузі.
Це - не найкращий розвиток подій, тому керівник "НПК-"Галичина" не втрачає надії, що абсолютної зупинки вдасться уникнути.