Заморожене житло

У Львові більшість будівельних компаній припинили зводити нові будинки

У Львові більшість будівельних компаній припинили зводити нові будинки

bud.jpg 

Причина - відсутність покупців, які не можуть придбати житло через  припинення іпотечного кредитування. Тож чимало людей, які раніше вже взяли позики, почали всерйоз перейматися: чи не пропадуть їхні гроші і чи зможуть будівельні компанії таки добудувати їхні квартири. "Пошта" вирі­шила з'ясувати, чи справді є підстави для таких побоювань?

Втрат не уникнути

Родина Мандзюків (прізвище змінене - "Пошта") давно планувала купити нову квартиру. Ще до початку фінансової кризи придбали в кредит двокімнатне помешкання в будинку, який щойно почали зводити. "У компанії нам пропонували сплатити вартість житла окремими траншами, але ми вирішили розрахуватися від­разу і заплатили цілу суму", - каже Оксана Мандзюк. У такий спосіб молоде подружжя вирішило перестрахуватися, бо  хвилювалося, що під час будівництва ціна може стрибнути. Але тепер пані Оксана має інший клопіт: вона переймається тим, аби їхню квартиру взагалі змогли добудувати, адже усі роботи припинили.  А квадратний метр коштує немало - 1,100 доларів.

Наразі більшість будівельних фірм заморожують будови не тільки у Львові, а й по всій Україні, і нарікають, що самі стали заручниками ситуації. Адже і для клієнтів, і для фірм банківські кредити стали недоступними. Тому і не можуть вчасно здати будинки.

- Мені здається, що ситуація, за якої будівництво нових квартир заморозили,  тимчасова і з середини наступного року вона мала б нормалізуватися. Адже попит на житло був, є і буде, - розповів "Пошті" експерт з нерухомості Андрій Гнатишак. - Людина нічого не втра­тить, якщо забудовником є серйозна  фірма, яка мала належним чином оформлені усі дозволи на будівництво, і якщо це фірма, яка має і власне виробництво, надає послуги на ринку і, крім того, займається житловими  інвестиціями, - в такому випадку ризики є мі­німальними.

З цим твердженням погоджується й інший фахівець галузі Юрій Карвацький. За його словами, в людей, які довірили свої гроші дрібним і маловідомим будівельним фірмам, справді можуть виникнути проблеми. Вже зараз є значні шанси, що низка фірм може просто збанкрутувати і піти з ринку. 

- Маленьким будівельним підприємствам, які жодним чином не були причетні до будівництва, а мали один-два земельні проекти і винятково планували отримувати прибутки з продажу цих проектів, справді загрожує банкрутство. Але якщо інвестор купував там свою нерухомість і вона продавалася законними шляхами - тоді є правові механізми захис­ту таких людей. В такому разі будівельну фірму продадуть на аукціоні, і вже інша фірма продовжить це будівництво, - за­спокоює читачів "Пошти" пан Карвацький.

Але і за таких обставин не все так просто. Адже під час добудови, на думку деяких фахівців, житло може подорожчати, і за нього, можливо, потрібно буде доплачувати.  До речі, така ймовірність передбачена в угоді при купівлі квартири. Платежі, зроблені за першим внеском, - а це 30 - 40%, - переоцінювати не будуть, натомість за наступні транші згодом теоретично таки доведеться переплатити. Проте експерти схильні вважати, що подорожчання не відбудеться. А одним з аргументів наводять подешевшання будівельних матеріалів, зокрема, цементу та металу. Наприклад, цегла подешевшала на 100 - 150 грн за 1 тис. шт.

Обвалу не буде

Те, що більшість новобудов здадуть із затримкою, щонайменше, на кілька місяців - схоже, вже не викликає сумнівів.

- У цій ситуації винуватою є держава, яка мала передбачити кризу і її наслідки ще за рік. Влада цю ситуацію просто проспала, адже ознаки кризи було видно давно, але в нас на це ніхто не звертав уваги, - нарікає Юрій Карвацький. На його думку, головною проблемою став відтік грошей з банків, а цього не можна було допускати.

Фахівець каже, що тепер зарадити ситуації може Закон "Про першочергові антикризові заходи в будівельній галузі та житловому господарстві", який вже зареєстрований у Верховній Раді. 

- У ньому передбачено, що уряд готовий взяти на себе обов'язки допомогти будівельникам дофінансувати будівельні роботи, якщо житло зведено на 70%. Якщо держава дасть гроші на добудову, то  люди за півтора року зможуть отримати свої квартири, -  сподівається Юрій Карвацький. 

Але для отримання таких дотацій за відповідний закон мають проголосувати народні депутати.  Зважаючи на те, чим вони займаються нині, стає зрозуміло, що ці проблеми їх хвилюють мало.

Для того, аби вийти з кризи, на думку Андрія Гнатишака, потрібно стабілізувати, насамперед, фінансову систему.

- Якщо уряд відновить іпотечне кредитування, то усі процеси відразу мали б оживитися. До того ж банки затримують проплати підприємствам і тому виникають проблеми з обіговими коштами, - нарікає пан Гнатишак і вважає за до­цільне не допускати зростання долара та дозволити підпри­ємствам  відтермінувати ви­плати за кредитами.

Наразі ж залишається чекати. Якщо у Верховній Раді найближчим часом проголосують за відповідний закон, то з мертвої точки ситуація у будівельній галузі має зрушитися вже в лютому. Саме тоді стане більш-менш відомо, хто і яких збитків зазнав від зупинки галузі. А тим часом фахівці пророкують, що наступний рік для будівельників буде не кращим за той, що минає.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4825 / 1.59MB / SQL:{query_count}